SEO

Site geçiş felaketi nasıl önlenir

Bir sitenin geçişini düşünmenizin birçok nedeni olabilir: yeni bir CMS sunmak, barındırma sağlayıcılarını değiştirmek veya şablonlarınızı yeniden başlatmak. Ancak dikkatli olmanız ve dikkatli olmanız gerekir, çünkü birçok şey ters gidebilir. Ve sonuçlar şiddetli olabilir.

SMX West'te, Bastian Grimm CEO Peak Ace AG'nin CEO'su ve Yönetici Direktörü ve Patrick Stox IBM Teknik SEO Uzmanı, başarılı bir site geçişini yürütmek için ipuçlarını ve en iyi uygulamaları paylaşma. Her ikisi de, dünyadaki çeşitli siteler için onlarca başarılı geçiş gerçekleştirdi. Onlar da yanlış giden şeyler paylarını gördüler. SMX West'teki bir saatlik oturumlarında tartışacaklarının kısa bir önizlemesini yapmalarını istedim.

Bir site göçüne yaklaşırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli hususlar nelerdir?

Grimm: Şahsen, genel olarak iki şeye indiğine inanıyorum: uygun, önceden yapılmış ileri planlama ve göçü gerçekleştirirken detaylara dikkat. Ancak, söylenenden çok daha kolay olduğu söyleniyor. Geçen yıl, genel bir bakış gerçekleştirdik ve yine, botched göçler için, ilgili yönlendirmeler (evet, hala!) Ya da bir şekilde kırılmış paletli kontrol stratejileri (indeksleme direktifleri, kanonikleştirme sorunları) ile ilişkiliydi.

Stox: Değişiklikleri tamamen yapmanız gerekip gerekmediğini kendinize sorun. Değişiklik yapma konusunda birçok risk vardır ve ne kadar çok şey yaparsanız, yanlış giden bir şey için o kadar fazla şansınız olur. Başlıca düşünceler, göçü kontrol etmeyi de içeren kapsam ve planlamadır. Marka, personel, platform, maliyetler, yönlendirmeler, dahili bağlantılar, yapı ve daha fazlasını dikkate almanız gerekecektir. Bu karmaşık bir süreç olabilir ve gerçekten faydaların risklerden ağır bastığından emin olmanız gerekir.

Saha göçleri teknik olarak karmaşık mı, yoksa sadece ayrıntılara ve süreçlere (veya her ikisine de) çok dikkat etmek meselesi mi?

Stox: Her ikisinde de var. Eğer teknik kısımları anlarsanız o zaman detaylara gerçekten dikkat eder, fakat teknik kısımları anlamıyorsanız, farkında bile olmadığınız bir şey muhtemelen yanlış gidecektir.

Grimm: Gerçekten mi. Bir site belirli bir URL envanter hacmine ulaştığında, 100 binden fazla URL’nin söz konusu olduğu durumlarda, göçler teknik olarak karmaşık hale gelir. Bu genellikle söz konusu olan birçok farklı (eski) sistem olduğu anlamına gelir, CDN'lerle vb. İlgileniyorsunuz. Ancak, kapak tarafında, toplamda yalnızca yaklaşık 1000 URL’ye sahip olan etkilenmiş alanlara sahibiz. Bununla birlikte, söz konusu şirket neredeyse yalnızca kısa kafa anahtar kelimeler için sıralanıyordu; İşler ters giderse, onlar için eşit derecede yıkıcı olur. Genel olarak konuşursak, doğru planlanmış ve yürütülen bir süreç kesinlikle herhangi bir göçün başarısının anahtarıdır.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca HTTPS'ye taşınması nedeniyle çok sayıda saha geçişi gördük. Başka hangi koşullar bir göçü hızlandırır?

Grimm: Çok çeşitli farklı göçler var – büyük sorun, SEO endüstrisinin kısıtlayıcı tanımlarla iyi yapmamasıdır: bu gerçekten barındırmadan herhangi bir şey olabilir , içerik, tasarım ve hatta strateji geçişlerine yönelik yazılım, etki alanı ve şablon geçişleri. Her nasılsa, tüm bu faktörler SEO'yu etkiliyor, bazıları daha az – bazıları daha az.

İşte sunumumdan çeşitli göç türlerini özetleyen bir slayt.

Stox: Etki alanı değişiklikleri genellikle yeniden markalama veya satın almalarla gerçekleşiyor. URL değişiklikleri, İYS'nizde yapılan değişikliklerle veya taksonomidinizde genel bir değişiklik veya bir şirketin yeniden yapılandırılmasıyla gerçekleşebilir.

Göçmenlerin iyi bir “savaş hikayesi” yanlış gitti mi? İşleri nasıl düzelttin?

Stox: Bunlardan tonlarım var. Onları duymak için oturuma gel. Akılda tutmanız gereken şey, yanlış olan herhangi bir şey geçicidir. Neyse ki bu göçlerle birlikte, daha sonra düzeltilemeyecek hiçbir şey yok, bu yüzden panik yapmayın. Geçici olarak acı verebilir ama tamir edilebilir.

Grimm: En kötü durum, bir ajansın serbest ya da bir parçası olursanız olun, işler ters gittiğinde bir senaryoya girdiğiniz zaman . Bu, zorunlu olarak göçün tamamlandığı anlamına gelmez, ancak çoğu zaman “zaman çerçevesi belirlenir, artık bir şeyi değiştiremeyiz” tutumuyla karşılaşırsınız; iyi bir fikir.

Teknik olarak, henüz görmediğimiz pek bir şey olmadığını hissediyorum: eksik yönlendirmelerden, döngülere, kanoniklerin kırılmasına, reddedilme dosyalarından eksik (bu nedenle cezalar geri dönüyor) ve tarayıcıların tamamen engellenmesine, daha zor konulara ( örneğin, farklı kullanıcı aracıları için farklı başlık yönergeleri) ve JavaScript ön uç çerçevelerini çevreleyen bütün karmaşıklık. Kısacası, birçok yanlış gidebilir! Bu, sürekli art arda test yapma ve bireysel ihtiyaçları temel alan rutin incelemeler yapmamı önerme nedenlerimden biri!

Teknik uygulamanın sorunsuz bir şekilde yürüdüğünden emin olmanın yanı sıra, bir göç yaparken ne gibi ticari konular ortaya çıktı? [19659004] Grimm: İlk ve en önemlisi, muhtemelen ödül riskine karşı genel bir risk analizi (En az üç farklı senaryo planlamanızı ve bunları potansiyel tasarruflarla, örneğin eski sistemler ve altyapı ile büyüme fırsatlarıyla ayrı ayrı karşılaştırmanızı öneririm). Ayrıca, mevsimsellik önemlidir (örneğin, ne zaman yapmanın tam zamanı?) Ve önceki kullanıcı kabul testlerinin sonuçları (örneğin, yeni düzenler tanıtıyorsanız, vb.).

Stox: Genellikle markalaşma, duyurular, personel değişiklikleri, maliyetler, sözleşmeler, zamanlama, kaynaklar, içerik konsolidasyonu, muhtemelen e-postaların değişmesi ve taşınması / iletilmesi, hatta sosyal medya hesapları ve telefon numaraları gibi şeyler. İlk kez her şeyi düşünmenin neredeyse imkansız olduğunu ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan neredeyse her zaman yeni bir şey olduğunu söyleyebilirim.

Bu, Bastian ve Patrick'in sunacağı kapsamlı deneyimlerden edinilen işlemden geçirilebilir bilginin sadece bir tadı. SMX West'te. Değerli görüşlerini daha fazla duymak (ve slaytlarını kilit bir paket olarak indirmek için) 30-31 Ocak 2019 tarihli San Jose'deki SMX West konferansımıza katıldığınızdan emin olun.


نبذة عن الكاتب