SEO

Trolls, "aptal" için Google derecelendirmelerini zirveye taşıyor

“Googlebombing” olarak bilinen uygulama, Google ile arama sıralamalarını etkileyecek teknik bilgiye sahip aktivistler arasındaki uzun süredir devam eden kedi ve fare oyunlarındaki son dublör.

Şu anki istismarda Trump'ın adını, fotoğrafını ve "salak" kelimesini ilişkilendiren Reddit, Google'ın önemli bir sıralama sinyali olarak kullandığı on binlerce oy aldı. Guardian, Fortune, The Hill ve öykü hakkında yazan diğerleri gibi medya kaynakları da görüntülerin arama sonuçlarına yerleştirilmesini etkiledi.

Genellikle GoogleBombing olarak adlandırılan, arama sonuçlarının bu manipülasyonu uzun bir geçmişe sahip. Muhtemelen Aralık 2003'te gerçekleşen, bir süre için “sefil başarısızlık” arayışının, o zamanki cumhurbaşkanı George W. Bush'un resmi biyografisini en iyi sonuç olarak ortaya koymasıyla ünlüdür. Sonuç olarak, web yöneticilerinin web sitesindeki webmaster'ları, beyaz metin.gov biyografi sayfasına bağlantı metni olarak “sefil başarısızlık” kelimesiyle bağlantı kurması için çağrıda bulundu.

Google, resmi bir Google blog yayında açıklayarak sonucu düzeltmek için zaman ayırdı: “Google'ın arama sonuçları, web sayfalarını büyük bir kısmını sıralayan sitelerin sayısını ve göreli popülerliğini inceleyerek bilgisayar programları tarafından oluşturulur. . Bununla birlikte, googlebombing adında bir uygulama kullanarak, belirlenen pranksterler bazen garip sonuçlar üretebilir. Googlebombing uygulamasını veya arama sonuçlarımızın bütünlüğünü etkilemeye çalışan başka herhangi bir eylemi göz ardı etmiyoruz, ancak bu tür öğelerin görünmesini önlemek için sonuçlarımızı el ile değiştirmemize de isteksiz davranıyoruz. Bunun gibi şakalar, bazılarına dikkati dağıtıyor olabilir, ancak bizim nesnelliğimiz her zamanki gibi, misyonumuzun özü olarak kalmaya devam eden arama hizmetimizin genel kalitesini etkilemez. ”

İlginçtir ki, Bing arama sonuçları görünmüyor. Google’ın görüntü arama sonuçlarında Trump’ın resimlerini belirgin bir şekilde öne çıkarmasıyla sonuçlanan manipülasyon çabalarından etkilenmiştir.

Google’ın bu istismarları algoritmik olarak düzeltme geçmişi vardır, dolayısıyla bu sonuçları çok daha uzun süre göremezsiniz. Google'da yıllarca çalışan ve şirketin sıralama algoritmalarını ve spam politikalarını şekillendirmeye yardımcı olan bir Arama Motoru Aracısı yazarı olan Fili Wiese, “Henüz başlamamış ve muhtemelen önümüzdeki günlerde bunu gerçekleştirecek bir şeyleri var. . Endişelenmemek gerekirse, büyük olasılıkla tekrar işe yaramayacaktır. ”

GoogleBombing ve yıllar içinde kırpılan bazı çılgın sonuçlar hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Link Building: Google Bombs & Link Bombs arşivlerine bir göz atın.


نبذة عن الكاتب