SEO

SearchLove Londra'da John Mueller ile Görüşme Yapmaktan 3 Büyük Ders – Beyaz Tahta Cuma

Google’ın en acil ve en acımasız SEO sorularınızı yanıtlamak isteyen en yararlı ve empatik seslerinden birine sahipseniz, ne istiyorsunuz? Will Critchlow kısa bir süre önce Google’ın John Mueller’i SearchLove Londra’da röportaj yapma onuruna sahipti ve bu haftaki Whiteboard Friday’in baskısında, bu oturumdan en iyi derslerini aldı; Domain Authority, alt alanlara karşı büyük alt alan tartışması ve bir bakış açısı noindex / nofollow'ın teknik çalışmaları

Yeni bir sekmede yüksek çözünürlüklü versiyonu açmak için yukarıdaki beyaz tahta resmine tıklayın!

Video Transcription

Merhaba, Beyaz Tahta Cuma hayranları. Distilled'den Will Critchlow'um ve Seattle'da kendimi buldum, başka bir Beyaz Tahta Cuma videosu kaydetmek istedim ve geçenlerde Google'dan John Mueller'le son zamanlarda SearchLove Londra konferansımızda oturduğumda öğrendiğim bazı şeyler hakkında konuşmak istedim.

Bu yüzden sahnede John'la röportaj yaptım ve çoğunuzun bildiği gibi, John Google'da bir webmaster ilişkileri adamı ve sektörde birçoğumuz için teknik sorular veya sorular olduğunda gerçekten bir iletişim noktası. Google farklı şeyleri nasıl ele alıyor. Geçmişte konuştuğum ve konuştuğum bazı şeyleri izlediyseniz, Google’dan çıkan ve bizim de yaptığımız gibi resmi çizgilerin bir kısmından biraz şüphelendiğimi anlayacaksınız. hikayenin tamamını anlamadı ya da yeterince derinlemesine inemedik ve gerçekten neler olduğunu anlayamadık.

Bunu bir kerede tamamen düzeltebileceğim konusunda hiçbir yanılsama yaşamadım, ama John'u yeterince net bir şekilde sormamış ya da almamış olduğumuzu düşündüğüm birkaç özel şey üzerinde ızgara yapmak istemiştim. tam hikaye. Bugün, John'la birlikte oturduğumda öğrendiğim birkaç şeyi araştırmak istedim. Küçük bir not, bu tür röportajı yaparken gerçekten büyüleyici buldum. Bir tür gazetecilik ortamında sahneye oturdum. Bunu daha önce hiç yapmamıştım. Belki bir gün Cuma günü öğrendiğim şeyler ve nasıl röportaj yapılacağını takip eden bir Beyaz Tahta yaparım.

1. Google’ın bir "Etki Alanı Otoritesi" kavramı var mı?

Ancak, John’u sorgulamak istediğim ilk şey, bu etki alanı yetkilisi fikriydi. Öyleyse işte Moz'dayız. Moz, etki alanı yetkisi, DA adında özel bir metriğe sahiptir. Bir endüstri olarak, Google’a, özellikle de John’a geçmişte bu tür bir şey hakkında ne zaman sorduğumuzu hissediyorum, Google’ın bir etki alanı otoritesi kavramı var mı? "Hayır, hayır, bu özel bir Moz ölçüsüdür. Buna sahip değiliz." diyebilmenin kolay bir yolu.

Bunun biraz kafa karıştırıcı olduğunu hissettim, çünkü şüphemiz şurada: Google’ın etki alanı düzeyinde sahip olduğu ve elinde tuttuğu bir tür yetki veya güven ölçüsüdür. Bunun doğru olduğunu düşünüyoruz, ancak soruyu yanıtlamaktan her zaman sıyrılabildiklerini hissettik. Ben de John'a dedim ki, "Tamam, sizden Moz'un etki alanı otorite metrikini sıralama faktörlerinizde kullanmanızı istemiyorum. Bunun durum olmadığını biliyoruz. Ama bunun gibi bir şeyiniz var mı?"

Evet, Google’ın benzer şeylerle eşleştiren ölçütleri var

John evet dedi. Evet, kesin teklifinin “benzer şeylerle eşleştiğini” belirten ölçütleri var. Bunu ifade etme tarzım, etki alanı düzeyinde olan şeylerdi. Bağlantı otoritesi gibi şeylere dayanır ve performansı anlamak veya tüm bir alandaki içeriği sıralamak için kullanılan bir şeydir. John evet dedi, buna benzer bir şeyleri var.

Yeni içerik bu ölçümleri miras alıyor

Özellikle mevcut bir alandaki yeni içeriği keşfettiklerinde kullanıyorlar. Yeni içerik, bir anlamda, alanın otoritesinin bir kısmını devralabilir ve bu, aynı sitelerin farklı sitelerde farklı performans gösterdiğini gördüklerinin bunun gibi bir şeyleri olması gerektiğini düşündüğümüzün bir parçasıdır. Bunun için bir şey olduğunu biliyoruz. Öyleyse evet, John, yeterince uzun bir süre içeriğe sahip olduklarında, geliştirilen bu metriklerden bazılarına sahip oluncaya ve araya girdiği sürede, bu noktaya kadar olan sürede kendi bağlantı metriklerine ve kullanım metriklerine sahip olabileceğini doğruladı. bu tür şeylerin bir kısmını alandan devralır.

Tamamen link tabanlı değil

Sadece link tabanlı olmadığını da onayladı. Bu, yalnızca etki alanı düzeyinde bir PageRank türü şey değildir.

2. Alt klasörlere karşı alt alanlar

Bu, beni gerçekten ondan çıkarmak istediğim ikinci şeye götürdü, ki bu oldu – ve bunu büyüttüğümde, "Gerçekten bu tavşan deliğinden aşağı mı gidiyoruz?" – alt etki alanına karşı alt etki alanı sorusu. Beni bunun hakkında konuşurken görmüş olabilirsin. Rand gibi insanları konuştuklarını görmüş olabilirsiniz, burada vakaları gördük ve blog.example.com’u example.com/blog’a taşıma ve başka hiçbir şeyi değiştirme ve bir yükseltme yapma konusunda vaka çalışmaları yaptık.

devam etmeli ve henüz Google’ın resmi çizgisi çok uzun zaman oldu: “Bunları farklı şekilde ele almıyoruz. Alt klasörler için özel bir şey yok. Alt alanlarla tamamen mutluyuz. Doğru olanı yapın işiniz için." Birkaç kez bu tür bir geri dönüş yaptık. Bunu John'a aktarma biçimim şöyle demişti: "Bu vaka incelemelerini gördük. Bunu nasıl açıklarsınız?"

Siteye neyin ait olduğunu bulmaya çalışıyorlar

Kredisine göre, John, "Evet, onları da gördük" dedi. O da, dedi, evet, Google da bunları gördü. Bunun doğru olduğunu kabul etti. Bunun olduğunu kabul etti. Açıklamasının yolu, aklımdaki bu Etki Alanı Otoritesi meselesine geri bağlanma şeklidir; bu, onların düşündüğü şekilde olduğunu söyler: Bu sayfalar, bu alt alandaki ana web sitesinde yer alanlarla aynı web sitesinin bir parçası mı?

Bu ana soru. Söyledikleri gibi, “bu siteye ait olanı” anlamaya çalışıyorlar. Hepimiz alt alan adlarının tamamen farklı siteler olduğunu biliyoruz. Bir blogspot.com veya bir WordPress.com etki alanı hakkında düşünüyorsanız, alt alanlar tamamen farklı kişilerce sahip olabilir ve yönetilebilir ve bu yetkinin geçmesi için hiçbir neden yoktur. Ancak Google ne yapmaya çalışıyor ve "Bu alt etki alanı bu ana sitenin parçası mı?" Demeye çalışıyor.

Bazen bu alt alanları içerir ve bazen de değildir

Bazen olduğunu ve bazen de olmadığını belirlediklerini söyledi. Eğer sitenin bir parçası ise, tahminlerine göre, o zaman bir alt klasöre eşdeğer olarak ele alacaklar. Bu, benim için bu döngüyü hemen hemen kapatıyor. Sanırım şimdi birbirimizi anlıyoruz, ki bu Google’ın bu belirli durumlarda aynı şekilde ele alınacağını söylüyor, ancak farklı şekilde ele alınabileceği durumlar var.

Benim tavsiyem her zaman olduğu gibi kalıyor, en başından beri% 100, bir alt klasöre yerleştiriyorsanız. Alt etki alanının tersi yok. Neden Google’ın ayrı bir site olarak ele alınabileceğini riske atıyorsun? Şu anda bir alt etki alanında ise, bu durumda yapmak için biraz zor. Şahsen entegrasyon ve bu hareketi yapmak için tartışıyor olurdum.

Eğer sitenin bir parçası olarak kabul edilirse, bir alt etki alanı bir alt klasöre eşdeğerdir

Ama ne yazık ki, ama bir şekilde tahmin edilebileceği gibi, John'un durumun böyle olup olmadığını söylemenin herhangi bir yolunu bağlayamadım. İçeriğiniz şu anda bir alt etki alanındaysa, Google’ın farklı bir şekilde işlem yapıp yapmadığını söylemenin hiçbir yolu yoktur, bu bir utançtır, ancak bu biraz öngörülebilirdir. Ama en azından şimdi birbirimizi anlıyoruz ve sanırım kargaşanın kökenine sahip olduk. Bu vaka çalışmaları gerçektir. Bu gerçek bir şey. Kesinlikle belirli durumlarda alt etki alanından alt klasöre geçiş performansı artırabilir.

3. Noindex'in nofollow üzerindeki etkisi

Konuşmak istediğim üçüncü şey biraz daha meraklı ve teknik, ve bir anlamda, daha büyük resim derslerine ve düşünmeye yol açıyor. Bir süre önce John, endeksinin olmadığı bir sayfanız varsa ve uzun süre bu şekilde saklarsa, Google’ın endekssiz olarak buna eşit bir şekilde davranacağını, takip etmeyeceğini söyleyerek bizi yakaladı. [19659010] Uzun vadede, noindex sayfasının bağlantıları etkin bir şekilde takip edilemez

Başka bir deyişle, bir indeks olarak olmasa bile, o sayfadaki bağlantılar etkin değil. takip etti. Bunu biraz kafa karıştırıcı ve şaşırtıcı bulduk. Demek istediğim, kesinlikle böyle bir işe yaramadığını sanıyordum, çünkü endeksleri yok, yönergeleri takip ediyorlardı ve bunun bir şey olduğu gerçeği, bu şekilde çalışması gerektiğini gösteriyor gibi görünüyor.

Uzun zamandır bu yoldan geçti

Bunun özellikleri hakkında pek fazla bir şey değildi, ama daha fazlası: Bu nasıl bilmiyorduk? Bu nasıl ortaya çıktı ve böyle devam etti? John, ilk olarak, uzun zamandır bu yoldan nasıl geçtiğini anlattı. Sanırım hiçbirinizin farketmediği bir noktaya değindi, peki bu ne kadar önemli olabilir ki? Ona, bunun biraz ustaca bir şey olduğunu ve test edilmesi çok zor olduğunu, olabileceği farklı kafa karıştırıcı faktörleri çıkarmak çok zor olduğunu söyledim.

Bir endüstri olarak özlediğimizden şaşırmadım. Fakat mesele, uzun zamandır bu yoldaydı ve Google’ın görüşü ve kesinlikle John’un görüşü, bunun, bizden bu kadarını gizlememiş olduğunu, bunun bilenlerin, kimseye söylemeleri gerektiğini anlamadıklarını fark ediyordu. Arama algoritması üzerinde çalışan asıl mühendisler, bilgi küfür ettiler.

Bilgi küfürleri: mühendisler web yöneticilerinin yanlış bir fikre sahip olduklarını anlamadılar

Bunun böyle çalıştığını biliyorlardı ve asla bunu anlamadılar. Web yöneticileri bunu bilmiyor veya farklı düşünüyorlardı. Bu, John'a biraz daha fazla itmeye çalıştığım şeylerden biriydi, "Biraz daha, lütfen. Mühendislere daha fazla erişim sağlayın. Düşünme biçimleri hakkında bize daha fazla bilgi verin." daha fazla soruya cevap verdiler çünkü o zaman dışarı çıkabileceğimiz gibi 'Ah, hey, oradaki şey, bilmediğim bir şeydi.' O zaman daha derine inebiliriz. "

Bu bizi, John'un cevabı bilmediği zaman nasıl çalıştığıyla ilgili bir konuşmaya yol açtı ve bu yüzden en azından bunun nasıl çalıştığı konusunda benim için yeni olan bazı şeyler ve parçalar vardı. John, genellikle arama kalitesi toplantılarına katılmadığını söyledi. Çalışma şekli, büyük ölçüde bilgi ve bilgi tabanı içerik türünden mahrumdur, ancak mühendislere erişimi vardır.

Web yöneticisi ilişkileri işlemine adanmamışlar. Kuruluşun etrafında dolaşıyor, bu soruları cevaplayacak Google mühendislerini buluyor. En azından bunu bulmak benim için biraz ilginçti. İnşallah, zamanla, genel olarak şunu söyleyebiliriz: “Bu mühendisleri arayalım. John, görünür olmak istediklerinde onları öne çıkar, çünkü tam da olabilecek bu tür soruları cevaplayabiliyorlar. Bunca zamandır bildikleri bilgi laneti ve biz pazarlamacılar olarak işlerin böyle yürüdüğünü çözemedik. "

Bu, John ile röportaj yaparken öğrendiğim bazı şeylerin çabuk bitmesiydi. Daha fazla kaynak ve transkripsiyonla bağlantı kuracağız. Ama bir patlama oldu. Kendine iyi bak.

Speechpad.com tarafından video transkripsiyonu