SEO

Sayfa Ve Sayfa İçi SEO: Hangi Daha Etkili?

Arama motoru optimizasyonu yaparken, bir web yöneticisinin dikkatini, bu araç ve gereçlere odaklayabilmek için hangi SEO araçlarının ve yöntemlerinin en etkili olduğunu bilmesi gerekir. Hangi yöntemlerin bir web sitesine en iyi sonuçları almak için arama motoru sonuçlarında en iyi sonuçları almak için en iyi sonuçları veren tekniklere öncelik vermede webmaster veya SEO uzmanı yardımcı olacaktır.

Endüstri, SEO'nun neden çok dikkat çektiğini merak ediyor olabilirsiniz. SEO veya arama motoru optimizasyonu, arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer alarak bir web sitesinin veya blogun çevrimiçi varlığının artırılması uygulamasıdır. Geçmişte, birçok web sitesi, okuyucular için uygun olmayan SEO türünü uyguluyorlar; siyah şapka SEO olarak da bilinir. Google, geçen yıl içinde arama motorlarını kullanan kişilere hizmetlerini iyileştirmek için bazı değişiklikler yaptı. Bu, siyah şapka SEO'nun etkinliğini azalttı ve endüstrinin daha iyi değişmesini sağladı.

Ne tür bir SEO yazılımı ve tekniğinin etkili olduğunu bilmek için, arama motoru optimizasyonu tekniklerinin sınıflandırılmasına aşina olmalısınız. SEO iki sınıflandırma, sayfa içi ve off-sayfa SEO.

On-Page SEO nedir?

On-sayfa SEO, hedef web sitesinde kullanılan tekniklerden oluşur. Bir web siteniz varsa ve seçtiğiniz anahtar kelimelerinizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, web sitenizi ziyaretçileriniz için kullanmasıyla birlikte çalışmaya başlamalısınız. Yapmanız gereken bazı teknikler, ilgili içeriğin yüksek oranda hedeflenmiş anahtar kelimelerle eklenmesi, web sitesinin gezinmesinin iyileştirilmesi ve farklı meta etiket türlerinin eklenmesidir. Web sitenizin yararlılığını artırmak için yapabileceğiniz başka şeyler var ama bu üç SEO için en yaygın kullanılanlardır.

Off-Page SEO nedir?

Off-sayfa SEO diğer taraftan, içerir Web sitenizin arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirmek için dışarıdan etki kullanan teknikler. Sayfa dışı arama motoru optimizasyonu tekniklerinin en tartışmalı konusu, gelen bağlantıların çiftleştirilmesidir. Geçmişte, web sitenize ve içeriğinize giden birçok bağlantıya sahip olmak, arama sonucu sıralamasında çok fazla ağırlık aldı. Ancak son güncellemeler, tüm bunları değiştirdi ve bu tür SEO'yu kötüye kullanan kişiler, daha düşük sırada yer alarak cezalandırıldılar. Sayfa dışı diğer türler SEO, seçtiğiniz nişlerde Google yazarlığınızı oluşturuyor ve konuk blog yazıyor.

Hangisine Odaklanmalısınız?

İlk başta, web sitenizin kullanışlılığını belirlemelisiniz. Arama motorları genellikle, kullanıcıları için gerçekten yararlı olan web sitelerini önermek ister. Bu, başlangıçta çok sayıda sayfa SEO yapmak anlamına gelir. Eğer sayfanızın SEO'sunu yapıyorsanız, insanlar içeriğinizi fark etmeye başlayacak ve gerçek bir sayfa dışı SEO almaya başlayacaksınız. Web sitenizin kullanışlılığından tamamen memnun olduğunuzda sayfa dışı SEO'nuzu geliştirmelisiniz.