SEO

SMX Advanced 2018 – Google'dan Ilya Grigorik ile Keynote

SMX Advanced 2018'in ikinci oturumu, SEO Keynote idi: Google'ın Ilya Grigorik ile yaptığı bir söyleşi.

Ilya, bir Web Performans Mühendisi ve aynı zamanda W3C Web Performans Çalışma Grubu'nun eş başkanı ve “Yüksek” kitabının yazarı. Performans Tarayıcı Ağı ”(O'Reilly). Şaka yollu bir internet tesisatçısı olarak kendini ifade ediyor.

Oturum genel bakış:

Web performansını, site hızını, kullanıcı deneyimini, güvenliğini ve cep telefonunu tartışacağı bu sohbette Google Web Performans mühendisi Ilya Grigorik'e katılın. Önümüzdeki ayın Speed ​​Update'iyle karşı karşıya kalan ve şimdiden mobil-first indeksi ile uğraşan gelişmiş SEO'lar için dostluk, üst düzey konular. Ayrıca, web’in ve Google’daki aramaların evriminin hem kullanıcı deneyimini hem de kullanıcı beklentilerini nasıl etkilediğini ve her birinin gelişiminin nereye gittiğini tartışacağız. Sorularınızı ve merakınızı bu interaktif sohbete getirin!

Aşağıdakiler benim ilginç konuşmasından notlarım ve düşüncelerimdir.

Tartışma Chrome Kullanıcı Deneyimi raporunda (CrUX raporu) ve tartışmanın odak noktasıdır. Kullanıcıların sitemizi ve rakiplerimizin sitelerini nasıl deneyimlediğini daha iyi anlamak için bunu kullanabiliriz.

CrUX raporu, belirli bir sayfadaki kullanıcı deneyimi hakkında gerçek bir dünya veri kaynağıdır. Veriler, aşağıdakileri temel alarak web'deki gerçek kullanıcı oturumlarından toplanır:

  • Göz atma geçmişini senkronize etmeyi seçen kullanıcılar.
  • Bir Senkronizasyon parolası oluşturmayan kullanıcılar.
  • Kullanım istatistiğine sahip kullanıcılar. raporlama etkinleştirildi.

Verilere daha sonra Page Speed ​​Insights üzerinden erişilebilir. Raporun neye benzediğine dair bir örnek:

Ilya, FCP metriğinin “İlk İçten Katlı Boya” anlamına geldiğini açıkladı. Bu, bir kullanıcının ilk önce bir görsel yanıtı gördüğünü belirtir. Bu metrik önemlidir çünkü ilk görsel yanıt kullanıcılara bir eylem göstergesi sunar ve onları meşgul etmelerine yardımcı olur.

DCL, DOMContent Loaded öğesini temsil eder. Belgenin tam olarak yüklenip ayrıştırılmasının ne kadar sürdüğünü ölçer. Stil sayfaları, resimler ve alt çerçeveler buradaki istisnalardır. Yükleme açısından tam olarak gösterilmeyebilir.

Yukarıdaki örnek CrUX raporumuza baktığımızda, kullanıcıların üç kategoriye nasıl ayrıldıklarına dikkat edin: hızlı (yeşil), ortalama (sarı) ve yavaş (kırmızı). Grigorik'in bundan sonra söylediği önemli bir fikirdi: tüm kullanıcılar sitenizle aynı deneyimi yaşamadı; yüzdeler kategoriye göre değişmektedir.

Yukarıdaki diyagramda yüzde 57'si hızlı bir FCP, yüzde 29'u ortalama ve yüzde 13'ü yavaştı. DCL için yüzde 36'sının hızlı, yüzde 41'inin orta ve yüzde 23'ünün yavaş olduğunu gördük. Ayrıca, ortanca FCP'nin 1,4 saniye olduğunu ve ortanca DCL'nin 2,6 saniye olduğunu görüyorsunuz; Bu, tüm sayfaların orta üçte birlik kısmında yer alır.

Bunun, kullanıcılar için nasıl çalıştığıyla ilgili bir fikir vermek için, Google tarafından bu Kullanıcı Merkezli Performans Metrikleri yayınından aşağıdaki tabloyu inceleyin:

Site yükleme sırası aşamalar, optimizasyon üzerinde çalışmak için neye ihtiyacınız olduğunu anlamamıza yardımcı olur. Etkileşimli için Zaman Ek metrikine (TTI) dikkat edin. Bu, kullanıcıların içerikle aktif olarak etkileşime girmeye başlayabilecekleri noktadır. Bu, CrUX raporunun size şu anda verdiği bir şey değil, aynı zamanda endişelenmeniz gereken bir şey.

CrUX verilerine Page Speed ​​Insights üzerinden erişildiğinden, bu verileri rakipleriniz için de çekebilirsiniz. Not: Page Speed ​​Insights'ta tek bir sayfada veri çekiyorsanız, yeterli veri olmaması nedeniyle CrUX raporu kullanılamayabilir. Geri alacağınız mesaj şu şekilde görünür:

En iyi sonuç için tam URL’yi girdiğinizden emin olun. Örneğin: “https://searchengineland.com/” ve “searchengineland.com” değil, ikinci form HTTP protokolünü üstlenecektir.

Eğer sayfa trafiğiniz CrUX raporunu almak için çok düşükse, Ayrıca, bu biçimdeki Sayfa Hızı Trendleri'ne bir "site:" komutu da girebilirsiniz: "site: https: //searchengineland.com/", site içi verileri almak için.

"site:" girerseniz, yalnızca URL olmadan Sadece CrUX verilerini Page Speed ​​Insights'tan edinebilirsiniz.

Grigorik, gerçek dünya deneyimi için optimizasyonun ve kendi sitenizin doğrudan ölçümlerinin yapılmasının önemini vurguladı. Gerçek dünya deneyiminin iyi olduğu ve puanların düşük olduğu siteleri alabilir ve bunun tam tersini yapabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacak diğer araçları bulmak iyi bir fikir.

Google Analytics

Google Analytics’in (GA) bu alanda bazı sınırlı yetenekleri var. GA'daki Site Hızı raporu şunun gibi görünüyor:

Google Analytics tarafından izlenen metrikler şunları içerir:

  • Ortalama sayfa yükleme süresi.
  • Ortalama yeniden yönlendirme süresi.
  • Ortalama alan arama süresi.
  • Ortalama sunucu bağlantısı
  • Ortalama sunucu yanıt süresi
  • Ortalama sayfa indirme süresi.

Bazı ek boyutların da ayrıntılarını incelemek ilginç. Örneğin, bu site için, tarayıcı ara bağlantısına bakarsanız, gördüğümüz şudur:

Edge Browser ve Samsung Internet için uzun yükleme süresini fark ettiniz mi? Bu iki site ile tarayıcıya özgü bazı sorunlar olabilir. Onları sabitlemek birçok kullanıcıya yardımcı olabilir (ve tabii ki genel puanları arttırır). Bu tür tarayıcıya özgü sorunlar, CrUX raporunun ortaya çıkaracağı bir şey değildir.

Son birkaç yıldır gördüklerim, kullanıcı deneyimlerinin ve sayfa performansının iyileştirilmesinin dönüşümde büyük artışlara neden olabileceğini gösteren bir ton veridir. . Örneğin, yukarıdaki tarayıcı verilerine bakıldığında, bir Edge veya Samsung Internet tarayıcısı kullanan herhangi birinin bu siteye dönüştürülme olasılığı düşüktür.

Genel sayfa ve site performansı, adresleme için giderek daha önemli hale gelen sınırlardır. Bunu yapmak için web sunucularını, içerik yönetim sistemlerini ve e-ticaret platformlarını yapılandırmak zor bir iştir, ancak getiri önemlidir!


Ekim ayında SMX East'e katılmayı planlıyor musunuz? Google’ın Naomi Makofsky, ikinci günkü SEO Anahtarmız olacak. Google Asistan girişimi için Global Ürün Ortaklığı üzerinde çalışan Naomi, geleceğin teknolojisinin zaten burada olduğu ve pazarlama kampanyaları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu da dahil olmak üzere, bugün geleceğimizin bulunduğu noktadan sizi bir trende gezdirecek. Orada görüşmek dileğiyle!


Bu makalede dile getirilen görüşler misafir yazarın ve Arama Motoru Arazi’inin değil. Personel yazarları burada listelenmiştir.


نبذة عن الكاتب