التسويق الرقمي

معالجة الإشارات الرقمية أساسيات

Seviyeleri sabit tutmak için düşünebileceğiniz her şeyi yaptınız. Amplifikatörü sabitlemeyi denediniz ve konuşmacıları stratejik konumlara yerleştirdiniz. Ancak, ekoyu hala azaltamadınız. Arka plan gürültüsünü ve geri bildirimini duyabilirsiniz. Bu ses kalitesi ile mücadele etmek için basit bir çözüm var – DSP.

Dijital Sinyal İşleme'nın bazı temellerine bir göz atıyoruz.

DSP nedir?

Dijital Sinyal İşlemcileri (DSP) dijital, ses, görüntü, ses, sıcaklık, konum veya basınç gibi gerçek dünya sinyallerini alıp bunları doğru şekilde manevralar. Çıkarma, ekleme, bölme ve çok hızlı bir şekilde çoğaltma gibi matematiksel fonksiyonların yerine getirilmesi için tasarlanmıştır.

Nasıl çalışıyorlar?

Gerçek dünya kaynaklarından gelen sinyaller, Dijital Sinyal İşleme tarafından, daha sonra analiz edilebilen dijital verilere dönüştürülür. Sinyaller genellikle analog formda olacaktır. Çalışma dijital biçimde gerçekleştirilir, çünkü bir sinyali sayılara indirdiğimizde, mekanizmaları gerçek dünya kaynaklarından olduklarından daha ayrıntılı olarak manipüle edilebilir.

DSP işini tamamladığında, dijital veriler artırılmış kalitede bir analog sinyale dönüştürülebilir. Bir DSP frekansları yoğunlaştırabilir, bir sinyalden gürültüyü sıralayabilir ve başkalarını tutabilir.

Ses Sinyal İşlemcileri Türleri

Sinyal işlemcileri, tek veya çok işlevli, dijital veya analog olabilir veya bir ses sistemindeki diğer bileşenlerle birleştirilebilir. Birçoğu üretilmeye son verilmiş, ancak çok sayıda fonksiyonun, tek tek işlemcilerin maliyetinin bir kısmına entegre edildiği dijital sinyal işlemcileri ile zaman içinde çok işlevli hale gelmiştir.

Bugün DSP'lerdeki problem çözme özellikleri; Kazanç Denetimi ve Hacim, Eşitleme, Filtreler, Kompresörler, Dinamik İşlemci, Genişleticiler ve Gürültü Kapıları, Sınırlayıcılar, Gecikme, Konuşma Hızlandırıcıları, Geçmeli Otomatik Mikserler, Otomatik Mikrofon Mikserleri ve Geri Besleme Redüktörleridir.

Her yerde bulabilseniz de, son derece hassas bir yonga teknolojisi. DSP çipleri faks makinelerinde, ses kartlarında, modemlerde, yüksek kapasiteli sabit disklerde, cep telefonlarında ve dijital TV'lerde kullanılır. Dünyanın dijital cep telefonlarının% 65'inde, DSP'ler motor olarak kullanılmaktadır. Bu sayı sadece kablosuz uygulamalardaki artışla artacaktır. Dijital sinyal işleme, müzik işleme, sonar, biyomedikal, radar, konuşma ve sismoloji, iletişim ve görüntüleme gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

DSP'nin Yapabileceği Şeyler

DSP'nin ses sisteminize yardım edip edemeyeceğini belirlemek için ses takviyesinde karşılaştığınız en yaygın sorunlardan bazılarını göz önünde bulundurmanız gerekir. DSP araçları, makul derecede iyi oda akustiğine sahipseniz birçok sorunu çözebilir. Grafik ekolayzer, bir DSP aracı kullanarak zayıf ton kalitesine sahipseniz, sorunu düzeltebilirsiniz. Benzer şekilde, Aşağı Doğru Genişletme, Gecikme, Kompresör ve Otomatik Mikser gibi DSP araçları, istenmeyen gürültü, frekans yanıtı sorunları, ses kaynağı çok yüksek ve geri besleme gibi sorunları sırasıyla düzeltebilir.

DSP Yapamayanlar

Sisteminize DSP eklenmesi, sonuçta elde edilen geleneksel ses desteği kurallarına alternatif değildir. Örneğin, ses işleme ekoyu engellemez. DSP'nin ses enerjisi hoparlör tarafından serbest bırakıldığında etkisi yoktur. Ses sisteminin seviyesini yükselttiğinizde sorun daha da kötüleşecektir.