SEO

SEO yok web sitesi yeniden tasarlama hataları

Kendi web siteniz olsun, ister bir müşteriniz olsun, bir web sitesini yeniden tasarlamak bugün pazarlamanın önemli bir parçasıdır. Bu, teknolojinin, trendlerin ve kullanıcıların beklentilerinin zamanla değişmesi nedeniyle, rekabet gücüne sahip olmak istiyorsak, bu değişikliklere ayak uydurmak zorundayız.

Ancak bu görev, temel olarak, SEO perspektifinden belirli riskler de sunuyor. . İşlem sırasında bazı şeyler yanlış gidebilir. Bu sorunlar, potansiyel olarak, arama motorlarının söz konusu web sitelerini alakalı sorgulara yetkili yanıt olarak görmesine neden olabilir. Bazı durumlarda, bazı hatalar bile cezalarla sonuçlanabilir.

Kimse bunu istemez.

Bu makalede, SEO’yu yok edebilecek bazı yaygın web tasarım hatalarını inceleyeceğiz. Potansiyel riskleri bilmek, organik arama trafiğinizi depolayan hataların yapılmasını engellemeye yardımcı olabilir.

Geliştirme ortamını taranabilir / endekslenebilir bırakma

İnsanlar geliştirme ortamlarını birçok farklı şekilde ele alırlar. Çoğu sadece kendi alanlarının altında bir alt klasör kurdu. Bazıları geliştirme için kesinlikle bir alan oluşturabilir. Daha sonra, CIA ajanına kalbinin kalması gereken boş yerde sıcak bir bulanıklık hissi verecek olan gelişim ortamını gizlemek için önlemler alan kişiler var.

Son kategoriye girmeye eğilimliyim.

Arama motorları genellikle bağlantıları takip eder ve yol boyunca bulduğu içeriği indeksleyecektir – bazen açık bir şekilde onlara söylemediyseniz bile. Bu durum, aynı web sitesinin iki versiyonunu indeksleyebildikleri, potansiyel olarak hem içerik hem de bağlantılar ile ilgili sorunlara yol açabilecekleri için sorun yaratıyor.

Bu nedenle, arama motorlarımın gelişim ortamına erişmeye çalışırken mümkün olduğunca fazla engel oluşturuyor.

İşte yaptığım şey. İlk adım, daha önce canlı bir web sitesi için kullanılmamış olan temiz bir URL kullanmaktır. Bu, ona işaret eden hiçbir bağlantı olmadığını garanti eder. Ardından, robots.txt dosyasını kullanarak tüm botlara izin vermeyin ve diğer klasörlerin görünmemesi için boş bir dizin sayfası oluşturun. Geçmişte, parola korumasını ayarlamak kadar ileri gitmiştim, ancak çoğu durumda bu aşırı olabilir. Bu aramayı yapabilirsiniz.

Buradan, geliştirilmekte olan her web sitesi için ayrı bir klasör oluşturacağım. Tipik olarak, klasör adı, tamamlanmamış sözcüklerin bir birleşimi olacak ve böylece rastgele bulunma olasılığı düşük olacaktır. Daha sonra WordPress bu klasörlere kurulacak ve aynı zamanda bu seviyede botları da engelleyecek şekilde yapılandırılacaktır.

Resim adlarını kuyuya düşen sayfalarda keyfi olarak değiştirme

Bu her zaman bir sorun değildir, ancak bir web sayfası iyi sırada Bu sayfadaki bir resmin adını değiştirmek, sıralama kaybına neden olabilir. Özellikle web tasarımcısı ne yaptıklarını bilmezse.

Bunun bir kaç yıldan daha uzun bir süredir gerçekleştiğini gördüm. Bir müşterinin web tasarımcısını işe aldığını kimin SEO'yu anlamadığını Zaten iyi sıralanan bir web sitesini yeniden tasarlayın. Yeniden tasarlama sürecinin bir parçası olarak, eski görüntüleri yeni, daha büyük resimlerle değiştirdiler, ancak uygun deneyimi taşımayanlar, image1.jpg gibi sıfır SEO değeri sağlayan aptal resim adlarını kullanıyorlar.

Bu, hayati bir parçayı ele geçiriyor. arama motorlarının belirli bir web sayfasının nerede olduğunu belirlemek için kullandıkları bağlam.

Sayfaları silme veya sayfa URL'lerini yeniden yönlendirmeden değiştirme

Yeniden tasarlama sırasında, bazı sayfalara neredeyse hiç gerek yoktur. Daha az deneyimli web tasarımcıları genellikle bunları kolayca siler. Diğer sayfalar çoğu durumda URL'lerini değiştiren ve / veya yeniden adlandırılmış olabilir. Bu durumlarda, deneyimsiz web tasarımcıları genellikle bu URL'leri değiştirir ve görevi tamamlamayı düşünürler.

Bu büyük bir hata çünkü bu sayfaların bir kısmı zaten iyi sıralanabilir. Onlara işaret eden veya ziyaretçiler tarafından işaretlenmiş olan gelen bağlantılar olabilir.

Zaten gelen bağlantılara sahip sayfaları sildiğinizde, bu bağlantılardan gelen tüm SEO değerlerini kaybedersiniz. Bazı durumlarda, bu durum ciddi bir sıralama kaybına neden olabilir.

Sorun daha da derinleşiyor. Bu bağlantıları veya yer işaretlerini tıklayan herkes 404 sayfalık bir sayı ile karşılanır. Bu herkese sıfır değer sunar ve daha da önemlisi, olumsuz bir kullanıcı deneyimi yaratır. Bu önemlidir çünkü Google, kullanıcı deneyiminin bir sıralama faktörü olduğunu onaylamıştır.

Sayfaları silmenin en uygun yolu, bunları mevcut olan en alakalı sayfaya yönlendirmektir. Bu sayfanın URL'sini herhangi bir şekilde değiştiren her şeyi içeren hareketli sayfalar için, eski URL'yi yenisiyle yeniden yönlendirmek de aynı derecede önemlidir.

Her iki senaryoda da genellikle 301 yönlendirmesi kullanılmalıdır. Bu, arama motorlarına eski sayfanın kalıcı olarak yeni konuma taşındığını söyler. Çoğu barındırma platformu için bu, .htaccess dosyanıza uygun girişi ekleyerek en iyi sonucu verir.

Sunucunuzda bir .htaccess dosyası göremiyorsanız, FTP programınızdaki ayarları gizli dosyaları görüntüle

Bazı uzmanlık barındırma platformları farklı bir yöntem kullanabilir, bu nedenle nasıl başarılacağını belirlemek için destek ekibiyle görüşmeniz gerekebilir.

Geliştirme ortamına geçişten sonra tam bir gezinme gerçekleştirmeme

Taşıma için kullandığınız yöntemden bağımsız olarak, bazı hatalarla karşılaşmanız gerekir. Genellikle ilk önce canlı web sitesini geliştirme ortamınıza geçirirsiniz ve daha sonra değişiklikleri yapıp test ettikten sonra onu tekrar canlı sunucuya gönderirsiniz.

Sıklıkla karşılaştığım içerikler, yanlış yer. Örneğin, bir sayfada veya canlı web sitesinde yayınladığınız bir bağlantıya sahip olabilirsiniz:

domain.com/services/

Bir keresinde geliştirme ortamı, olabilir: devdomain.com/client123/services/

Her şey yolunda, iyi ve iyi değil mi?

Ama bazen tamamlanan web sitesinin canlı sunucuya geri taşınması, sayfalardaki ve yazılardaki içerik hala geliştirme ortamındaki sayfalara işaret eden bağlantılar içerebilir.

Bu sadece bir örnektir. Bir web sitesindeki içeriğe sayısız bağlantı vardır – temel görüntü, JavaScript ve CSS dosyalarına bağlantılar da dahildir.

Neyse ki çözüm basittir. Masaüstünüzden çalışan Scream Frog veya SEMrush gibi bulut tabanlı bir araç gibi bir araç, web sitenizdeki her bağlantıyı taramak için kullanılabilir. Bu, ön uçta görünen metin bağlantılarının yanı sıra, bir web sitesinin HTML'sinde bulunan görüntü, JavaScript ve CSS dosyalarının tüm bağlantılarını içerir.

Bir kez dış kaynaklara olan tüm bağlantıları gözden geçirdiğinizden emin olun. Yeni web sitesi canlı sunucuya aktarıldı çünkü geliştirme ortamınızı işaret eden bağlantılar harici bağlantılar olarak görünecektir – gerçekten iç bağlantılar olması gereken “dış bağlantılar” bulduğunuzda, uygun düzeltmeleri yapabilirsiniz.

Bu adım Potansiyel olarak yıkıcı hataları önlemek için her iki yönde de göç ettikten sonra gereklidir.

Herşeyin tamamında bir işlev kontrolü yapmamak

Yeniden tasarlanan bir web sitesi canlı sunucuya geçirildikten sonra, daha hızlı bir şekilde yapmanız gerekir. şeylerin iyi göründüğünden emin olmak için birkaç sayfayı gözden geçirin. Bunun yerine, sadece doğru göründüğünden emin olmak için her şeyi fiziksel olarak test etmek çok önemlidir. .

Bu, şunları içerir:

 • İletişim formları.
 • E-ticaret işlevi.
 • Arama yetenekleri
 • Etkileşimli araçlar.
 • Multimedya oynatıcılar.
 • Analytics.
 • Google Search Console / Bing Web Yöneticisi Araçları doğrulaması.
 • İzleme pikselleri.
 • Dinamik reklamlar.

Canlı sunucuya geçişten sonra WordPress ve eklentileri yeniden yapılandırın

Geliştirme ortamınız ile arama motorlarının tarayıcıları arasında bir duvar yerleştirmenin önemi hakkında nasıl konuştuğumuzu hatırlıyor musunuz? Web sitesini canlı sunucuya taşıdıktan sonra bu duvarı yıkmak daha da önemlidir.

Bunu yapmamak çok kolay. Aynı zamanda yıkıcıdır. Aslında, birkaç yıl önce yaptığım bir hata oldu.

Bir müşterinin web sitesini canlı sunucularına taşıdıktan sonra, arama motorlarının taramayı veya dizine eklememesini söyleyen Yoast SEO'daki kutunun işaretini kaldırmayı unuttum. Ne yazık ki, kimse birkaç gün boyunca fark etmedi. Bu noktada, web sitesi Google’ın dizininden neredeyse tamamen ayrılmıştı. Neyse ki, organik trafiğe güvenmediler ve bu kutunun işaretini kaldırdıktan sonra, web sitesi hızla yeniden dizildi.

Bu gibi etki hataları nedeniyle, canlı sunucuya geçiş yaptıktan sonra hemen Arama motorlarının web sitenize nasıl davrandığını etkileyebilecek herhangi bir eklentinin yanı sıra WordPress'in konfigürasyonunu kontrol edin.

Bunun için eklentileri içerir:

 • SEO.
 • Yönlendirme.
 • Site Haritaları.
 • Şema. [19659041] Caching.

Detaylara dikkat etmeyi ihmal etmiyor

Bu hataların hiçbiri özellikle karmaşık veya kaçınılması zor değil. Onlardan haberdar olmanız, onlardan kaçınmak için bir plan uygulamanız ve ayrıntıya yakından dikkat etmeniz gerekir.


Bu makalede dile getirilen görüşler, konuk yazarın ve Arama Motoru Arazi'sinin değil. Yazarlar burada listelenmiştir.


نبذة عن الكاتب

Jeremy Knauff, Tampa, Florida'da dijital pazarlama ajansı olan Spartan Media'nın kurucusudur. Aynı zamanda gururlu bir baba, koca ve ABD Deniz Piyadeleri ustasıdır. Dijital pazarlama endüstrisinde 18 yıl sonra, bir ya da iki şey öğrenmişti ve bugün hala müşterilerine hizmet ederken, daha fazla insana yardım etmek için sektörle olan bilgisini paylaşmaya çalışıyor.