التسويق الرقمي

Teşvik Pazarlama

Teşvik pazarlaması basitçe, insanların yapmak istediklerini yapmak için belirli bir plandır. Bu çalışanlar veya müşteriler olabilir; Belli hedeflerin yerine getirilmesi için bir çeşit ödül teklif edersiniz. Teşvik pazarlama dediğimizde, bu genellikle müşterilere veya müşterilere ifade eder. Marka, ürün veya şirkete sadık kalmalarını istiyoruz ve bunu yapmak için sürekli olarak onları geri getirecek teşvik edici bir pazarlama stratejisi oluşturuyoruz.

Etkili bir teşvik oluşturmak için yapmanız gereken ilk şey. Pazarlama stratejisi, belirli bir ürünün satışını arttırmak gibi bir amaç veya hedef belirlemektir. Bu hedefin basit ve ulaşılabilir olması gerekir ve amaçlanan tüm katılımcıların anlayabilmesi için özel ve açık olmalıdır.

Hedef kitlenizin kim olduğunu ve nasıl teşvik edici pazarlama stratejinizden etkilendiklerini bir sonraki ana hatlarıyla açıklayın. Bu adım, teşvik edici pazarlama programınızın bütçesini ve mesajın onlara nasıl iletileceğini ve programınızın sonuçlarını nasıl ölçeceğinizi etkileyeceğinden önemlidir. Bu aşamada coğrafi sınırlar veya satış bölgeleri, yasal konular, programın süresi ve zamanlama, bireysel hedefler veya takım hedefleri ve elbette ödül gibi dikkate alınması gereken diğer önemli şeyler de vardır.

Bir sonraki adım, performansı ölçmek. Teşvik edici pazarlama programınızın çalıştığını görmek için ölçülebilir bir kontrol yöntemine sahip olmanız gerekir. Teşvik edici pazarlama stratejisinin etkinliğini ölçmek için geçmiş satış verilerine bakmanız gerekebilir ve bu genellikle başarının belirlenmesinde en etkili yoldur.

Teşvik pazarlama stratejinizin bütçe kısmı üzerinde çalışırken, bazı öğeleri akılda tutmaya ihtiyaç duyacaktır. Birincisi: Programa kaç katılımcı katılıyorsunuz? Sonraki: Bu teşvik edici pazarlama programının zaman uzunluğu nedir? Ve, bu programın beklenen sonuçları nelerdir?

Bütçe geldiğinde teşvik edici bir pazarlama programı için diğer hususlar: Eğer bir sabit maliyet ile tahmini bir maliyet veya kapalı bir sona erdi programı olacak bir açık uçlu program mı? ? Açık uçlu teşvikli pazarlama programı ise, tahmini maliyet genellikle teşvik edici pazarlama programından elde edilen gelirin yüzde biridir (% 5-10 arasında).

Daha sonra teşvik edici pazarlama programı için mükemmel ödülü seçmeniz gerekir. Koşuyorsun. Hedef kitlenizi neyin motive ettiğini bulmak çok önemlidir, böylece onları harekete geçirmek için ne sunacağınızı biliyorsunuz. Haklı çıkarları algılamazlarsa hareket etmeyeceklerdir.

Daha sonra teşvik pazarlama programını uygulamak zorundasınız. Zamanında ve açık olmalı ve sürekli olarak performanslarının sonuçlarını bildirmelidir. Ardından, teşvik edici pazarlama programı tarafından ne tür ödüller verilmiş olursa olsun, ödüllendirilen hedef kitlenin performansının bir kutlaması tarafından takip edilecektir.

Son olarak, teşvik edici pazarlama programınızın başarısının analizi, ne kadar etkili olduğunu görmek için hayati olacaktır. öyleydi. Katılımcılar beklenen şekilde motive olmuşlar mıydı? Bu teşvik edici pazarlama programlarının her ikisi de kısa vadeli kazançlara sahip olacak şekilde belirlenir ve bir ya da bir kez bittikten sonra bunları devam ettirmek hayati bir öneme sahiptir. Bir sonraki cevher, her birinin sona ermesinden sonra başlayacak olan başka bir teşvik stratejisine sahiptir.