يونكس / لينكس

Terminal Aşkında mısınız?

Eğer bir linux geek iseniz, terminale aşık olduğunuzdan oldukça eminim. İnternette linux çözümlerini araştırdıysanız, genellikle terminalde çözüm olarak size bazı komutlar veren sitelerde karşılaşabilirsiniz. Birçok kişinin Linux'u Linux’ta tercih edilen GUI olarak algıladığı için Linux'tan nefret etmesinin nedeni budur. Bu ironi, birçok kişinin linux'e aşık olmasıyla aynı şey olduğu gerçeğidir.

Terminaller neden pek çok şey yapıyor?

Hepsi en az bir kez Microsoft Windows ile takıntılıydı ve çoğu hala onunla uğraşıyor. Evet, hepimiz bir zamanlar Windows'a, kullanıcıları komut komutlarından olabildiğince uzak tutmaya çalıştılar. Sonuç neydi ?. Bu insanlar (kendimi de içerir) bir Komuta Penceresinin potansiyelini gerçekleştirmekten men edildi. Evet, terminalin gücünden habersizdik. MS-DOS'un bile oldukça güçlü olduğunu söylüyorum.

Neden terminale aşık olmalısınız?

Daha önce bahsedildiği gibi, çoğu zaman terminal kullanarak birçok şey yapmamızı söyleyen pek çok site gördük. Çok sayıda ekran görüntüsü beklerken, bir takım komutlar verildi. Hiç merak ettin mi, neden böyle oldu? Cevap oldukça basittir – Bir kişinin ekran çekimlerinde gösterilen adımları takip etmekten ziyade bir terminal penceresine komutları kopyalayıp yapıştırması çok daha kolaydır. Başka bir avantaj, insanların farklı masaüstü uygulamalarını sıklıkla kullandıkları, yani farklı grafik uygulamaları kullandıkları ve çoğu zaman her bir masaüstü ortamı için ayrı bir çözüm sunması gerektiğidir. Herhangi bir masaüstü ortamı olsun, terminal çözümü benzersiz kalır.

Basit bir tek komut yazarak bir çözüme ihtiyacınız varsa, her zaman kabuk komut dosyalarını kullanabilirsiniz. Kabuk betikleri tek bir dosyada komut demetlerine sahiptir ve bu komutları çalıştırmak, komutların sıralı bir şekilde yürütülmesi anlamına gelir. Yapmanız gereken şey, uygun kabuk betiğini indirmeniz ve sadece terminalde çalıştırmanızdır.

Terminal'e nasıl aşık olunur?

1. Terminali kullanmaya başlayın.

2. Bazı unix komutlarını öğrenin ve terminalde birer birer deneyin.

3. Komutları kullanın & # 39; man & # 39; ve & # 39; bilgi & # 39; Linux komutu hakkında bilgi edinmek için. (Burada adam ve bilgi nasıl kullanılır.)

4. Biraz kabuk komut dosyası öğren.

5. & # 39; vim & # 39; kullanın scriptler ve programlar yazarken editör.

WRAP UP

Asla geç olmadan daha geç. Terminal komutlarının potansiyeline dikkat edin ve terminale aşık olun.

PS: Bu başlangıçta benim blogumda gönderildi Blog-Jakes