SEO

Teknik SEO'nuzu geliştirmek için basit 3 adımlı çerçeve

Herkesin aramada alaka için mücadele ettiği bir dünyada, teknik SEO, sitenizin kullanılabilirliğini, güvenilirliğini, endekslemesini ve sonuçta sıralamasını geliştirmek için kullanabileceğiniz bir İsviçre çakısıdır.

Ancak yabani otlarda kaybolmak kolaydır. teknik SEO düzeltmeleriyle çalışmak – birçok SEO, sinir bozucu derecede küçük olan küçük değişiklikler yapmaya devam eden azalan geri dönüş noktalarına ulaşır. Bu nedenle, neye öncelik vereceğinizi ve hedeflerinize nasıl ulaşacağınızı anlamanızın önemini anlamanın önemi var. Ancak, bu makale yalnızca teknik SEO en iyi uygulamalarını araştırsa da, web sitenizin iyi bir şekilde sıralanmasını istiyorsanız, bağlantı oluşturma gibi sayfa oluşturma SEO’nızı, içerik oluşturma ve optimizasyon gibi göz ardı edemeyeceğinizi lütfen unutmayın ve yüksek öncelikli anahtar kelimeler için rekabet eder.

1. Dizin oluşturma ve taranabilirlik

Google’ın, web sitenizin sayfalarını aramada görünmeden önce dizine eklemesi gerekir. Önemli sayfalarınızı bulabildiğinden (taranabilmelerini sağlayarak) ve onları doğru şekilde dizine ekleyebildiğinizden arama motoruna yardımcı olabilirsiniz. Bu SEO 101, ancak hayati bir ilk adımdır.

Gerekli tüm sayfaların dizine alındığından emin olun

Sitenize dizine ekleme durumunu girerek siteye girin: domain.com hedef aramanıza motoru, bir SEO tarama aracını kullanarak veya Google Arama Konsolunda oturum açıp Google Dizini> Kapsamı .

'ye tıkladıktan sonra dizine alınmış URL'lerin sayısı veritabanınızdaki toplam URL sayısıyla eşleşmiyorsa Dizinlemeye açık, bu yinelenen URL'lerin ve noindex meta etiketi içeren URL'lerin göstergesi olabilir. Hatayı tanımlamanız ve Google’ın önerilen düzeltme adımlarını izlemeniz gerekir.

Tüm önemli kaynakların taranabilir olduğundan emin olun

Robots.txt size bir bakışta bakıp bakmama konusunda bir fikir verecektir. en önemli sayfalarınız taranabilir, ancak dikkat etmeniz gereken çeşitli başka sorunlarla karşılaşıyor olabilirsiniz:

 • Yetim sayfalar (dahili olarak bağlantısı olmayan site sayfaları)
 • noindex meta etiketi [19659012] X-Robot-Tag başlıkları

Tarama bütçenizi optimize edin

Bir arama motorunun web sitenizde belirli bir süre içinde taradığı sayfa sayısına "tarama bütçesi" denir. Google’ın sayfalarınızı ne sıklıkta taradığını ve dizine eklediğini ölçmek bazı teknik havuzları tanımlamanıza yardımcı olabilir (ve belki de hiç taranmamış sayfaları bile bulabilir). Günlük tarama bütçenizi görmek için Google Arama Konsolunuzdaki Tarama> Tarama İstatistikleri 'ı tıklayın.

Ekibim geçen yıl bir tarama bütçesi optimizasyon analizi yaptı; bu sayede, tarama sürenizi arttırmanın en iyi yollarından bazıları belirlendi. Bütçe organik olarak şunları içerir:

 • Mükerrer içerik ve sayfaların ortadan kaldırılması
 • Şartlar ve koşullar, gizlilik politikaları ve modası geçmiş promosyonlar (diğer bir deyişle, SEO değeri olmayan sayfalar) gibi sayfaların endekslenmesinin kısıtlanması.
 • ve yeniden yönlendirme zincirleri

Tarama bütçesini iyileştirmenin bir başka harika yolu da bağlantı profilinizi büyütmektir, ancak bu sayfa dışı SEO kampanyalarınıza zaman ve yatırım alacaktır.

Yapılandırılmış verileri kullanma

] Şema işaretlemesi, kullanıcılara şirketinizin (zengin snippet'ler aracılığıyla) yaptıklarının net bir anlık görüntüsünü sağlayarak TO'nuzu geliştirir ve arama motorlarının içeriğinizi bağlamsal bir anlayış kazanmasına yardımcı olur. Sayfalarınız için yapılandırılmış verileriniz yoksa, Google'ın Yapılandırılmış Veri Test Aracı'nı kullanarak snippet'lerinizi nasıl incelemeyi ve incelemeyi öğrenmek için schema.org adresine gidin.

Mobil ilk dizine alma ]

Bu makalede çok fazla aşina olduğum bir yere geri dönmekten kaçınmak istiyorum ve Barry Adams birkaç ay önce harika bir mobil SERP sağkalım kılavuzu yayınladı, bu yüzden mobil ilk indekslemenin kapsamlı genel bakışına şunu ekleyerek ekleyeceğim: [19659011] Anahtar kelime araştırmanıza faktörü sesli arama (Google'ın “mikro anlar” [.pdf]])

 • İçeriğinizi oluştururken AMP sayfalarının artılarını ve eksilerini tartın
 • Mobil kullanıcılarınızın çoğunun yerel olup olmadığını göz önünde bulundurun
 • 2 de yerel SEO kampanyalarınızı canlandırmanız gerekip gerekmediği. Site yapısı ve gezinme

  Sezgisel ve gezinmesi kolay siteler oluşturmak, hem botların hem de kullanıcıların sitenizi keşfetmesine ve içeriğini anlamasına yardımcı olur. Düz bir site mimarisi, net sayfalama ve temiz bir site haritası, UX'i ve sitenizin taranabilirliğini geliştirmek için yapabileceğiniz düzeltmelerden sadece birkaçıdır.

  Site Haritanızı inceleyin

  Site haritaları yardım arama motorları sitenizi bulun, arama motorlarına sitenizin nasıl yapılandırıldığını söyleyin ve yeni içerikleri keşfetmelerini kolaylaştırın. Bir site haritanız yoksa, bir site oluşturma zamanı gelmiş, bunu Google Arama Konsolu ve Bing Web Yöneticisi araçlarına yükleyin.

  Site haritanızı güncel, özlü tutun (50.000 URL’nin altında olmalı, ancak mümkünse daha kısa olun) ve hatasız, yönlendirmeli ve engellenen URL'lerden kurtulun. Ayrıca, site haritanızın W3C doğrulayıcısını kullanarak doğru bir şekilde kodlandığından emin olun.

  İç bağlantı yapısını denetleyin

  Tıklama derinliğinizi olabildiğince sığ tutmak ve her bir iç bağlantıyı metinle tutturmak istediğinizde kullanıcıları nereye göndereceğini açıkça belirtir. Navigasyonunuz ne kadar net olursa, arama motorları web sitenizin içeriğini daha iyi anlar. Ayrıca, kopuk linkleri ve yetim sayfalarını ayıklamayı unutmayın.

  Mantıksal bir hiyerarşi kurun

  Genel olarak, ana sayfanızdan belirli bir içeriğe erişmek için ne kadar fazla tıklama alırsa, içeriğin ne kadar derin olması gerektiği. İdeal olarak, her önemli sayfaya ana sayfadan üç tıklama içinde ulaşılabilir olmalıdır (mantıklı bir şekilde yerleştirildikleri ve ideal kullanıcı alıcının yolculuğuyla eşlendikleri sürece).

  Hreflang etiketlerinizi kontrol edin

  Web siteniz farklı konumlardaki içeriği yerelleştirmek için hreflang etiketlerini kullanıyorsa, hatasız olduklarından emin olmalısınız. Geçen yıl, SEMrush tüm web sitelerinin yüzde 75'inin hreflang uygulamalarında en az bir hata yaptığını keşfetti, bu da yanlış yönlendirmelere, yanlış içeriğe ve kayıp sıralamaya neden oldu.

  Uygulanan hreflangs'larınızı düzenli olarak izlediğinizden ve sorun giderdiğinizden emin olun, en iyi uygulama yöntemini seçin. ulaşmaya çalıştığınız şey için, her sayfa için hreflang kodu oluşturun ve web sitenizin mobil sürümü için hreflang etiketlerinizi güncelleyin (gerekirse).

  3. Site hızı

  Masadaki kartlar: “site hızı” biraz yanıltıcıdır, çünkü sitenizi “daha ​​hızlı yapmak” için sihirli bir düğme yoktur. Aslında yaptığınız şey, kullanıcı merkezli geliştiren küçük teknik iyileştirmeler yapmaktır. ilk içeriğe kadar geçen süre gibi ölçütler

  Bu teknik düzeltmeleri o kadar önemli kılan şey, sonuçta hem sayfa hızınızı hem de Optimizasyon Puanınızı iyileştirmenizdir – ve FCP / DCL ölçümleri şu anda sıralamayı önemli bir şekilde etkilemez. Temmuz ayında yaptığımız bir Sayfa Hızı çalışması, Optimizasyon Puanının yaptığını kanıtlıyor.

  Artı, daha hızlı siteler daha düşük hemen çıkma oranlarına ve daha yüksek dönüşüm oranlarına sahip. Web sitenizi optimize etmenin ve daha hızlı bir kullanıcı deneyimi sunmanın gerçekten dezavantajı yok.

  Eylül ayında derinlemesine ele aldığım dokuz ileri ipucunun kısa ve tatlı versiyonu:

  Sınır yönlendirmeleri

  ] Her sayfa birden fazla yönlendirmeye sahip olmamalıdır. Yönlendirmeler kullanılması gerektiğinde, kalıcı yönlendirmeler için 301'i ve geçici yönlendirmeler için 302'yi kullanın.

  Sıkıştırmayı etkinleştir

  Mümkün olduğunda gereksiz verileri ortadan kaldırın. Mümkün olmadığında, içeriği sıkıştırmak ve dosya boyutunu küçültmek için Gzip veya Brotli gibi bir araç kullanın. Farklı kaynaklar için farklı teknikler kullanmayı unutmayın.

  Sunucu yanıt süresini 200 ms'den daha az bir seviyeye düşürün

  HTTP / 2 kullanmak sitenize bir performans sağlayabilir ve OCSP zımbalamayı etkinleştirmek sitenizi hızlandırabilir TLS el sıkışmaları. Ayrıca kaynak ipuçlarını kullanarak ve hem IPv6 hem de IPv4'ü destekleyerek site hızını artırabilirsiniz.

  Bir önbelleğe alma politikasını ayarlayın

  Bir tarayıcının ne kadar süreyle ve ne kadar süreyle önbelleğe alınabileceğini denetlemek için tarayıcı önbelleğe alma özelliğini kullanın Yanıt (Google’ın en uygun önbellek kontrol politikasına göre). Ayrıca, verimli yeniden değerlendirmeler sağlamak için Etag'leri kullanın.

  Kaynakları küçült

  Kaynakları küçült

  CSS, HTML, JavaScript, resimler ve videolar dahil olmak üzere tüm varlıklarınızdan gereksiz kodu kaldırmak için küçültmeyi kullanın. Resimlerinizi optimize edin

  Resimler ortalama web sayfasının boyutunun yüzde 60’ını oluşturuyor. Daha basit ipuçlarından bazıları: Resimleriniz için en iyi raster formatlarını seçin, gereksiz resim kaynaklarını ortadan kaldırın ve tüm resimlerin ekran boyutlarına sığacak şekilde sıkıştırılmış, yeniden boyutlandırılmış ve ölçeklendirilmiş olduğundan emin olmaya çalışın.

  CSS dağıtımını optimize edin

  Küçük CSS dosyalarını doğrudan HTML belgesine yerleştirin (HTML öğelerinde büyük CSS dosyalarını veya CSS özniteliklerini satır içi kullanmayın).

  Ekranın üst kısmındaki tıkanıklık penceresinde kalın ]

  Ekranın üst kısmındaki içeriği hızlı bir şekilde oluşturmak için HTML biçimlendirmesini düzenleyerek görünür içeriğe öncelik verin. Bu içeriğin boyutu 148kB'yi (sıkıştırılmış) geçmemelidir. Bu, özellikle mobil kullanıcılar için önemlidir.

  Körüklerin üstündeki render engelleyen JavaScript'i kaldırın

  Kritik komut dosyalarını satır içi yapın ve kritik olmayan komut dosyalarını ve 3. taraf JavaScript kitaplıklarını oluşturma süresinin düşmesine kadar erteleyin . Ekranın üst kısmında JavaScript kullanıyorsanız, renderleme engellemediğinden emin olmak için