SEO

SEO Asansör Pitch – Beyaz Tahta Cuma

Yine ne yapıyorsun?

Her SEO'nun bir noktada, aile üyelerinize tatillerinizde veya önerilerinizi uygulayacak geliştirici için cevap vermesi gereken bir soru. İşinizi tanımlamak için sağlam bir asansör perdesine sahip değilseniz, bu sizin için Cuma Beyaz Tahta! Jargon, polislik veya süper kahraman gibi davranmadan, bir SEO olarak yaşamın kısa, özlü bir tarifini nasıl yapacağınızı öğrenin.

Yeni bir sekmede yüksek çözünürlüklü sürümü açmak için yukarıdaki beyaz tahta resmine tıklayın!

Video Transkripsiyonu

Hey millet, bu haftaki Beyaz Tahta Cuma günkü baskısına hoş geldiniz. Benim adım Kameron Jenkins ve ben burada Moz'da çalışıyorum. Bugün bir SEO asansör perdesi oluşturma hakkında konuşacağız, ne olduğu, neden bir kişiye ihtiyaç duyduğumuz ve bir SEO asansör perdesi için ne tür bir fikir istendiği.

Aslında, birkaç hafta önce Twitter'daydım ve John Mueller'i gördüm. "Hey, birçok geliştiriciyle tanıştım ve çoğu zaman SEO’ların ne yaptığını gerçekten bilmediklerini" tweetledi. Gerçekten soruyordu. “Hey, SEO topluluğu, ne yaptığınızı nasıl tarif edersiniz?” Diye soruyordu. Kaydırıyorum ve birçok farklı cevap görüyorum ve hepsi de rezonansa giriyorum.

Hepsi muhtemelen kendim söyleyeceğim şeyler. Ancak, "SEO'lar ne yapar ve ne gibi bir değer sağlarlar?" Sorusuna kaç farklı cevap verilmiş olması ilginçtir. Bu yüzden kendi kendime düşündüm ki, "Neden bu? Neden SEO'nun ve ne yaptığımız için çok farklı açıklamalarımız var?" Bu yüzden düşündüm ve hazır bir asansör boşluğu yoksa, kendim ve belki de diğer SEO'lar için iyi bir fikir olabileceğini düşündüm.

SEO asansör perdesi nedir?

Şimdi, eğer bir asansör perdesi kavramına aşina değilseniz, temelde – burada bir tanımım var – benzersiz bir SEO olarak iletişim kuran, özlü ve ikna edici bir konuşma. Buna asansör perdesi denir, çünkü asansöre binmek için bir süre geçmesi gerekir. Böylece, birisinin sorusunu size sorduklarında hızlı ve net bir şekilde cevaplayabilmek istiyorsunuz, "Ah, SEO, bu nedir? Sanırım bunu daha önce duymuştum. Ne yaparsınız?"

Bu neden bu kadar zor?

Öyleyse hemen dalın. Bu yüzden başlangıçta, bu "burada ne diyorsunuz?" Sorusuna bu kadar çok farklı cevabın nasıl bulunduğunu belirttim. Birkaç nedenden dolayı kısa bir açıklama yapmak zor sanırım. Bu yüzden önce buna biraz dalmak istedim.

1. SEO'da birçok uzmanlık

Yani birincisi, SEO'da birçok uzmanlık var.

Endüstri son iki yıldan fazla bir süredir ilerledikçe, çok çeşitli hale geldi ve SEO'da birçok farklı yön var. Kendimi oldukça tavşan izinde buldum. LinkedIn'deydim ve bir tür SEO iş tanımlarına göz atıyordum. Temel olarak görmek istedim: İnsanların bir SEO'da aradığı şey nedir?

Bunu nasıl tarif ediyorlar? Özellikleri nelerdir? Temel olarak, birçok farklı şey buldum, ancak ortaya çıkan birkaç tema buldum. Yani içerik odaklı SEO'larınız var ve bunlar anahtar kelime araştırma meraklılarınız olan insanlar. Web sitenize trafik çekmek için arama motoru için optimize edilmiş içerik yazan kişiler var. Link oluşturucularınız, neredeyse sadece buna odaklanan insanlar var.

Yerel SEO’larınız var ve analistleriniz var. Teknoloji SEO'larınız, dev bir ekipte çalışan veya dev bir ekiple birlikte çalışan kişiler var. Bu yüzden olsa tamam olduğunu düşünüyorum. SEO'da birçok farklı yön var ve bence bu harika. Bu benim için endüstrimizde olgunluğun bir işareti. Bu yüzden SEO'da bir çok farklı uzmanlık olduğunda, tüm asansör sahalarımızın farklı olması doğru ve iyi olduğunu düşünüyorum.

Eğer SEO içinde bir uzmanlığınız varsa, farklı olabilir. Yapmanız gereken benzersiz SEO markasına hitap etmeli ve sorun değil.

2. Farklı izleyiciler

İkincisi, farklı izleyiciler var. Her zaman aynı insanla konuşmayacağız. Belki de patronunla veya müşterinle konuşuyorsun. Bana göre, bunlar daha çok gelir odaklı konuşmalar.

Bilmek istiyorlar: Yaptıklarınızın değeri nedir? Alt çizgimi nasıl etkiler? İşimi yönetmeme, ayakta kalmama ve karlı kalmama nasıl yardımcı oluyor? Bir geliştiriciyle konuşuyorsanız, biraz farklı bir sohbet olacak. Bu yüzden, konuştuğumuz insanlar için biraz daha zevkli hale getirmek için asansör perdesini biraz değiştirmemizin bir sorun olmadığını düşünüyorum.

3. Algoritma olgunluğu

Üç, bunun neden bu kadar zor olduğu açık ki, algoritmada her zaman çok fazla değişiklik oldu ve olgunlaştıkça, SEO’nun işi geçen yıla göre tamamen farklı olacak gibi görünecek. algoritma olgunlaşmaya devam ediyor ve işlerimiz her zaman değişiyor gibi görünüyor. Bu yüzden bununla birlikte yaşamak zorunda olduğumuz bir gerçeklik olduğunu düşünüyorum, ancak her şey değişse de, insanlara ne yaptığımızı sordukları zaman insanlara verdiğimiz bir çeşit adım atmanın önemini düşünüyorum.

Bu yüzden zor. Asansör perdesin budur.

Asansör saham: SEO pazarlıyor, arama motorlarıyla

Sonra, örnek olarak, size sadece SEO asansör perdemi vereceğimi düşündüm. Belki de yaratıcılığını arttıracaktır. Belki sana bazı fikirler verecektir. Belki zaten bir tane vardır ve bu sorun değil. Ama asıl mesele benimkini kullanmak değil.

Mesele, esasen, sizi madenin neye benzediğini görmek, umarım yaratıcı meyve sularınızı akıtmak ve kendinizinkini yaratabilirsiniz. Öyleyse hemen sahama girelim.

Yani benim adım SEO, sadece arama motorları ile pazarlama. Yani burada huni var – farkındalık, dikkat ve karar.

Farkındalık: Bilgilendirici sorgular için tıklamaları sırala ve çek

Her şeyden önce SEO’nun bilgi sorgulamaları için tıklamaları sıralamanıza ve çekmenize yardımcı olabileceğini unutmayın.

Dikkat Edilmesi: Değerlendirme sorguları için sıralama ve tıklama al.

Böylece, izleyicileriniz bilgi ararken, acı noktalarını çözmek istiyorlar, satın almaya hazır değiller, sadece araştırıyorlar, biz onları siteye getiren, onları bilgilendiren ve şimdi markamıza aşina oldukları içerikle tanışmak. Bunlar büyük yardımlı dönüşümler. Değerlendirme sorguları için tıklamaları sıralayın ve çekin. Kitleniz seçeneklerini karşılaştırmaya başladığında, orada olmak istersiniz. Onlarla orada buluşmak istiyorsan, bunu SEO ile yapabiliriz.

Karar: Dip huni sorguları için sıralama, tıklama çekme ve dönüşümün teşvik edilmesi

Karar aşamasında, huni sorguları için tıklamalar ve dönüşüm türünün derecesini sıralayabilir ve çekebilirsiniz. İnsanlar "Ben satın almak istiyorum" aşamasındayken, SEO orada buluşabilir. Bu yüzden SEO'nun bir maliyet merkezi değil, kâr merkezi gibi olmadığını fark etmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Bir huni meselesinin dibi gibi değil. Bunu birçok yerde duydum ve bence SEO'nun pazarlama hunisi boyunca entegre edildiğine dikkat çekmek biraz önemli. Bir aşamaya ya da diğerine düşürülmedi.

Ama nasıl?

Rütbe ve tıklamalardan bahsettik ve dönüşümleri teşvik ettik. Ama bunu nasıl yapıyoruz? İşte bu.

Ama nasıl yapıyoruz? Demek böyle açıkladım. Gerçekten, benim için SEO'nun madalyonunun iki yüzü var. Araba kullanıyoruz ve destekliyoruz.

1. Sürüş

Böylece sürüş tarafında, böyle bir şey söyleyebilirim. Birileri Google’da bir kelime öbeği veya anahtar kelime aradığında, işletmenin web sitesinde إعلان dışı sonuçlarda görünmesini sağlarım. Bu önemli çünkü birçok insan "Ah, anahtar kelimeler için teklif mi veriyorsunuz?"

Biz "Hayır, hayır, bu PPC" diyoruz. Bu yüzden daima "reklamsız" kelimesine atılırım çünkü insanlar bunu anlar. Bu yüzden, insanların sorularını yanıtlayan içerik, arama motorlarının içeriğimi bulmasına ve içeriğimin otoritesini ve popülerliğini gösteren işaretler ve erişilebilirlik yoluyla bunu yapıyorum. Demek bu teknik temeliniz.

Web sitenizin taranabilir olduğundan ve dizine eklenmesini istediğiniz şekilde dizine eklediğinizden emin olun. İnsanlar oraya vardıklarında işe yarıyor. Mobil ve masaüstünde çalışır. Hızlı. Bu yüzden bunların SEO'yu kullanmanın üç büyük ayağı olduğunu düşünüyorum – içerik, bağlantılar ve web sitenizin teknik olarak sağlam olduğundan emin olmak. Bu yüzden sürüşü, SEO'nun proaktif tarafını tarif ediyorum.

2. Destek

O zaman iki, destek veriyoruz ve bence bu biraz hafife alıyor veya belki de işlerimizde bir kesinti olarak görülüyor.

Ama bence gerçekte ne olduğunu söylemek önemli. Yaptığımız şeyin büyük bir kısmı. Bu yüzden SEO olarak kabul etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

için uygun değildir. Google Magic 8 Topu Olun

İlk olarak, Google Magic 8 Topu olarak hizmet verebiliriz. Kuruluşumuzda insanlar bize geldiğinde ve "Hey, bu değişikliği yapacağım mı yoksa bu değişikliği yapmayı düşünüyorum. Bu SEO için iyi mi yoksa kötü mü olacak?"

İnsanların bu soruyu sormasının harika olduğunu düşünüyorum. Her zaman müsait olun ve her zaman bu tür soruları cevaplamaya hazır olun. Dolayısıyla, gerici tarafta, insanlara rehberlik etmeye ve organik arama varlığınızı neyin etkileyeceğini anlamaya yardımcı olan bu tür bir kişi olabileceğimizi düşünüyorum.

B. Yardımcı pazarlama

İki, pazarlamaya yardımcı olabiliriz. Yani madalyonun bu tarafında, biz sürüyoruz.

Kendi pazarlama stratejilerimizi yönlendirebiliriz. SEO’lar olarak, SEO’nun huninin tüm aşamalarını nasıl sürdüğünü görebiliriz. Ancak, kuruluşumuzdaki tek kişi biz olmadığımızı not etmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Genellikle SEO’lar belki pazarlama bölümünde bile yaşamazlar. Belki yaparlar ve bir pazarlama liderine rapor verirler. Pazarlama liderinizin araştırması gereken başka girişimler de var.

Belki de derler ki, "Hey, biraz pazar araştırması yaptık, ve işte bu plan." Bu planı almak, bu stratejiyi almak ve onu dijital bir şeye çevirmek SEO olarak bizim işimiz olabilir. Bence bu SEO'ların ekleyebileceği çok önemli bir değer. Pazarlamaya yardımcı olabilir, kendi çabalarımızı da yürütebiliriz.

C. Hataları düzeltin

O zaman buradaki üç numara, bunun bir tür insanı sıkıştıran başka bir şey olduğunu biliyorum, ancak olduklarında hataları düzeltmek ve insanları bir daha olmaması için eğitmek için buradayız. Belki pazartesi sabahı giriyoruz ve haftaya karşı karşıya kalmaya hazırız ve trafiğin çok ciddi bir şey yaptığını görüyoruz. "Oh, hayır" diyoruz ve dalıyoruz.

Ne olduğunu görmeye çalışıyoruz. Ama bence bu gerçekten önemli. Bizim işimiz ya da bizim işimizin bir parçası, dalmak, ne olduğunu teşhis etmek ve sadece bunu değil, düzeltmek ya da düzeltmeleri yönlendirmek için yardım etmek ve orada olmak ve daha sonra insanların ne yaptığını bilmeleri için eğitmek ve eğitmek ve sağlamak Bu oldu ve bir daha nasıl olmamalıydı.

Onları eğitmek ve onlara rehberlik etmek için oradasınız. Bence bu SEO olarak destekleyebileceğimiz gerçekten önemli bir yol. Yani temelde bunu nasıl tarif edeceğim.

Kendi oyun alanınla gelmen için 3 ipucu

Gitmeden önce, kendi SEO asansör alanınla geliyorsan sadece bazı ipuçlarından bahsetmek istedim. Kendi "yaptığım şey bu" konuşmasını yaparken, belli bir dilden uzak durmanın gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum.

Yani sahip olduğum üç ipucu:

1. Jargon'dan uzak dur.

Eğer bir SEO asansör perdesi veriyorsanız, SEO'nun ne olduğunu bilmeyen insanlar içindir. Bu yüzden jargondan uzak durmaya çalışın. SEO’lar kadar kolay olduğunu biliyorum. Kendimi her zaman yaparken buluyorum. Jargon olduğunu sanmadığım şeyler var.

Ama sonra birkaç adım geri atıyorum ve farkettim ki, oh evet, bu meslekten olmayanların şartları değil. Yani mümkünse jargondan uzak durun. Kafasını karıştırarak kimseye fayda sağlamayacaksın.

2. Polislik yapmaktan kaçının.

Bulunduğum SEOlar kadar kolay olabilir ve kendimi bu tuzakta buldum, köşede bekleyen bu trafik polisi olarak davrandığımız ve insanlar hata yaptığında, birkaç kez Onlara parmağımızı sallamak için oradayız.

Bu yüzden SEO'ların ses çıkartan herhangi bir dilden kaçının, sadece polisler insanları yanlış yapmak için cezalandırmayı bekleyen polisler. Hataları düzeltmeye yardımcı olmak için varız, ancak bu bir polislik tarzına benzemeyen bir rehberlik ve eğitim ve destekleyici, işbirlikçi bir şekilde. Üç numara, şunu söyleyebilirim ki benzer, ama biraz farklı.

3. Süpermen kullanmaktan kaçının.

Ben bu Süpermenye diyorum, çünkü SEO'ların girip bir şeyler ters gittiğinde günleri kurtarmak için geldiği gibi gelmesini sağlayan bir dil türü. Yaparız. Biz süper kahramanlar çoğu zaman. Olan şeyler var ve şükürler olsun, teşhis ve düzeltmede yardımcı olacak bir SEO vardı.

Ancak, tüm işinizin sadece insanları kurtarmak gibi görünmesini sağlayan herhangi bir adımdan kaçınırdım. Kurumunuzda süper akıllı ve yaptıkları işte yetenekli başka insanlar var. Her zaman onlara yardım etmek için oradaymış gibi ses çıkarırsanız muhtemelen beğenmezlerdi. Bu yüzden sadece akılda tutulması önemli olduğunu düşünüyorum. Parmağınızı sallamak için bekleyen polis olduğunuzu ya da herkesi hatalarından kurtarması gereken süper kahraman olduğunuzu düşünmeyin.

Evet, bu benim SEO asansör adımım. Bu yüzden birine sahip olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Kendi SEO asansör perdeni hazırladıysan, duymayı çok isterim ve diğer SEO'ların da duyması harika olur. Bilgi paylaşımı için harika. Eğer bunu yapmakta rahat hissediyorsanız yorumlarda bırakın. Eğer bir tane yoksa, umarım bu yardımcı olur. Yani evet, bu haftaki Cuma günü Beyaz Tahta için geçerli, gelecek hafta tekrar gelmek üzere tekrar gel.

Herkese teşekkürler.

Speechpad.com tarafından video transkripsiyonu