SEO

SEO Vs SEM Vs SMM

Bu üç terim çok etrafında atıldı ve sık sık birbirlerini birlikte kullandı. SEO ve SEM genellikle birbirinin yerine kullanılır. Peki bu kavramlarla ne anlaşıyorsunuz? Bunlar nasıldır ve tam olarak nasıl farklılar?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO, bir web sitesinin arama motoru sonuçlarında görünme ihtimalini artırmak için kullanılan teknikleri ve stratejileri, özellikle de mümkün olduğunca bu listenin en üstüne yakınlaştırmak için kullanır.

Arama motorları, karşılaştıkları her şeyin notlarını alarak Web'de dolaşıyorlar. Bir kullanıcı arama motoruna bir şeyler yazdığında arama sorgusu yaparsa, motorun algoritmaları alakalı sonuçlar olduğunu düşündüğü şeylerin bir listesini tükürür.

Bu durumda, arama, belirleyici faktördür. Güç pozisyonunu koruyor. Bir web sitesinin tüm yapabileceği, içeriğinin sağlam, iyi ve uygun olduğunu garanti etmek ve arama motorunun uygun olduğunda bunu önereceğine güvenmektir. Ancak bugünün çevrimiçi pazar yerinde çok sayıda rekabet var, bu yüzden sadece listeyi yapmak için yeterli değil; bir web sitesi en üstte kalmalıdır. Sonuçlar listesinin çok altındaki herhangi bir şey ve bu web sitesi hiç bu kadar önce görüntülenmemiş olabilir. Üç ya da daha fazla sayfaya gömülmek tamamen gözden uzak olan ve bilinçaltında zihnin dışındadır.

So SEO, bir web sitesinin kendisi algoritmalar aramak için mümkün olduğunca cazip hale getirebileceği yollardan oluşur; böylece sonuçlarını web sitesinde mümkün olduğunca görünür hale getirir. Bu teknikler şunları içerir:

 • Kodun, Web standartlarına uymasını sağlamak için iç düzeltmeler yapmak ve arama motoru endeksleme çabaları için kolayca erişilebilir
 • Arama örümceklerinin okumak ve kataloglamak için özellikle iç meta verileri
 • Web sitesinde doğru anahtar kelimeleri kullanma ve / Arama motorlarının bu terimleri web sitesi ile daha güçlü şekilde ilişkilendirecekleri içeriği
 • Bir web sitesinin sitemaplarını veya "yol haritalarını" eksiksiz olarak arama motorlarına göndermek için zorla çalışmak zorunda kalmamaları ; keşfetmek & # 39; siteniz
 • Başkalarından web sitenize olan saygın geri bağlantıları biriktirmek veya arama motorları, daha yüksek arama sonucu yerleştirmeye layık olduğu için
 • trafiği getiren ve sitenizi gittikçe önemseyen yeni ve ilginç içerik. Arama sonuçlarında yerleşimi hedefleyen

SEO, bir bütün olarak doğal veya organik arama trafiğini çekmeye odaklanmaktadır. Bu teknikler, web sitenizi daha iyi sıralamak ve / veya daha fazla web trafiği kazanmak için arama motorlarını takip etmek için çalışır. Bu, doğal olarak, ince ve tutarlı bir dinamik öz-tweaks ve kendini yükseltmenin gayretiyle olur. Bu, tam tersi …

Arama Motoru Pazarlamacılığı (SEM)

SEM, arama motorlarını toplamak için tüm çabaları kapsayan çatı terimidir; dikkat edin ve daha yüksek arama sıralamalarını elde edin. SEO, daha büyük SEM kampanyasının bir parçasıdır. Optimizasyon gibi, SEM de bir web sitesinin tanıtımını artırmak için anahtar kelimeleri kullanmayı ve popülerliği birbirine bağlamayı içerir.

Bununla birlikte, SEM, SEO'dan biraz farklı stratejiler içeriyor. İkincisi arama motorunun dikkatini çekme ve doğal araçlarla isabetler elde etme konusunda daha fazla odaklanma yaparken SEM, sorgu sonuçlarına doğrudan dahil olmayı da içermektedir. Arama motorları, bu seçeneği kalite sonuçlarının en üstte kalmasına (çoğu durumda yararlı sonuçlar veya spam için hiçbir zaman ödememek istemektedir) ve kendileri için gelir tahsil etmenin bir yolu olarak sağlar. Bu ücretli sonuçlar, genelde anahtar arama kelimeleri ile eşleştirilen ve böylece sözcük / kelime öbekleri sorulduğunda görünecekleri arama sonuçları sayfasında ön plana çıkan alanlarda kalır.

Bu anahtar kelimelerle görünme şansını satın almak potansiyel olarak pahalıya mal olabilir ve genelde anahtar kelime endüstrisi, Google gibi arama motoru şirketleri için çok karlıdır. Anahtar kelimelere kendileri erişmek için yoğun rekabet olabilir. En popüler ve yaygın anahtar terimler ve cümleler için fiyatlar o kadar yüksek olabilir ki yalnızca büyük işletmeler bunları kullanan herhangi bir uzun kampanya yapmaya muktedir olabilir.

Bu ücretli bağlantılar bazen gerçekten iyi bir SEO ile küçük bir çatışma içinde çalışabilir. Optimizasyon çabaları beklentileri aşıyorsa SEO organiktir ve normalde ödenmez, çünkü bir web sitesinin bir sonuç sayfasının üst kısmına hakim olması mümkündür; aynı web sitesinde ödenen bağlantılar zaten normal listelerin yanında görünürken aynı zamanda. Bu durumda şirket para harcıyor; ve büyük işletmeler kampanyalarında, bu boşaltma harcamaları büyük miktarlarda olabilir.

Bu nedenle, SEO ve ücretli SEM çabaları dengeli olmalıdır, biri de diğerini zorlamaz.

Sosyal Medya Pazarlaması (SMM)

SMM, arama motorlarını içermez, ancak bir web sitesinin gösterimi ve çevrimiçi pazarlama çabalarında önemli bir rol oynamaktadır. Arama motorlarıyla uğraşmak, azınlık faktörlerinin (SEO) veya maliyet priminin (SEM) görev süresini ve sürekli ayarlanmasını gerektirirken, sosyal medya aracılığıyla çalışmak nispeten ucuzdur ve düzgün yapılırsa, inanılmaz kâr edici büyüme sözü tutar.

Viral içeriğin gücünü ve erişimini gören şirketler, kendi "marka yapma çabaları" için bu "çevrimiçi sözler" ten yararlanmak için sosyal Web'e akın etti. Bu, kurumsal bir varlığa sahip olmayı içerir:

 • Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar
 • YouTube gibi
 • Akış video hizmetleri
 • Oturumu Kapat
 • Instagram ve Pinterest gibi görüntü paylaşımı gibi yer kontrolleri
 • ] blog'lar

Sosyal medya, bilginin katlanarak yayılmasına olanak tanır ve şirket إعلان çabalarının, izleyicilerin kendilerinin çabalarıyla, aynı görüşlü kitleye çok hızlı yayılmasını sağlar. Şirketler ayrıca, kullanıcılarla daha kişisel bir ilişki kurmak için sosyal ağları ve sosyal web sitesi bileşenlerini (yorum yapma sistemleri gibi) kullanabilir; müşteri sadakati, marka bilinirliği ve doğrudan müşteri desteği duygusunun arttırılması.

SMM, SEO gibi web trafiği ve farkındalığını artırmak için belirli teknikler, yöntemler ve anahtar terimleri kullanan sosyal medya optimizasyonu (SMO) ile doğrudan karıştırılmamalıdır. SEO arama motorları aracılığıyla çalışırken, SMO sosyal medya aracılığıyla çalışır.

Başarılı SMO, bir Web sitesinin arama sıralamasını etkiler, çünkü Beğeniler, Paylaşımlar, + 1'ler vb. Sayfalardaki olumlu sosyal geri bildirimler, bir web sitesi için kalite işaretleri olarak kabul edilebilir; arama sıralamalarını ve dolayısıyla SEM'sini etkileyebilir.

Arama Sosyal

Arama motorları, geleneksel olarak çevrimiçi reklamcılık ve pazarlama çabalarına odaklanmış durumda. Sosyal medyanın gelişinden bu yana, kullanıcıların ilgisini çekebilecekleri ek bir mekan olarak sosyal ağlara yönelik daha fazla dikkat çekilmektedir.

İnsanlar, bilgi ve içeriği bulmak için zamanlarının çoğunu arama motorlarına harcamadan önce. Şimdi insanlar, birbirleriyle etkileşim kurmak ve birbirleriyle etkileşim kurmak ve aynı zamanda bazı içerik kaynakları aramak için zamanlarının çoğunu sosyal paylaşım ağları üzerinde harcıyorlar.

Sosyal pazarlama, en azından arama motorları tarafından tutulan tekellerle karşılaştırıldığında, daha "tabandan" bir maruz kalma biçiminin cazibesini tutar. Birçok şirket, sosyal medyada reklam yayınlamanın çok daha doğrudan olduğunu düşünüyor. Onları sadece arama motorlarına çekici hale getirmek yerine izleyicilerinin yüzlerine bakmak için giyinmek yerine, web siteleri artık yalnızca zamanlarının çoğunu harcadığı yerdeki kullanıcılara hitap edebiliyor.

Ancak, sosyal pazarlama, adanmış SEM kampanyaları ile aynı parasal maliyeti tutmazken, büyük miktarda zaman ve koordinasyona ihtiyaç duyuyorlar. Ayrıca bir sosyal medya kampanyası tersine çevrilirse, şirketin çevrimiçi marka ve varlığı üzerinde doğrudan etkisi olabilir. Öte yandan, botlu arama motoru pazarlaması kampanyaları yalnızca arama motorlarını kendileri değil, kurucuları rahatsız ediyor.

Sosyal pazarlama, arama motoru çabalarını geçmişe bırakacak mı? Tam olarak değil. Web hala büyük ve giderek artan bir yer. Sosyal medya, bazı içerik kaynaklarını bulmak için mükemmeldir; daha önce ilgi alanınız ve bilginiz alanındadır. Fakat bu aşırı kişiselleştirme, yeni konuların yeni yollarına hizmet etmekte ustalık değil. Daha önce bilinmeyen konuların araştırılması en iyi sonucu, arama motoruyla yapılır; Facebook Zaman Çizelgelerini veya Twitter Feed'lerini taramakla kalmaz.

Sizce sosyal arama alanını tamamen geçecek mi? Veya SEO, SEM, SMM ve diğer pazarlama stratejileri birleşmeye mi başlayacak mı yoksa sadece daha da belirgin bir şekilde büyümeye başlayacak mı?