التسويق الرقمي

Siber Stalking: Dijital Sınır

Dijital sınırda, stalkers silahlarını güncelledi ve hazırlıksızlar için silahlandılar. Siber takip etmek, bir kişinin interneti taciz etmek, küçük düşürmek, zarar vermek veya birisini tehdit etmek için kullandığı bir suç davranışıdır. Çoğu eyalet, elektronik iletişim biçimlerini saptırma veya taciz yasalarının bir parçası olarak dahil etmiştir. Siber takip suçları, ölümcül bir silah bulundurma, mahkeme kararının ihlali veya şartlı tahliye veya şartlı tahliye şartı, 16 yaşın altındaki mağdur veya aynı kişiyi tekrar tekrar mağdur etme gibi ağırlaştırıcı faktörlere bağlı olarak kabahat veya suç suçu olarak sınıflandırılır. Belirli koşullara bağlı olarak, bu suçlar şartlı tahliye ile hapishanedeki on sene arasında değişen cezalara tabidir.

Siber Stalking Biçimleri

Siber takip etmek, e-postaları ve metin mesajlarını taciz eden veya tehdit eden mağdurların gönderilmesini içeren çeşitli formları ele geçirmektedir. veya sosyal medyada kişisel, yanlış veya aşağılayıcı bilgiler yayınlamak. Bazı durumlarda bu failler, mağdurun bilgisayarını tehlikeye atmak veya yok etmek için e-posta yoluyla virüs, spam saldırısı ve zararlı programlar gönderebilir. Daha da uğursuz olanlar, ev ve iş adresleri ve telefon numaraları gibi kişisel bilgileri elde ederek mağdurlarını bulmak ve yüzleşmek isteyen siber sapıkçılardır.

Sorunun Kapsamı

Adalet Bakanlığı, 6,6 milyon kişinin mağdur olduğunu bildirmektedir. Amerika Birleşik Devletleri'nde takip ediyor. Bekçi kurbanlarının% 25'inden fazlası, hayatları boyunca internette taciz edildiğini bildiriyor. Bu mağdurların çoğu kayda değer kaygı ya da korku yaşadılar ve kendilerine ya da yakınlarına zarar verebileceklerine ya da öldürebileceklerine inandılar. Çoğu kurban, onları takip eden kişiyi tanıyor. Bununla birlikte, bazı stalkerler, hiçbir zaman şahsen tanınmadıkları halk figürlerine veya ünlülere karşı kin ve düşmanlıkları barındırırlar.

Siber Stalker Türleri

Siber sapkınlar, irrasyonel öfkeden psikoza kadar değişen zihinsel sağlık problemleri sunarlar. Onlar, zorlayıcı, intikamcı veya sanrılı olan daha ciddi rahatsızlıkları olan bireylere haksız bir şekilde reddedilen öfkeli eski eşlerden olan kişiler arasındadır. Bu suçların motivasyonu, kurbanı kontrol etmek, sindirmek veya etkilemek. Siber takip etmenin zararlı etkileri en çok şiddetli duygusal sıkıntı ve kişinin itibarına zarar verir. Ciddi durumlarda fiziksel, cinsel ve ölümcül saldırılar bildirilmiştir.

Önleyici Tedbirler

Aşağıdaki güvenlik yönergeleri, kişisel bilgilerinizi yakından koruyarak siber takip etmenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır.

 1. Virüsten koruma yazılımını güncel tutun. 19659011] Güçlü şifreler kullanın.
 2. Kişisel fotoğrafları, hesap profillerini veya e-posta adreslerini asla çevrimiçi bir yere koymayın.
 3. Bilinmeyen e-posta eklerini indirmeyin.
 4. Ortak Wi-Fi ağlarını kullanırken hesaplarda oturum açma.
 5. Ev adresinizi asla açıklamayın.
 6. Herhangi bir çevrimiçi takvimi veya güzergahı özelleştirin.
 7. Planladığınız tüm etkinliklerin ayrıntılarını silin veya şifreyle gönderin.

Siber Stalking'i Yönetmek

Siber takipçiliğin kurbanı olmanız durumunda, aşağıdaki bazı başlangıç ​​tavsiyeleri şunlardır:

 • İstenmeyen kişilerle iletişime geçmenin polise bildirileceği konusunda bilgilendirin.
 • Bu ilk uyarıdan sonra, bu kişiye yanıt vermeyi bırakın.
 • İstenmeyen kişilerin veya olayların zamanını, yerini ve ayrıntılarını kaydedin.
 • Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlar için tarayın ve temizleyin.
 • Tüm şifreler.
 • İstenmeyen aramaları / internet bağlantılarını engelle.
 • Telefon numaralarını ve e-posta adreslerini değiştirin.
 • Aileyi, yakın arkadaşları ve işverenleri bilgilendirin.
 • Stalker'ın ISP'si ve web siteleriyle ilgili şikâyetleri dosyalayın.
 • Siber takipçinin belgelenmiş detayları ile bir polis raporu dosyalayın.

ملخص

Siber takip etmek, bir kişinin interneti taciz etmek, küçük düşürmek, zarar vermek veya birisini tehdit etmek için kullandığı zaman meydana gelen bir suç davranışıdır. Siber takip etmeyi önlemek, çevrimiçi güvenliği ve kişisel bilgilerinizi korumayı vurgular. Siber takip etme olaylarını yönetmek, tüm iletişimi kesmek, tüm olayları kaydetmek ve hem internet sağlayıcılarına hem de kolluk kuvvetlerine resmi şikayetler yapmaktan ibarettir.