يونكس / لينكس

Ubuntu'nun Bilgisayar Kapıcısı – Bu Programı Gerçekten Kullanmanız Gerekiyor mu?

Ubuntu’daki yönetimsel araçlardan biri de Bilgisayar Varlığı. Artık ihtiyaç duyulmayan veya kullanımda olmayan eksik paketleri veya diğer yazılım parçalarını almak ve sistemi temizlemek için tasarlanmış bir araçtır. Makineden yazılım çıkarırken her şeyi silmeyecek veya çıkaramayacak olan yeni kullanıcılar içindir. Bu, fazladan disk alanı boşaltmak için iyi bir yazılım gibi görünse de, bunun hakkında bilmesi gereken bazı endişeler var.

Genel olarak konuşursak, Ubuntu yazılımı gerçek insanlar tarafından test edildiğinden oldukça iyi çalışıyor. Bu yazılım bilmeniz gereken bazı hatalar var gibi görünüyor.

Devasa bir sorun, Computer Janitor’ın, sistemde kurduğunuz paketleri depolarda bulunmayan sistemlerden kaldırma eğiliminde olmasıdır. Çoğunlukla, orada Debian veya Canonical programları Ubuntu tarafından yerleştirilen depolarda birçok açık kaynaklı uygulama bulunacaktır. Bazen bu yazılım koleksiyonunun bir parçası olmayan başka paketlere de ihtiyaç duyarsınız. Başka bir kaynaktan geliyorsa, Computer Janitor onu makineden çıkarmak istiyor. Birçoğu bu uygulamayı çalıştırır ve yazılımlarının gittiğini bulur.

Diğer zamanlarda, bu araç çok sık kullanılmayan çok küçük dosyaları kaldıracak. Size yer kazandırmak için iyi bir iş çıkarmış gibi gözükse de, gerekli dosyaların kaldırıldığı yerlere giren bazı kişiler var.

Şimdilik bu aracı kullanarak atlamayı düşünün. Gelecek güncellemeler ve yükseltmelerde, bunun gibi bir araç geliştirilebilir, ancak o zaman Ubuntu sisteminizde kullanılmaya cahil olunur.