التسويق الرقمي

Sosyal Medyada Dijital Pazarlama Yatırım Getirisini Ölçme

Birkaç gün önce bir dijital pazarlama uzmanı, sosyal medya pazarlama programları için ROI'yi tartıştığını iddia eden bir makaleyi okuyordu. Makalenin doğrulanabilir YG'yi gösteren iddia edilmesine rağmen, makale çoğunlukla etkileşime odaklanmıştır. Makalenin içeriği büyüktü, ancak tanıtım haricinde, metinde herhangi bir yerde yatırım getirisi ile ilgili bilgi bulunamadı.

'Kullanıcı katılımını' düşünmekle ilgili temel sorun & # 39; ROI hesaplanırken belirsizlik yatar. Etki, düşünülmüş, görüntülenmiş, tıklanmış veya sevilen herhangi bir şey ifade edebilir. "Katılım" teriminin genel belirsizliğinden başka, bir makale, web ölçütlerinin kullanımı için mükemmel bir İnternet pazarlama vakası sundu; birinin dijital pazarlama kampanyasını ince ayarlarken. Bununla birlikte, 'katılımı' içeren bir KPI; ROI ile aynı şeyi ifade etmez. Yatırım Getirisini elde etmek için, iki şeyden biri ölçülmelidir: yatırım yapılan pound başına gelir artışı veya azaltılmış giderler.

Özellikle sosyal ağlardaki aktivitenin markalaşma üzerine kurulduğundan bunun yapılması daha kolay olduğunu itiraf etmek zorundayız. Bir müşterinin şirketi satın alma ile ilgili işlemler için (gösterimler, tıklamalar) savunmasız bir marka değerine sahip olmadan, etkileşime dayalı ROI bulma süreci neredeyse imkansızdır.

Sosyal Medya Yatırım Getirisi ve Müşteri Hizmetleri Arasında Bağlantı Kurmak

Son zamanlarda, seyahat ve misafirperverlik üzerine yoğunlaşan Texas'ın San Antonio şehrinde bulunan Halkla İlişkiler Derneği tarafından dijital bir pazarlama konferansı düzenlendi. Bu konferanstaki tartışma konusu, bir sosyal medya programından, sosyal medya entegrasyon ve ölçümünden, mobil sosyal ağ ve pazarlama, markalaşma, dijital medya stratejisi, B2B sosyal pazarlama, ortaya çıkan teknoloji ile iş değerinin (ROI) gösterilmesi için en iyi uygulamalar haline geldi. ve sosyal medya araçları. İnternet pazarlama paneli üyeleri, içerdiği endüstri ışığında belirli bir sosyal paylaşım kampanyasını izlemenin hayati önemi olduğunu belirterek yanıt verdi. Dijital pazarlama profesyonelleri, erkenden ölçülebilir hedefler belirlemeli ve sosyal ağ oluşturma çabalarını müşteri hizmetleri ile bütünleştirmelidir.

Havayolu, otel, seyahat acenteleri, restoranlar ve tur operatörleri temsilcilerinin yer aldığı bu dijital pazarlama konferansında yer alan insanların çoğu, ROI, sosyal medya ve müşteri hizmetleri arasındaki finansal bağlantının temel bir anlayışına sahipti. Dijital pazarlama tartışması daha sonra arama başına maliyet, arama başına artan gelir, müşterilerin kaydedilenleri vb. Gibi çağrı merkezi operasyonlarını yöneten sayaçların önemine ve bir sosyal medya pazarlama programının YG'sini ölçmek için yeniden nasıl tanımlanması gerektiğine odaklanmaya başladı. .