التسويق الرقمي

Sosyal Medya Stratejinizi Nasıl Planlıyorsunuz?

Sosyal Medya bugünün dijital çağında herhangi bir boyuttaki işletmenin pazarlanması için önemli bir platformdur. "Neden işimiz için sosyal medya kullanmalıyız?" Sorusu "İşimiz için sosyal medyayı nasıl kullanmalıyız?" İşletmeniz 24 saat ya da 24 yaşında olup olmadığına bakılmaksızın, çevrimiçi bir varlık yaratmak çok önemlidir. Sosyal medyada kendinizi iyi pazarlamak çok güçlü bir stratejiye ihtiyaç duyuyor ve gerçek zorluk geliyor. Öncelikle, tam olarak ne strateji olduğunu açıklayayım. Sosyal medya varlığınızın ana hedefini, hedeflerinizi tanımlamak ve neyi başaracağınıza karar verme parametrelerini belirlemek iyi planlanmış bir taktik stratejidir. Bugün, sosyal medya stratejinizi birkaç basit adımda nasıl planlamanız gerektiğini öğreneceğiz:

Hedeflerinizi ve Hedeflerinizi belirleyin

Her şeyden önce, amaçlarınızı ve hedeflerinizi belirtmeniz gerekiyor. Tam olarak neyi hedefliyorsun? Marka bilinci, müşteri ilişkileri veya dönüşüm istiyor musunuz? Farklı hedefler için farklı stratejiler vardır. Kitlenizden ne istediğine karar verin. Marka bilinirliği istiyorsanız, web sitenize giderek daha fazla ziyaretçi getirmeye odaklanmanız gerekir. Müşteri memnuniyetini hedeflerseniz, odaklanmanız sosyal medya yayınlarınızda daha fazla yorum ve beğeni kazanmalıdır. Stratejinizi planlamadan önce hedeflerinizi aklında tutun. Temel hedef fikirleri temelde şunlardır:

 1. Marka Bilinci
 2. Müşteri Nişanı
 3. Kurşun Üretimi
 4. Gelir Getirin
 5. Kayıtları büyütün, bültenleri ve abonelikleri
 6. Bir Topluluk Oluşturun
 7. Web Sitenize Daha Fazla Trafik Oluşturun
 8. Basın Mentions
 9. artırın

Geçerli Sosyal Durumunuzu Denetleyin

Planınıza başlamadan önce; sosyal varlığınızın şu an nerede olduğunu kendiniz denetleyerek başlayın. Şu noktaları göz önünde bulundurun:

 1. Şu anda hangi medyada aktif olduğunuzu kontrol edin
 2. İşinizin hedeflerine göre en iyi sosyal medya olup olmadığına karar verin.
 3. Şu anki takipçilerinizin sayısını bir yere not edin.
 4. Profilinizi rakiplerinizin profiliyle karşılaştırın ve uygulamanız gereken tüm değişiklikleri görün.

İdeal Müşterinizi Bulun

Gerçekten bu bölümle özdeşleşmeniz gerekiyor. Pazarlamanızı tüm planlama, tutarlılık ve özveri ile gerçekleştirdiğinizi düşünün ancak hedeflediğiniz izleyiciler potansiyel müşterileriniz değilse, o kadar zor işin hiçbir anlamı yoktur. Yanlış kitleyi hedeflerseniz en iyi işletme pazarlama stratejileri bile başarısız olur. Topluluğunuzdaki alıcı kişiliğinizi bulmanız ve stratejilerinizi geliştirip onları hedeflerinize ulaştırmamız için onları hedeflemeniz gerekir.

Rakiplerinize göz kulak olun

Rakiplerinizin farkında olmak çok önemlidir. Rakipleriniz, seçtikleri stratejileri ve hepsinin neyi yapacaklarını çokça anlatabilir, sonuçta aynı müşterileri sizin gibi hedef alıyorlar. Başarılarından ve hatalarından çok şey öğrenebilir ve stratejilerinizi planlarken bunları uygulayabilirsiniz. En iyi rakiplerinden bazılarını seçin, sosyal medya sayfalarını kontrol edin ve daha fazla etkileşime giren yayınlar hakkında bir fikir edinin.

İçeriğinizi Planlayın

Siparişte cazip ve çekici bir içeriğin olması çok önemlidir izleyicinin ilgisini çekmek için. Sosyal medyada yayınladığınız içerikler yeterince ilgi çekici değilse, yeterince dikkat çekmeyebilirsiniz ve şu anki takipçilerinizi kaybedebilirsiniz.

Paylaşabileceğiniz farklı içerik türleri şunlardır:

 1. Blog Mesajları
 2. Videolar
 3. Resimler
 4. Yeni ziyaretçilerden daha fazla görünürlük elde etmek ve mevcut takipçileri korumak için taze ve ilgi çekici içerik sunmak zorundasınız. ] Infographics
 5. Şirket Haberleri
 6. Haberler
 7. eBooks

Bir Araca Yatırım Yapın

Sosyal medyaya odaklanırken, iyi bir sosyal medya yönetim aracına yatırım yapmak çok önemlidir. Bu aracın temel özelliği ve yararı, son başvurunuzu özetlememenizi ve böylece son tarihinizi özlememenizi ve içeriğinizin takvimine göre yayın planlamanızı sağlar. Araçlardan bazıları HootSuite, Sprout Social, Buffer, Social Oomph vb.

Track, Analyze & Optimize

Şimdi her şeyi planladıktan sonra, koymakta olduğunuz çabaların amorti. Gerekli değişiklikleri takip etmek, analiz etmek ve uygulamak için zamanı geldi. Pazarlama yalnızca deneme yanılma üzerine kuruludur. Başarı şansınızı artırmak için tedbirlerinizi en iyi hale getirmeye ihtiyacınız var.