التسويق الرقمي

Şirket Kültürü – Soğuk ve Profesyonel veya Sıcak ve Yaklaşabilir

Her işyerinin kendi sektörü, dünyadaki konumu ve işgücünü oluşturan farklı bireylerin bir sonucu olarak kendi mikro kültürü vardır. Kültür sadece bir etnisite vakası değil, aynı zamanda bir düşünce ve oyunculuktır. Bireysel düzeyde, kültürü, bir insanın deneyimlerine ve geçmişine dayanarak düşündüğü, davrandığı veya konuştuğu yol olarak tanımlayabiliriz. Bununla birlikte, bir grup veya şirket düzeyinde, kültür, genellikle, grubu oluşturan insanların tarihsel deneyimleri ve işbirlikleri olarak görülebilir.

Bir kimsenin aksine, deneyimlerinden, düşüncelerinden ve genelinden biraz kontrol sahibi olduğunu varsayıyoruz. Düşünme şekli, kurum kültürü genellikle grup kuralları ve kuralları tarafından yönlendirilir. Bir başka, potansiyel olarak daha büyük, şirket veya grup kültürü üzerindeki etkileyici iç hiyerarşidir. Grubun “daha ​​yüksek sıralı” veya “daha ​​yüksek” tarafları, genellikle deneyimlerini ve inançlarını takip etmek için kültürü sarstılar. Grubun 'düşük dereceli' veya 'daha sessiz' üyelerinin görüş ve düşünceleri, çoğunlukla topluca grup tarafından daha az önemli kabul edilir. Bu, sonuç olarak, aynı zamanda, grubun kültürünün bir parçası haline gelir.

Bu tartışma, şirket ya da grup kültürünü ve hem bir şirketin kültürünün hem aktif hem de bilinçsiz olarak kurulmasının, o şirketin dış ve iç algılarını nasıl etkileyebileceğini ele almaktadır. Özellikle, soğuk, “kurumsal” ve algılanan profesyonel şirket kültürünün farklılıklarına, daha rahat, sıcak ve ulaşılabilir bir iş modeline karşı bakıyoruz.

Tabii ki, her yerde çalışan herkes her zaman profesyonel olmaya çalışmaktadır. olmalı. Ancak, bazı şirketler profesyonel olmanın, destekleyici, yaklaşılabilir ve kooperatif olmaktan ziyade soğuk, ulaşılamaz, hedefe yönelik ve rekabetçi olmak anlamına geldiğine inanıyorlar.

Bu, karı arttırmanın doğru yolu mu? Soğuk, rekabetçi bir ortam, iş gücü moral ve mutluluğu pahasına hedeflere ulaşıyor mu? Günün sonunda, onlar sadece ölü ağırlık olarak görüldükleri zaman, onlar ayak uydurabildikleri için personel kaybediyor mu?

Cevap şu ki …

Soğuk ve profesyonel Farklı sektörlerde ve sektörlerde en iyi ve sıcak ve ulaşılabilir işler. Örneğin, finans sektörü en iyi şekilde, gerçek olmayan, gerçeklere ve rakamlara dayalı işgücüne hizmet etmektedir. Hedefleri karşılamak ve engelleri aşmak da önemlidir ve bu sadece herkesin bir sonraki potluck toplantısını organize etmek yerine iş üzerinde odaklanmış olması durumunda gerçekleştirilebilir.

Benzer bir kültür, yenilik getiren, bozan veya büyük kılan bir şirkette geçerli olmalıdır. değişir. Amazon muhtemelen şu an sahip olduğumuz en iyi örnektir. Buradaki hızlı tempolu, affetmez işyeri kültürü, depo katından Bezos'un kendisine kadar, efsanevi. Amazon'daki kültür, dünyanın her yerinde her perakendeciyi almaya karar verdiyseniz ve her zaman işleri sonsuza dek yapma şeklini değiştirmeye karar verdiyseniz, ihtiyacınız olan şey olan 'gladyatör' olarak tanımlanır.

Bu yaklaşımın hala profesyonelliğe ihtiyacı vardır. ancak. Amazon kıpır kıpır korsan bir korsan değil, iyi organize edilmiş, ince ayarlı ve zarif bir şekilde bilgilendirilmiş bir makinedir. Orada duygular için gerçek bir oda yok. Bunu zalim, sert, haksız ya da yanlış olarak görebilirsiniz, ama Amazon size sadece yanlış arenada olduğunu söyleyecektir …

Peki ya sıcak ve ulaşılabilir?

Liman köprüsünün resimleri, posterler nerede? Taylandlı ünlülerin sevimli yavruları ve kabarık yavru kedi sığar mı? Görünüşe göre, Japon araştırmacılara göre 'kawaii' insanlara işlerini daha iyi yapmaları ve yapmaları için yardımcı oluyor. İlginç bir şekilde, 2012 araştırması, yetişkin kedilerin ve köpeklerin fotoğraflarının insanların odağını ve gayretlerini birazcık iyileştirdiğini ortaya koymuştur. Neredeyse insanların beslenmeye ihtiyaçları varmış gibi; iyi, aslında, onlar yaparlar.

Bazı endüstrilerde ve şirketlerde, sıcak ve ulaşılabilir olması, profesyonelliği ve karı artırmaya giden en iyi sonuçları alacaktır. Tabii ki, bazı yerlerde, performansınızı arttırmak için yavrulara bakarken yakalanmış olsaydınız, zaman kaybetmek için kulağınızda kalırdınız.

Diğer şirketler, Netflix gibi, kedicik bakışları hakkında sohbet ediyorlar. Ne zaman harcadığınızı ve ne zaman harcadığınızın ne zaman harcandığını, ne kadar zaman harcadığınızı, boşa harcamayın. Bu şirket, insanlarını kârlarının anahtarı olarak yetiştirmeyi ve geliştirmeyi görmektedir. İşin tuhafı, insanlara biraz uzlaşma sağlamanın ve kendi hedeflerini belirlemelerine ve patronda bir yakınlığa sahip olmalarına izin veriyor gibi görünüyor. Netflix'teki kişiler de profesyonellerdir. Hmmm …

Benzer bir şekilde, “daha ​​soğuk” bir kültürün bir finansal şirkete hem iç hem de dış güveni ve güveni nasıl uygulayabileceğine benzer şekilde, daha ılık bir kültür, yaratıcılığın daha fazla araştırılmasına olanak sağlamalıdır. Sanat temelli endüstri; tasarım, pazarlama, fotoğrafçılık, müzikal, yaratıcı, vb., daha rahat ve duygusal bir ortamda üretkenlik ve verimlilik artışının görülme olasılığı daha yüksektir.

Bir yönetmen olarak kendimi ve bu makaleyi yazarken kendi şirketimi analiz etmeyi kendim bulmak; bizim kültürümüz ve ne olmasını isterdim. Bangkok, Tayland'da küçük bir dijital ajansa sahibim. Yaratıcı bir şirket olarak, ölçeğin sıcak ve ulaşılabilir tarafına daha çok düşeceğimizi düşünmek isterim. Bu kesinlikle herhangi bir oranda oturmak istediğim taraf. Ofise takım elbise giymiyoruz, kartlarımız yok, müzik dinliyoruz, çok kahve içiyoruz ve iyi bir sohbete bayılıyoruz.

Aynı anda sıcak ve profesyonel olabilir misiniz? Düşünmek isterim. Oldukça rahatlıyoruz ve iş türüm için de iyiyim. Tabii ki, bu bizim sistemlere ve metodolojimize sahip değiliz. Kurallarımız ve kurallarımız olmadığını ve kesinlikle yaptığımız işlerde profesyonel olmadığımız anlamına gelmez. Bizim durumumuzda, ilettiğimiz sıcaklık ve ulaşılabilir vibe, sunduğumuz hizmet türüne yardımcı olur. Tasarım ve pazarlama, her bir müşterimiz için farklı bir şeydir ve kültürel çitin daha soğuk 'profesyonel' tarafına giriyor olsaydık, işimizi etkili bir şekilde yapamayacağımızı düşünüyorum.

Kendinizi ve işinizi buluyor musunuz? Resmetmek istediğin şey bu mu? Şirketinizin kültürü müşterileriniz ve çalışanlarınız için en iyisi mi?

Nihayetinde seçiminizi yapabilirsiniz, çünkü her iki model de çalışır. Bununla birlikte, daha büyük ve daha büyük olan şirket tavsiye edilmeli, şirketin kültürünü değiştirmek daha zor olabilir. Nasıl görünmek ve hareket etmek, personeliniz ve müşterileriniz işinizi nasıl görmek istediğinizi iki farklı şey olabilir.