الطباعة - تصميم

Serigrafi: Türler, Ekran Geliştirme ve Baskı Prosedürü

Ekran baskısı, طبعة mürekkebini zorlayarak veya kumaş, kağıt, deri, T-shirt vb. Gibi bir alt tabaka üzerinde bir baskıyı kaydetmek için özel olarak hazırlanmış bir ekran bloğu aracılığıyla bir silecek yardımı ile yapıştırarak görüntü basmanın bir yoludur. Ayrıca Serigrafi veya Mitografi olarak adlandırılır. Bu baskı tekniği, çeşitli sanatçıların ve çoğu matbaanın kendi projelerinin yürütülmesi için yaygın olarak kullandığı için kağıt, plastik, bez, deri, cam, ahşap, kauçuk vb. Tüm yüzeylere baskıda kullanılabilir.

Ekran baskısı için kullanılan iki ana ekran türü vardır. Temporal Ekranlar daha kısa bir süre devam eder. Giysi ve kağıtlara tek veya sınırlı baskılar kaydetmek için uygundurlar. Hazırlanması çok kolaydır ve çok fazla para ya da çaba gerektirmez. Geçici ekran örnekleri kağıt şablon ekranları ve mum balmumu ekranlarıdır.

Ancak, kalıcı Ekranlar çok uzun bir zaman aralığına sahiptir ve uygun şekilde bakım yapıldıysa, sonsuza kadar sürebilir. Baskı katlarında, yüzlerce ve hatta binlerce baskıda kullanılabilirler. Zamansal ekranlara kıyasla onların hazırlanması, büyük çaba ve para gerektirir. Kalıcı ekranlara örnek olarak fotografik ekranlar, lake ekranlar ve gomalak ekranlar verilebilir.

Baskı için ekran geliştirmenin çeşitli yolları vardır. Bunlardan bazıları aşağıda tartışılmıştır

1. Paper Stencil Screen Preparation – Bu kağıt şablonun ekranı şablonun hazırlanmasına çok benziyor, ancak bunun bir uzantısı. Kullanılacak olan kağıdın üzerine bitmiş tasarımın aktarılmasını ve kağıdın pozitif alanlarını (basılacak görüntü) kesmeyi içerir. Hazırlanan şablon daha sonra bir maskeleme bandı yardımıyla gerilmiş ekran bloğuna bağlanır. Yeterli izinler mürekkep rezervuarları olarak hizmet etmek için bırakılır. Ekran yazdırmaya hazır.

2. Mum Balmumu ekranı / Shellac Screen / Cila ekran hazırlama – Bu hazırlama hazırlık yöntemlerinde hazırlık işlemleri aynıdır. Tek fark, ekranın erimiş mum, gomalak veya cila olabilecek negatif alanlarının kaplanmasında kullanılan malzemedir. Bitmiş tasarım gerilmiş ekran bloğuna aktarılır. Bir fırça yardımıyla, tasarımdaki negatif alanları engellemek için erimiş mum veya inceltilmiş gomalak veya cila uygulayın. Test baskısı yaparak iğne delikleri için test ekranı. Varsa iğne delikleri tıkalı. Hazırlanan ekran baskıya hazır. Vernikli ekranlar, kalite ve miktar açısından çok dayanıklı ve daha ekonomiktir. Basit, cesur tasarımlar için çok iyidirler.

3. Fotoğrafik Ekran Hazırlama – Fotoğrafik ekran hazırlama, ekranın tasarımlarını geliştirirken veya ortaya çıkarırken ışığın kullanımını içerir. Işığın kaynakları doğal veya yapay olabilir. Bu nedenle, fotografik ekranlar yapmanın iki temel yolu vardır, böylece gün boyunca güneş enerjisinin (güneş) kullanımı ve pozlama veya çekim kutusunda güçlü floresan ampullerin kullanılması. Tüm bu iki yolla, ekranların karanlık odada bir duyarlılaştırıcı ile karıştırılmış bir foto emülsiyon çözeltisi ile kaplanması gerekir. Ekran kurumaya karanlık odaya yerleştirilir.

Güneş enerjisi yönteminde, kaplanmış ekranın içi veya içi boş kısmı düz bir tahta üzerinde bir ince kum torbası ile doldurulur ve baş aşağı çevrilir. Kağıdın (tasarımların bulunduğu) pozitif kısmı, ekranın ön kısmına yerleştirilir ve bir parça bezle örtülür. Her şey birkaç dakika boyunca güneş enerjisine (güneş) maruz kalmaktadır. Süre güneşin yoğunluğuna bağlıdır. Ekran daha sonra çıkarılır ve akan su altında yıkanır. Tasarım alanları bloke edilen negatif alanlar ile açık bırakılacaktır.

Karanlık odada geliştirme veya çekim kutusunu kullanarak, ekran fotoğraf emülsiyonu ve hassaslaştırıcı çözeltisiyle kaplandıktan sonra kurumaya bırakılır. Tasarım, daha sonra çekim kutusunun camına yüzü yukarı gelecek şekilde yerleştirilir. Kurutulmuş kaplanmış ekranın ön kısmı, iç veya içi boş parça ile tasarıma yerleştirilir. İnce plakalar veya taşlarla menteşelenmiş ağır kıyafetlerle dolu bir çuval, cam plaka, tasarım ve ekran ile kağıt arasında sıkı bir temas sağlamak için ekranın içi boş kısmına yerleştirilir. Çekim kutusundaki ışıklar yaklaşık beş dakika açık. Süre, çekim kutusundaki floresan ampullerin sayısına ve watt'ına bağlı olarak az ya da çok olabilir. Ekran çıkarılır ve akan su altında yıkanır. Daha sonra kurutulur ve baskıya hazırdır.

Hazırlanan ekranlarla yazdırırken aşağıdaki adımlar takip edilir.

1. Baskı tablosunu hazırlayın.

2. Baskı masasına yer alt tabakasını (tişört, askı vb.) Yerleştirin.

3. Ekranı (oyuk tarafı yukarı) alt tabakaya yerleştirin.

4. Görüntü olmayan alana (mürekkep rezervuarı) küçük baskı macunu alın.

5. Bir baskıyı kaydetmek için çekmeceyi ekranın görüntü alanı boyunca çekerek, sileceğin makul bir açıda yatırılmasını sağlayın.

6. Daha derin baskı gerekiyorsa baskının üzerine gidin.

7. İleride kullanmak için yavaşça çıkarın, yıkayın ve kurulayın.

8. Yazdırılacak malzemenin kurumasına ve düzeltilmesine izin verin.

Yazdırma sırasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli ipuçları vardır. Bunlar:

-Ekranların doğru yerleştirilmesi- Sanatçı, basılacak yüzeyi veya malzemenin üzerindeki ekranı nasıl konumlandırdığına dikkat etmelidir. Ekranlar alt tabakaya yanlış yerleştirilirse, alt tabakanın belirlenmiş alanlarındaki tasarımların yanlış bir şekilde kaydedilmesiyle sonuçlanır. Ayrıca, baskılar kumaş üzerinde özel bir desen veya düzenlemede tekrarlanırsa, düzenlemede boşluklar veya düzensizlikler olacaktır.

– Lastik silecek üzerine uygun basınç – Silecek üzerinde uygulanan basınç orta derecede ve iyi düşünülmüş olmalıdır. . Bunun nedeni, uygulanan baskının daha az olması durumunda, ekranın bazı alanlarının baskıya kaydedilmemesi olacaktır. Diğer taraftan, ekranda çok fazla baskı uygulandığında, alt tabakadaki tasarımların bulanıklaşmasıyla sonuçlanacaktır. Bu, yazdırma mürekkebinin veya macunun tasarımın sınırlarının veya kenarlarının ötesine uzanacağı anlamına gelir. Bu nedenle, sileceğin üzerine uygulanan basınç çok fazla olmamalı ve çok fazla olmamalı.

– Ekranlarda hemen yıkama – Baskı için kullanılan ekranlar, ekranların tıkanmasını önlemek için baskıdan hemen sonra yıkanmalıdır. Bunun nedeni, baskı mürekkebinin kalıntısının bir süre ekranda kalmasına izin verildiği zaman, ekrandan tıkanmasıyla sonuçlanacak şekilde durmaktadır. Tüm mürekkep kalıntılarını gidermek için baskıdan hemen sonra ekranın sabunlu veya ılık su ve köpükle yıkaması uygun olur. Ancak, nazikçe yıkanmalıdır, aksi takdirde kaplanmış eleklerin kaplama solüsyonundan arınmış veya gergin gerilmiş ekranda gerilmenin azalması veya yırtılması gibi küçük alanlar olan iğne delikleri oluşturulmasına neden olur.

El ile veya mekanik olarak sanatçının sahip olduğu kaynaklara ve teslim etmesi gereken süreye göre seçimidir. Ekran geliştirme süreçlerinin ve baskı prosedürünün her biri, tasarımların doğru şekilde çoğaltılmasını sağlayacak şekilde büyük bir sabır ve kararlılık gerektirir.


مصدر بواسطة Dickson Adom