SEO

SEO Temelleri – Sayfa Optimizasyonu

Yeni Başlayanlar için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) önceki makalesi, SEO temelleri hakkında genel bir bakış teklif etti. Sayfa üstü ve sayfa dışı optimizasyon arasında ayrım yapma yaklaşımını kullandı. Bu yazı, Sayfa İçi Arama Motoru Optimizasyonu'nun temel öğelerini açıklar. Web sitesinin operatörü tarafından gerekli tüm adımlar alınabileceğinden SEO'nun bu kısmına başvurmak çok kolaydır.

Temel olarak dikkatli bir incelemeye ihtiyaç duyan iki faktör vardır. İlk etapta Web Sitesi Mimarisine bir göz atmanız gerekiyor. Bu net bir Link Yapısı, Meta Etiketler ve Alt Etiketler içerir. Sitenizi arama motorları için okunabilir kılan belirli bilgileri sağlamak önemlidir. İkincisi, ve eşit önemde, İçerik Stratejinizi göz önünde bulundurmalısınız. Potansiyel hedef grubunuz tarafından bulunabilmeniz için, sayfalarınızdaki alakalı Anahtar Kelimeleri takip etmek ve entegre etmek istersiniz. İçeriğinizin kalitesini ve tazeliğini sağlamanın en iyi yolu Blogging.

SEO'nun bu temel fikirlerini takip etmek, web sitenizin daha yüksek sıralamaları karşılamasına ve sonunda web sitenize daha fazla ziyaretçi getirmesine yardımcı olacaktır. Söz konusu uygulamalar temel olarak arama motorlarının sayfanızı daha iyi bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olacaktır. Ancak ana odak noktanız her zaman insan ziyaretçiler için iyi bir içerik sağlamaya devam etmelidir!

Web Sitesi Mimarisi Sayfa İçi SEO için çok önemlidir

Sadece web yöneticisi açıkça yapılandırılmış bir web sitesi için teşekkür eder ; arama motorları da yapar. Örümceklerin sayfalarınızı nasıl taradığını ve HTML, PHP, Java ve diğer kodların bir yığınını yakalamaya çalıştığını hayal edin. Tutarlı ve iyi organize edilmiş bir site açısından küçük bir destek, daha iyi arama sıralamasıyla sonuçlanacaktır. Arama motorlarıyla ilişkinizi geliştirebilecek bazı kolay kuralları takip etmeye çalışın:

 • HTML-dilinde önemli içerikler yerleştirin
 • Başlık etiketlerini, kalın yazıyı veya (un) vurgulamak için sıralı listeleri kullanın önemli parçalar
 • Flash dosyaları, JavaScript, iFrame'ler ve gönderim gerektiren formların arama motorları için okunması zordur
 • İçeriği çoğaltmayın, bunun yerine 301 Yönlendirme'yi kullanın ("kalıcı olarak taşındı")
 • Gerekirse, bir arama motorlarını göstermek için robots.txt dosyası, hangi sitelerin artık ilgisi yoktur
 • Çoğu arama motoru, manuel URL Kaldırma veya engellemeyi arama sonuçlarından sunar
 • En kolay yol, artık geçerli olmayan web sitelerini kaldırmak ve 404 Hata Sayfası ("varolmayan sayfalar")

Açık Bağlantı Yapısı

SEO mimarisi URL ile başlıyor. Bu, alan adını ve bir köprünün sonunu içerir. Kulağa çok basit geliyor, ancak saçma URL'leri ve bozuk bağlantıları olan birçok web sitesi var. Doğal olarak, tüm iç ve dış bağlantıların çalıştığından emin olmalısınız. Okunabilir URL'ler oluşturmak, ziyaretçiler ve arama motorları için bir avantajdır. Bu kategorileri ve alt kategorileri kullanmak demek çok takdir edilmektedir (www.website.com/category/sub/page.php). Arama motorları URL'leri anahtar kelimeler için kontrol eder, bu nedenle sayfanın odak anahtar kelimesini eklediğinizden emin olun.

Dinamik URL'ler genellikle bloglar kullanılır (ör. Http: //www.website.com/blog?id372) ​​ve bir anahtar için değiştirilebilir. URL Rewriting kullanarak cümle zengin sürüm. URL'lerde sözcükleri ayırmak için alt çizgi veya boşluk gibi diğer ayırıcılar yerine "-" tire kullanın. Dahili bağlantılar, ziyaretçilerinizin belirli sitelerin önemini kontrol etmek için motorlarda gezinmesine ve arama yapmasına yardımcı olur. Mutlak Bağlantıların kullanılması önerilir ve göreceli olmayanlar (www.website.com/page yerine / sayfa). Son olarak, arama motorlarını desteklemek ve tüm sayfalarınızın dizine eklendiğinden emin olmak için .xml biçiminde bir site haritası yüklemeniz gerekir.

HTML Meta Etiketleri, Arama Motorları ile Bilgi Sağlıyor

Meta Etiketleri Bir web sitesinin içeriğini tanımlayan kısmen görünmez kod satırları. Arama motorlarının sayfanızı kategorize etmesine yardımcı olur ve SEO çabalarınızın önemli bir parçasıdır. Benzersiz Meta etiketleri, web sitenizin her sayfasının önemli bir parçasıdır. Meta Etiketleri Yönetme Sayfa Başlığı, Sayfa Açıklaması ve Anahtar Kelimeleri içerir. Meta Etiketlerinizin satırları, kodunuzun baş bölümüne aittir.

Sayfa Başlığı, Marka Adı'nı ve en önemli Anahtar Kelimeleri içermelidir (ör. Birincil Anahtar Kelime + Kategori | Marka Adı). Tarayıcıya bağlı olarak başlık uzunluğunu 65 – 75 karakterle sınırlandırın. Arama sonuçlarında ve tarayıcı sekmelerinde insan gözü için görünür. Sayfa Açıklaması, en çok 150 karakter uzunluğunda olabilir ve Arama Sonuçlarında da görünür. Her bir sayfanıza benzersiz başlıklar ve açıklamalar vermek önemlidir. Anahtar Kelime Meta Etiketleri yalnızca arama motorları için görünür durumdadır ve son yıllarda önemini yitirmiştir. Yine de, onları eklemek zarar veremez. Sayfa başına 7 anahtar kelimeyi geçmemelisiniz.

Başka bir meta veri türü, sayfanızın arama motorlarında görünen açıklamaları olan Zengin Snippet'lerdir. Zengin Snippet'ler, arama motorlarına insanlar, ürünler, yorumlar, işletmeler, yemek tarifleri ve etkinlikler hakkında bilgi sağlayan yapısal bir biçimlendirmedir. Arama sonuçlarında daha kullanıcı dostu görünmek için web sitenize Zengin Snippet’ler eklemeniz önerilir. Schema.org, mikro veri belgelerini verir. Google ayrıca, kodunuzun görsel görünümünü test etmek için bir araç da sunar (Zengin Snippet Test Aracı).

Medyayı Alt Etiketler ile okunabilir hale getir

Alt Etiketler, arama motorlarının resimler gibi okunamayan medyayı anlamalarına yardımcı olur , videolar veya flaş. Özellikle görseller SEO'da büyük bir faktördür ve kısa ancak tanımlayıcı Alt özniteliklerine gereksinim duyarlar. Ayrıca görüntüler için anlamlı dosya adı hakkında da düşünün ve farenizi üzerinde kaydırdığınızda görünür hale gelen bir başlık etiketi ekleyin. Medya için bağlantı metni, açıklayıcı olduğunda en iyisidir, "burayı tıklayın" veya "makale" den kaçının.

Hedef Grubunuz için İlgili İçerik

Web sitenizin temel SEO mimarisi, içeriğinizle ilgili. İçeriği ve arama motorlarını görmek için web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, kullanıcılarının arama sorguları için en iyi eşleşmeleri bulmaya çalışır. Hedef grubunuz için uygun olması için uygun içerik sunmanız gerekir. Öte yandan, içeriğiniz anahtar kelimelere göre değiştirilebilmelidir. Dolayısıyla, kullanıcıların ürünlerinizi veya hizmetlerinizi bulmak için kullanacağı arama terimlerini düşünün. İhtiyacınız olan şey, bu anahtar kelimeleri bulmak ve bunları içeriğinize uygun şekilde nasıl bütünleştireceğinizi bilmek.

Anahtar Kelimelerin İzlenmesi ve Entegrasyonu

Her arama motoru, anahtar kelime indeksleriyle çalışır. Arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde etmeyi kolaylaştırmak için oldukça düşük bir rekabete sahip anahtar kelimeler bulmanız gerekir. "Uzun Kuyruk" anahtar kelimeleri milyarlarca farklı arama sorgusu üretir, ancak belirli aramaları olan ziyaretçiler satın alma kararını verdiğinden daha fazla dönüşüm elde ederler. Yüksek miktarlar yerine kalitatif ziyaretçileri izlemeyi ve çekmeyi deneyin.

Arama sorgunuzda çok sayıda arama ağı varsa, genellikle değerli (rekabetçi) bir anahtar kelimeyi belirtir. Bir anahtar kelimenin günlük veya aylık kaç arama yaptığını ve Rekabetin ne denli yoğun olduğunu analiz etmek için Google AdWords Anahtar Kelime Aracı, Google Arama Trendleri ve Google Arama Trendleri gibi farklı Araçlar kullanabilirsiniz. Wordtracker ayrıca anahtar kelimeler için öneriler ve istatistikler almak için güzel bir araçtır. Arama terimi fikirlerini almanın başka bir yolu da rakiplerinizdir. Kaynak kodundaki meta veri etiketlerini okurken hangi anahtar kelimeleri hedeflediklerini görün.

Web siteniz için uygun anahtar kelimeler bulduğunuzda, bunları uygun şekilde kullanmanız gerekir. Daha önce açıklandığı gibi, başlıklar, metin ve meta verilerde etkilidirler. Sayfa başına bir veya iki anahtar kelimeye konsantre olun. Bu kelimeler% 3-5 arasında bir yoğunluğa sahip olmalıdır (100 kelime başına anahtar kelime). Anahtar kelimenizi sayfanızın ilk cümlesine, başlığa, tercihen URL'ye, Başlıklara ekleyin ve içeriğinize ekleyin. Yine, içeriğinizin ziyaretçiler için okunabilir olmasını sağlayın ve anahtar kelimeleri çok fazla doldurmayın! Sadece web sitenizde aradıklarını araştıran insanlar satışa dönüşme potansiyeline sahiptir.

Blogging İçeriğin Kalitesini ve Tazeliğini Sağlar

Anahtar kelimeleriniz sadece zengin içeriğe entegre edilmiştir. Harika içerik hala arama motorlarında daha yüksek sıralamalar geliştirmenin en iyi yoludur. Taze, niteliksel içerik sağlamanın en iyi yolu bir blog yazıyor. Ziyaretçilerin arama niyetini karşılamak için çözümler, ipuçları, cevaplar veya bilgiler sunmak, potansiyel olarak işlem sorgularına yol açar. İnsan ziyaretçilerinizi ve arama motorlarınızı aynı şekilde memnun edecektir.

Tabii ki bloglama kendi başına bir konudur ve daha sonraki bir yazıyla ele alınacaktır. Şimdilik, SEO perspektifinden blog oluşturma ile ilgili bazı temel düşünceler:

 • Blog yazısı başlığı benzersiz ve 75 karakterden az olmalı
 • 150 karakterden oluşan blog gönderisinin özeti
 • RSS Feed, ziyaretçiyi güncel tutmayı kolaylaştırır
 • Sosyal paylaşım düğmeleri içeriğinizin yayılmasına yardımcı olur
 • Makalelere yorum yapmak için okuyucuları meşgul edin
 • Arama motorları için değil, öncelikle insanlar için okunması kolay metin yazın
 • Yeni ve benzersiz gönderiler oluşturun
 • Yayın başına bir veya iki anahtar kelimeye odaklanın