يونكس / لينكس

Sanal Sunucu Yönetimi Temelleri

Sunucular, her başarılı işletme organizasyonunun bel kemiğidir ve sunucuların desteği olmadan iş asla gelişemez. Bununla birlikte, günümüzde, işletme organizasyonları fiziksel sunucuları tercih etmiyor, bunun yerine zamandan, yatırımdan ve güçten tasarruf sağladıklarından sunucularının sanallaştırılmasını istiyorlar. Fiziksel sunucular çok fazla alan ve güç kullanan büyük makinelerdir ve bu tür makinelerin soğutma maliyetleri de oldukça önemlidir. Bu nedenle, bu gibi durumlarla yüzleşmek, işi ilerletmenin en iyi yolu sanal sunucu yönetimini seçmektir.

Sanallaştırma, tek bir fiziksel sunucunun birkaç taneye bölmesini ve bunun da verileri depoladığını ve herhangi bir fiziksel sunucu veya sistem olarak çalışma yeteneğine sahip olduğunu belirtir. Kaynakları en üst düzeye çıkarmak için, birkaç şirket şimdi bir fiziksel adanmış sunucu kullanan ve ana sistemden bağımsız olarak var olan birkaç tane kurarak yönetimi tercih ediyor. Süreç, sunucunun çalışması yoluyla ağın yüksek performanslı bir bağlantı kurmaya devam etmesi için kaynakları analiz etmeyi ve korumayı içerir. Sunucunun sürekli performansını sağlamak için, titizlikle kurulmalı ve sayıları hiçbir zaman ana sunucunun performansını engellememelidir.

Sanal sunucu oluşturmanın dezavantajı, sınırlarının aşılması halinde ağın hızını ciddi şekilde etkilemesi ve ana fiziksel sunucunun düzgün çalışmasını etkilemesidir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için yönetim her zaman işe yarar. Sürekli olarak kontrol eder ve hatta aralıklı ve ayrılmış olmalarını sağlar, böylece tüm ağın optimum hız ve performansı aktif kalır.

Sanal sunucu yönetimi ayrıca tüm sistemin performansını düzenli olarak kontrol etmeyi de içerir. Sistemi kontrol etmek için yazılım ve uygulamalar gibi çeşitli performans araçları kullanılabilir. Web sitelerini ziyaret eden trafik, sunucunun hızı ve güvenliği ile müşteriler ile çalışanlar arasındaki ağ bağlantısı, sunucu yönetimi özellikleri kullanılarak düzenlenebilir. Sistemin görüntüsü, sunucu ünitesinde oluşabilecek herhangi bir aksaklığı veya hatayı not etmek için de oluşturulabilir. Özel sunucular, son kullanıcıların ve istemcilerin gereksinimlerini karşılamalıdır, bu nedenle sunucunuzun düzgün çalışmasını sağlamak ve sunucularınızın ve yönetiminin sanallaştırılmasını sağlamak için temelde gerekli olanı sağlamak zorundasınız.

Sanal sunucuların avantajları, zaman içinde büyük şirketlerin önemli bir bileşeni haline geldiği için vurgulanamaz ve bugün bir kurulum seçeneği olduğunda birden fazla fiziksel sunucuyu barındırmayı hayal edemezsiniz. Sanallaştırma, maliyetleri azaltma amacına hizmet ederken, aynı zamanda ağ hızını azaltmadan bir sunucudan diğerine veri aktarma işlemini hızlandırır. Ayrıca, herhangi bir sunucuyu devre dışı bırakmadan birkaç uygulamanın aynı anda birden fazla sunucu üzerinde çalışmasına izin verir. Bugün, işletmelerin varlıklarını büyütmenin en iyi yolu olduğu için kuruluşlar kesinlikle yönetimi tercih etmelidir.