يونكس / لينكس

Şapka Tasarımları ve Moda Hakkında Her Şey

Şapka tasarımı göründüğünden çok daha karmaşık. Çoğu moda tasarımından çok bir heykel inşa etmek gibi üç boyutlu bir süreç gerektiriyor. Seri üretim için bir şapka tasarlarken, üretim öncesi bir örneklem yapmak yaygındır. Bu proto-şapka daha sonra tasarımcıların isteklerine göre değiştirilebilir ve üretim ihtiyaçlarını karşılamak için değiştirilebilir.

Bir tasarımcının nasıl yeni bir şapka stili yapılacağına karar verirken dikkat çeken, tasarımın pratik giyilebilirliği ve bitmiş şapkanın ne kadara mal olacağına dikkat edilmesi. Bir sanat eseri üretilmesi pahalıysa veya giymesi rahatsızsa, şapka üreticisine bir faydası yoktur. Bir tasarımcının şapkanın pazarlanacağı izleyiciye bağlı olarak değişmesi gereken özel şartlar. Her farklı pazarlama grubunun fiyat ve stil açısından kendi tercihleri ​​vardır. Başarılı bir tasarımcı birçok gruba aşina olacak ve onları memnun edecek bir şapka yapmayı bilir.

Tasarım tamamlandıktan sonra şapka üretimi için birkaç adım var. Herhangi bir şapkaya ne olduğu, onun amaçlandığı üretime bağlı olacaktır. Sınırlı koşularla yapılmış tasarımcı şapkaları, çoğumuzun giydiği fabrika şapkaları ve model imalathanesi örnekleri var. Bu sonuncusu, kopyalanmayacak tek bir tasarımın oluşturulması.

Tasarımcının model şapka tasarlarken daha yaratıcı olması mümkün. Tasarımcı şapkalar ve fabrika şapkalarının kolayca yeniden üretilebilir olması gerekir. Tasarımcı şapkaları, ancak, tasarımın daha fazla esnekliğini sağlamak için elle dikilebilir ve yapılabilir. Bunun nedeni tasarımcı şapka satın alan insanların bu inşaat yöntemlerinin gerektirdiği süre boyunca daha fazla ödemeye razı olmalarıdır. Fabrika şapkalarının makinelerde hızlı ve kolay bir şekilde üretilebilmesi gerekir. Bu, genellikle tasarımcı ve model şapkalardan daha düşük kaliteli malzemelerle ve yapımlarla yapıldığı anlamına gelir. Aynı zamanda onları daha hesaplı kılar.

Ortalama bir insanın fabrikada üretilen bir şapkaya sahip olma olasılığı her iki türden bir moda tasarımından, hatta sınırlı sayıda üretilen tasarımcı şapkalarından bile daha muhtemeldir. Genellikle özel günler için doğarlar ya da beyzbol şapkası gibi gündelik şapkalardır. Bu şapkalar genellikle kaliteden ziyade görünüşleri için satın alınır ve tasarımcıların buna dikkat etmesi ve fiyatı düşük tutması gerekir. Bununla birlikte, üretimde çok fazla kalite kaybı olması, satışları da etkileyebilecek ayakkabılı bir şapkayla sonuçlanacaktır. Tüm bu nedenlerden dolayı, şapka tasarımı çok fazla dikkat ve eğitim gerektiren karmaşık bir beceridir.