SEO

SEO’lar Google’ın arama sonuçlarında sıralamadaki dalgalanmayı fark ediyor

Geçtiğimiz birkaç gün boyunca, SEO topluluğu Google arama sonuçlarında normalden daha fazla sıralama dalgalanması ve oynaklığı olduğunu fark etti. Google’ın arama sonuçlarında günden güne veya saatten saate kadar değişkenlik göstermesi nadir görülmese de, daha az yaygın olan şey, bu değişikliklerle ilgili SEO topluluğunun şikayetlerinde bir artış görmektir. Hem 6 Ocak hem de 9 Ocak'ta ve çevresinde fark ettiğimiz şey, Google arama sonuçları sıralamasında önemli değişiklikler olduğuna dair normalden yüksek sinyallerdi.

Geçtiğimiz hafta içinde Google algoritması güncellemesi ya da iki tane olduğuna inanıyoruz. ya da öylesine, Google resmen herhangi bir tür spesifik güncellemeyi onaylamadı – çekirdekli ya da başka. Ancak Google’ın sürekli güncellemeler yaptığını biliyoruz ve her güncellemeyi onaylamamasına rağmen, bazı web yöneticilerini, SEO’ları ve site sahiplerini etkileyen bir güncelleme yapılması mümkün.

Ne farkettik. Geçtiğimiz birkaç gün boyunca, özellikle 5 ve 6 Ocak ile 9 Ocak arasında, çeşitli çevrimiçi forumlardaki ve sosyal medyadaki SEO topluluğu, hem olumlu hem de olumsuz sıralama değişiklikleri olan sıralama değişikliklerini tartışıyorlardı. Müşterileri belirli bir günde iki numaralı sırada yer alabilirken, ertesi gün 12 numaralı pozisyona düşmüş veya 1 numaralı pozisyona düşmüş olabilirler.

Google aramasını izleyen çoğu, ancak tümü olmayan üçüncü taraf izleme araçları Sonuçlar yukarıda belirtilen tarihler arasında önemli bir volatilite göstermiştir. İşte bu araçlardan bazı ekran görüntüleri:

Mozcast:

SERP Metrikler:

Accuranker:

RankRanger:

Bilişsel SEO:

SEMRush:

Onay yok [19459]. Google’dan, topluluğun fark ettiği bu değişiklikler hakkında bir açıklama yapmasını istedik. Şimdiye kadar şirket yorum yapmaktan kaçındı. Google, belirli güncellemeler hakkında sık sık onaylamaz veya yorumda bulunmaz ve arama yapmak için sürekli olarak iyileştirmeler yaptığını söyler.

Daha fazla ayrıntıyla haber alırsak, algoritma güncellemeleri önemli mi? ] Google bir algoritma değişikliği başlattı ve siteniz şimdi biraz daha iyi veya çok daha kötü bir yer alıyor. Önemli mi? Google, bize birçok kez çekirdek algoritma güncellemelerinin düzeltilmesi olmadığını söyledi. İşte geçen baharda yapılan bir temel güncellemeden sonra yayınladığı açıklama:

Google, her gün, sonuçlarımızı iyileştirmek için tasarlanmış bir veya daha fazla değişiklik yayınlar. Bazıları belirli gelişmelere odaklanmıştır. Bazıları geniş değişikliklerdir. Geçen hafta geniş bir temel algoritma güncellemesi yayınladık. Bunları rutin olarak yılda birkaç kez yapıyoruz.

Herhangi bir güncellemede olduğu gibi, bazı siteler düşüşlere veya kazançlara işaret edebilir. Artık daha iyi performans gösterebilecek sayfalarda yanlış bir şey yok. Bunun yerine, sistemlerimizde yapılan değişikliklerin daha önce ödüllendirilmiş olmayan sayfalardan yararlandığı belirtiliyor.

Harika içerik oluşturmaya odaklanmaktan daha az iyi performans gösterebilen sayfalar için bir "düzeltme" yok. Zaman geçtikçe, içeriğinizin diğer sayfalara göre yükselebileceği olabilir

Öyleyse bir güncelleme olup olmadığını bilmek önemli mi? Bu ay SMX West konferansımızda bu ayki Makine ve İnsan adlı oturumda gerçekleşecek tartışma konusu:

Daha büyük bir resim düşünün. Sitenizin Google’daki sıralamasında bir düşüş veya yükseliş görmesi durumunda bunu bilmek faydalı olacaktır. Yalnız olmadığınızı bilmek, en azından duygusal olarak yardımcı olur. Ayrıca, etkilenen sitelerde benzer değişikliklerin yapılmasında yararlı olabilecek herhangi bir örüntü olup olmadığını görmek için teknenizdeki insanlarla konuşmak da yararlı olacaktır.

Ancak, genel olarak, bölgenizdeki en iyi siteyi oluşturmaya odaklanmaya devam ederseniz dikey olarak, nişinizdeki en iyi site – iyi olmalısınız.

Tabii ki, siteniz hakkında nesnel olmak genellikle zordur. Çoğu insan, sitelerinin en iyisi olduğunu düşünür.

Yardım alın. Bu nedenle üçüncü taraflara tarafsız, tarafsız insanlardan düşüncelerini sormaları önemlidir. SEO kiralayabilir ve / veya tavsiye isteyen çeşitli çevrimiçi forumlara gidebilirsiniz. Google’ın, diğer web yöneticilerinden tavsiye isteyebileceğiniz kendi web yöneticisi forumları bile var.

Alt satırda. Google değişiklik yapmaya devam edecek. Web, tanımı gereği, sürekli değişiyor. Sürekli yeni yarışmalar açılır, sürekli yeni içerik eklenir. Siz sadece arkanıza yaslanıp bekleyemezsiniz, sitenizi geliştirmeye devam etmeniz gerekir.

Google’ın neyi değiştirdiğini ve ne zaman bunları size bakış açısı sağlamanıza yardımcı olabileceğini bilmek. Ancak sitenize ve sürekli olarak nasıl geliştirebileceğinize odaklanmak, şimdiki ve gelecekteki rakiplerinize üstünlük kazandıracak şeydir.


نبذة عن الكاتب

Barry Schwartz Arama Motoru Arazileri Haber Editörü ve sahibi Rust merkezli bir NY danışmanlık şirketi olan RustyBrick. Ayrıca, SEM konularında popüler bir arama blogu olan Search Engine Roundtable'ı da yönetmektedir.