التسويق الرقمي

Sosyal Ağ Yabancılaşma: Bağlantısız Oluyor muyuz?

Sosyal medya, insanları bir araya getirme fikri etrafında gerçekten dönen tek dijital kanal olarak övgüyle söz ediyor. Bu elbette doğru olsa da, analistler ve kullanıcılar popülaritesinin artan bir yabancılaşma ve yalnızlık eğilimi ile de bağlantılı olabileceğini keşfettiler. Sosyal medyanın yalnızlıktan sorumlu olabileceği gerçeği ilk bakışta tuhaf ve mantıksız görünüyor, fakat medyanın daha derinden anlaşılması ve insanların hayatında oynadığı rol bu gerçeğin daha kolay anlaşılmasını sağlıyor. Dolayısıyla, çevrimiçi sosyal ağlar, bazı insanların yaşamlarında olumsuz bir etkiye sahip olduklarını kanıtlarsa, medyanın insanlar ve markalar tarafından nasıl kullanılabileceği ve nasıl kullanılabileceği, ne olursa olsun

Sosyal medya yükseliyor

Sosyal medyayı iddia ediyorlar. milyonlarca insanın yaşadığı yabancılaşmanın temel sebebi biraz yanıltıcı olabilir. Ancak, yalnızlık salgınının ve sosyal medyanın yükselişinin kronolojik açıdan korelasyon gösterdiğini gösteren bir eğilim var. Giderek daha fazla insan giderek genişleyen sosyal ağların bir parçası haline geldikçe, insan etkileşiminin temel unsurları düşmeye başladı. Kişisel etkileşim çevrimiçi, soyut etkileşim için işlem görmüştür. Sözlü iletişim, daha fazla insan kısa metinlerle ve hatta dolaylı olarak iletişim kurdukça azalmaya devam ediyor. Bir bakıma, bir sosyal ağa her zaman süper bağlı olma bilincinin, sürekli iletişimi gereksiz kıldığı anlaşılmaktadır. Bir arkadaşın hayatında şu anda olan şeyin farkında olduğun için, hayatları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve iletişim kurmak için o kişi ile iletişim kurmak gereksizdir.

Dolaylı iletişim ve yabancılaşma

Sosyal ağlar insanları birbirine bağlamak için bir fikir olarak başladı, ancak evrimi, başkalarıyla doğrudan etkileşimin aslında gerekli olmadığı bir yayın platformu haline geldiğini gördü. İnsanlarla konuşarak ya da iletişim kurarak sosyal bağlantılarımızı etkin bir şekilde oluşturmak için çevrimiçi kanalları kullanmak yerine, birçok kullanıcı artık sadece kendi içinde mevcut durumlarını yansıtan içerik ve güncellemeler yayınlayarak tecrit altında çalışır. Bu tür bir 'postalama' genellikle hızlı bir yorum ya da 'beğenme' gibi birtakım katılım biçimlerini ortaya çıkarsa da – bu, bir arkadaşı sokakta geçerken selamlamak için benzetilebilecek olan yetersiz bir sosyal paylaşımdır.

Bağlantılar kayboldu ve kazanıldı

Sosyal medya yabancılaşması kesinlikle dijital çağın ve insan etkileşimine ve davranışa olan etkisinin sıkıntılı bir belirtisi olsa da, yalnız sosyal medya kullanıcılarının bulgularıyla çelişen birçok öyküye de sahip. Sosyal ağlar, pek çok insanın, başka türlü yapabileceklerinden daha fazla insanla bağlantı kurmasına yardımcı olurken, aynı zamanda, insanların, uzakta yaşayan arkadaşlarla ve ailelerle iletişim kurmasına da olanak tanıdı. Sonuç olarak, sosyal medya deneyimi hakkında çok şey kullanıcıların yaptığı şeydir. Sosyal anksiyete ve izolasyona yatkın olanlar, sosyal medya kullanımı yoluyla bu duygularda muhtemelen bir artış yaşayacakken, doğal olarak sosyalleşmeye meyilli olanlar, sosyal yaşamlarına ek olarak bu platformu faydalı bulacaklardır.

Sosyal medya değişti. İnsanların birbirleriyle ve markalarla etkileşimde bulunma biçimleri ve bu ince değişikliklerin farkında olan şirketler rakiplerinden daha iyi ücret alacaktır. Sosyal medyayı insan bağlantısı yerine bir araç olarak kullanmayı öğrenmek, zenginleştirici, yararlı ve eğlenceli olabilecek olumlu bir deneyim için anahtardır.