SEO

Ürün listeleme reklamları, dijital kooperatif ve 13 milyar dolarlık fırsat


Ekim ayında şirketim, Crealytics, [New York] adlı bir konferansa ev sahipliği yaptı. Bu bir günlük etkinlik, arama pazarlamacılığının en heyecan verici yeni bölümlerinden birine odaklandı: dijital işbirliğinin yükselişi.

Gün sayısız soru sordu. Bugün dijital kooperatif için manzara neye benziyor? Perakendeciler ve ortakları potansiyel tuzaklarını nasıl önleyebilir? Ve neden hala bir dijital öncesi hangover'i sarsan bir uygulama hakkında bu kadar heyecanlı olmalıyız?

Geçmişte takılıp kalmış

Co-op pazarlaması uzun süredir var olmuştur. 19. Yüzyılın sonlarından beri perakendeciler bütçe kolaylığının sağlanmasıyla daha yüksek ciro talep ediyorlardı. Markalar, bir إعلانın maliyetini daha fazla ürün açığa çıkarmak için bir perakendeci ile paylaşmayı kabul eder.

İki dakika boyunca harcama yapın ve reklam panosundan kataloglara, dergilerden TV reklamlarına kadar her yerde bu işbirliğinin örneklerini bulabilirsiniz. Aslında, iş birliğinin profili orantısız olarak çevrimdışı hissediyor. Dünyadaki kullanılabilir eş fon fonlarının tamamının yüzde 80'i dijital olmayan kanallara akıyor.

Ancak, reklamverenler dijital ortak çalışma potansiyeline uyandı. Bir şey için, markaların bütçelerinin nereye gittiğini daha iyi anlamalarını vaat ediyor. Eskiden olduğu gibi, bir pazarlama ağı eşdeğeri, daha temiz ve daha hesap verebilir bir süreci desteklemektedir. Ayrıca, PLA'nın birincil satış sürücüsü olarak hareket ettiği perakendeciler için daha fazla potansiyel var.

Sayılara bakalım.

Co-op’un toplam pazar büyüklüğü 70 milyar dolar. Ancak bunun sadece yüzde 20'si dijital reklamcılıkta kullanılıyor. Ayrıca, e-ticaret saf oyuncularının bütçelerinin yüzde 80'ini dijital kanallarda geçirdiğini tahmin ediyoruz. Bu davranışı daha geniş pazara uygulamak, uzun vadeli ciddi bir fırsatın ortaya çıkmasını sağlar. Boşluk (yüzde 20 ila yüzde 80) kapanır. Endüstri, esas olarak dijital alanda, ortak çalışma harcamalarının dramatik bir şekilde yeniden dağıtımını görüyor. Bu, kapmak için 42 milyar $ 'a çıkıyor.

İşbirliği ile desteklenen reklam işinin küçük bir parçası olmadığından, Amazon'un bu miktarın yaklaşık yarısını talep etmesi olası görünüyor. Bu arada, Google ve Microsoft Bing, kısa süre önce, markaların bir perakendecinin PLA harcamalarını desteklemesine, pazarlama baskılarını artırmasına ve ek satışları artırmasına olanak tanıyan çözümleri başlattı. Bu son gelişmeler ışığında, arama pazarlamasının diğer yarısının yaklaşık yüzde 80'ini (yaklaşık 16,8 milyar dolar) yutacağını varsayabiliriz. Ve ürün listeleme reklamları (PLA'lar) bu rakamının çoğunu çekecektir. Kaba bir tahmin bile, yüzde 80 diyelim, gelecekteki PLA işbirlikçiliğini 13 milyar dolardan fazla harcıyor.

Amazon, sömürgeleştirme yarışına öncülük ediyor

Google ve Amazon’un yörüngesini izleyen herkes benzer bir karara varıyor. Bir zamanlar, Google sadece bir arama motoru idi. Amazon, bir perakendeci. Ancak her ikisi de birbirlerinin USP'lerini giderek daha fazla yansıttığı için çizgiler bulanık. İşler, sponsorlu ürün modellerinde özellikle ilgi çekicidir: ko-op yapmacının önemli bir parçası.

Amazon sponsorlu ürünler nelerdir?

Amazon'un sponsorlu ürünleri, belirli bir alana trafik çeken anahtar kelime odaklı, PPC reklamlardır Amazon’un kendi ekosistemindeki ürün sayfası. Önemli olarak, bu reklamlar asla bağlantı oluşturmaz. Onları kullanan markalar sıralamasını artırabilir ve ek satışlar yapabilirler.

eTicaret devi, bu yılın sadece 2. çeyreğinde 2 milyar dolar üzerinde reklam geliri elde etti. Ve sponsorlu ürünleri, bu rakamın yüzde 80'inden fazlasını oluşturuyor, özellikle küçük ve orta katmanlı Amazon satıcıları sayesinde. Bu, gelirinin büyük kısmını büyük markalardan ve ajanslardan yapan Google'a göre belirgin bir tezat oluşturuyor.

Amazon, yakın zamanda sponsorluğundaki ürünlerinin kapsamını Genişletilmiş Reklam Ağı (görüntülü reklam yeniden hedefleme biçiminde) aracılığıyla genişletti. Yanıt olarak, Google eş finanse edilen bir Alışveriş Reklamları beta olduğunu açıkladı. Ayrıca Bing de oyuna katıldı ve ABD piyasasındaki kendi işbirliği platformunu denediler.

Bir yandan Amazon ile diğer tarafta Google ile ortaklık yapan perakende pazarının geri kalanı arasında bir savaş görüyoruz. . Amazon oyuna öncülük ediyor. Jeff Bezos’un imparatorluğu, birleşik perakende pazarının geri kalanından daha büyük kalır. Peki, eş reklamcılıktaki son hareketler nasıl karşılaştırılır? Amazon konumunu güçlendiriyor mu? Ya da piyasanın geri kalanı yetişiyor mu?

Bir fırsat fırsatı çağrısı

Reklamverenler, birçok nedenden ötürü metin reklamları üzerinde PLA'ları tercih ediyorlar. Ama popülaritesi ile rekabet geliyor. Artık oldukça rekabetçi bir pazar yeri ve gerçekte pek çok perakendeci en üst sıralarda yer almak için mücadele ediyor. Bu, bu perakendeciler aracılığıyla satış yapan markalar için bir domino etkisi yaratıyor. Ürünleri görünmüyor, değerli gayrimenkullerden sıkılıyor ve bulunamıyor.

İşbirliği bir panzehir sunuyor. Kuvvetleri markalarla birleştirerek, perakendecilerin daha fazla ücretli arama bütçeleri vardır. Daha agresif bir şekilde teklif verebilir ve önemli olduğu yerlerde profillerini genişletebilirler.

Birçok erken aşamadaki sistemlerde olduğu gibi, bazı engeller PLA işbirliğinin ölçeğini yavaşlatmıştır:

PLA işbirliğini geliştirmek için perakendeciler ve markalar birkaç seçenek:

Google ve Microsoft Bing’in çözümleri, markalara perakendecinin belirlediği teklifleri “yükseltme” olanağı sunuyor. Dijital olarak yeterince bilgili olanlar, teklifleri ayrıntılı bir şekilde yönetmek için platformu kullanabilir. Google daha sonra, özel raporlama yoluyla tahmini artan etki sağlar. Tam kontrolün cazibesi oldukça cazip. Zaman, çaba ve hedefe çarpma riski birçok markayı durdurabilir.

Bir marka bütçesini arasında birçoğuna kolayca dağıtabildiği için, seçim özgürlüğü birini Satıcı bir markanın tüm bütçesini tekeline alabilir. Bu, hem markalar hem de perakendeciler için oyun alanını tamamen aynı seviyede tutar.

Alternatif olarak, [New York] 'da sunulan yeni ve sofistike bir metodolojiyi takip ederek, Know Go, perakendeciler PLA kampanyalarını doğrudan kendi markaları için yönetebilirler.

perakendeci ilişkilerini güçlendirir, markanın bütçelerini doğrudan edinir ve kampanyaları belirli hedeflere doğru yönetir. Böyle bir yaklaşım, perakendecinin yeniden hedefleme harcamalarının yüzde 100'ünü arama yapmaya ittiğini ima ediyor. Bu arada, marka, web sitesi ziyaretçileri, web sitesi ziyaretçilerine benzer kitleler veya pazardaki kitleler gibi seçkin kitleleri yeniden hedefleyebilir.


Bu makalede dile getirilen görüşler misafir yazarın ve Arama Motoru Arazi’inin değil. Yazarlar burada listelenmiştir.


نبذة عن الكاتب

Andreas Reiffen, veri odaklı reklamlarda bir düşünce lideridir. Şirketi Crealytics sadece perakende sektöründe çalışıyor ve arama, alışveriş ve ücretli sosyal kampanyalara bütünsel bir yaklaşım sunuyor. Andreas, dünya çapında sektörel etkinliklerde düzenli bir konuşmacıdır.