قاعدة البيانات

Siber Saldırılar Yedi Kuzgun

Siber saldırı, IT suçlularının bu günlerde kullandığı hırsızlık için en yaygın araç. Bireysel veya kurumsal verileri çalmaktan multimilyon dolarlık dolandırıcılıklara kadar uzanan bu tür saldırılar, artan sıklıkta bildirilmektedir. Profesyonel siber hırsızlar ya gizli olarak kullanıcının sistemini kontrol altına alır ya da kullanıcının kimlik bilgilerini çalmaktadır. Bu siber suçlular, boşlukları ve kullanıcılara kendi ihtiyaçlarına göre davranmalarını sağlayan eylem-tetikleyen tetikleyicilerin yaratılmasında ustalaşmıştır. Çoğu zaman, kullanıcılar siber saldırganların onları ve cihazlarını hedef almanın ortak yollarından tamamen habersizdir. Saldırganın bir üçüncü taraf sistemine girmesini sağlayan en yaygın yedi yönteme bir göz atalım.

Kötü amaçlı yazılım: Genel olarak, sörf veya indirme sırasında ekranda bir açılır pencere belirir. Çoğu zaman, kullanıcılar bu açılır pencereye yanlışlıkla ya da bilinçli bir şekilde tıkladığında, kötü amaçlı yazılımın sistemlerinde ya da cihazlarında önemli bir yer tutmasına izin vermezler. Bu kötü amaçlı yazılım, genellikle, yazılımı kontrol edebilen bir virüs veya bir fidye yazılımı olan zararlı yazılımdır; kullanıcının eylemlerini izleyebilir, tuş vuruşlarını takip edebilir ve cihazdaki tüm gizli bilgileri içeren gizli bir saldırganı gizlice raporlayabilir. Ancak, kullanıcı tarafından harekete geçirici bir çağrı yapılmadığı sürece, kötü amaçlı yazılım sisteme doğrudan ekilemez. Böylece saldırganlar, en son haberlerden pornografik içeriğe kadar, bir anketten herhangi bir şey kullanarak şanslı bir dönüşe kadar kullanıcıları kötü amaçlı yazılımları tıklamaya davet eder. Yem alındıktan sonra, saldırgan kontrolü ele geçirir.

Phishing: Bu, bir saldırganın genellikle e-postalar ve kişisel iletişim araçları aracılığıyla kullanıcının bilgisini çekmeye çalıştığı bir süreçtir. Bu saldırı biçiminde, kullanıcılar (hem bireyler hem de kuruluşlar) güvendikleri birinden görünen e-postalar alırlar; patronlarını, çalıştıkları organizasyonu, büyük bir markayı, bazı hükümet organlarını, bankalarını vb. söyleyin. Bu tür e-postalar meşru olabilir ve kullanıcının hızlı bir şekilde harekete geçmesini isteyebilir. Bildirimde ayrıca, tıklatıldığında veya karşıdan yüklendiğinde kötü amaçlı yazılımın sistemde oturmasına izin veren bir bağlantı veya ek de bulunabilir. Bu kötü amaçlı yazılım, böylece, verileri ve faaliyetleri ile birlikte sistemi devralacaktı.

Benzer Kimlik Bilgileri: Kullanıcılar, genellikle geri çağırma kolaylığı için birden çok hesapta aynı şifreleri yeniden kullanırlar. Her web sitesi, platform veya hesap için benzersiz bir şifre oluşturulmasına rağmen, bu basit önlem genellikle ihmal edilir. Bilgisayar korsanları bu kınamalara güveniyor ve ellerine kişisel bilgi verdikten sonra, farklı platformlarda ve sitelerde aynı oturum açma bilgisini eşleştirme olasılıklarını paraya çevirmeye çalışıyorlar. Bu yüzden bir şifre yöneticisi kullanmanız ve farklı hesaplara farklı şifreler ayırmanız tavsiye edilir. Saldırganlar sürekli olarak daha karmaşık teknikler ve yöntemler geliştirirken, kendi savunmamızı sürekli olarak geliştirerek kendimizi koruyabiliriz.

SQL Enjeksiyon Saldırısı: SQL veya yapılandırılmış sorgu dili, iletişim kurmak için kullanılan bir programlama dilidir. veritabanları. Kritik web sitesi verilerini ve hizmetlerini depolayan bir dizi sunucu, veritabanlarını yönetmek için SQL'den yararlanır. Bir saldırgan bir SQL enjeksiyon saldırısı kullandığında, aksi takdirde elde edilemeyen bilgileri ifşa etmek için kötü amaçlı bir kod yardımıyla bir sunucuya saldırır. Saldırı tehdidi, farklı durumlarda, sunucuda saklanan bilgilerin duyarlılığına ve türüne bağlı olarak farklı şekilde hesaplanabilir. Böyle bir saldırı başarılı olursa, bir saldırgan web sitesinin arama kutusuna erişebilir ve ardından sitenin depolanan tüm veritabanlarını, kullanıcı adlarını veya parolalarını ortaya çıkarmak için siteyi zorlamak için kodu yazabilir.

Siteler Arası Komut Dosyası Oluşturma Saldırı: Saldırganın saklanan verilere erişmek için savunmasız bir web sitesini hedeflediği bir SQL enjeksiyon saldırısının aksine, siteler arası komut dosyası saldırısı doğrudan bir web sitesinin kullanıcısını hedefleyebilir. Her iki saldırı türü de kötü amaçlı bir kodu bir web sitesine enjekte etmeyi içerir, ancak burada saldırıya uğrayan web sitesi değildir. Bu tür kodlar genellikle otomatik olarak çalıştıkları yerdeki yorumlarda ve komut dosyalarında enjekte edilir. Bu saldırılar, kullanıcının bilgilerini çalınması veya yanlış kullanılması riskine sokarak bir web sitesinin itibarına zarar verir.

Hizmet Reddi Saldırı: DoS olarak da bilinen bu tür bir saldırı, saldırganların zaman zaman web sitesi bilgilerine erişmesini sağlar. Web sitesi ele alabileceğinden çok daha fazla trafik yaşıyor. Bu tür saldırılar, korsanların istedikleri bir web sitesine yoğun trafik yaratarak ve kullanıcılar için kapatmalarıyla bile başlatılabilir. Saldırganların gerçek konumunu gizlemek için dünyanın dört bir yanından saldırılar başlatılabilir.

Oturum Kimliği Ele Geçirme: Ayrıca ortadaki adam saldırı olarak da adlandırılan bu saldırı, devam eden İnternet etkinliği sırasında gerçekleşir. saldırgan, kullanıcının benzersiz oturum kimliğine eriştiğinde (bilgisayar ve benzersiz web sunucusu arasındaki iletişimi sağlayan bir kimlik). Bu tür müdahalelerde, saldırgan uzak bilgisayar ve sunucu arasındaki oturuma girer ve paylaşılan bilgilere erişir.

Bunlar siber saldırı için yaygın olarak kullanılan bazı yöntemlerdir. Tüm çalışmalarımız, belgelerimiz ve bilgilerin çevrimiçi ortamda saklanmasıyla, Internet'in oluşturduğu belirli tehditlerin farkında olmak bizim için hayati önem taşımaktadır. Ortak güvenlik tehditleri ve bunların önlenmesi hakkında bilgi sahibi olmak, kullanıcıların verilerini ve hesaplarını korumasına yardımcı olabilir. Internet güvenlik kursları hakkında ayrıntılı bilgiler, siber saldırıların ve önleme yöntemlerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak için tasarlanmış olup, vurgulanan linkte yer almaktadır.