قاعدة البيانات

Veri Bilimi Dünyayı Nasıl Değiştiriyor?

Yaşam ve Veri Bilimimiz

Amazon ve Flipkart'ta bir şey satın aldığında veya aradığında, site tercihlerden birini hatırlar ve bir dahaki sefere siteyi ziyaret ettiğinde ona ilgili önerilerde bulunur. Şirketler bunu nasıl yapabiliyor? Cevap: Veri Bilimi. Şirketler verilerimizi saklıyor ve ürünlerini ihtiyaçlarımıza göre nasıl geliştireceğimizi ve ayrıca müşterileri nasıl artıracağımızı anlamak için kullanıyorlar. onlarla etkileşim. Bu sistemin bu kadar iyi çalışmasının nedeni, günümüzde giderek daha fazla insanın çevrimiçi hale gelmesi ve şirketlerin doğru tahminlerde bulunmak için yararlanabilecekleri ayak izlerini bırakmasıdır.

Veri Biliminin Kullanımlarına İlişkin Görünür Örnekler

  • Arama Sonuçları: Google gibi Arama Motorları, kelimeyi tamamlamadan önce arama yapmak istediklerimizi tahmin ediyor ve bunun nedeni, zaten kayıtlı milyonlarca alakalı arama anahtar kelimesine sahip olmaları. veritabanlarında.
  • Dijital Reklamlar: İnternetteki reklamlar, TV ve gazetelerdeki geleneksel reklamların aksine rastgele değildir. Şirketler her kullanıcı hakkında ayrı veri toplar ve sadece alakalı reklamları gösterir.
  • Öneriler: Amazon gibi e-ticaret siteleri ve Netflix gibi çevrimiçi eğlence siteleri, kullanıcıları temel alan yeni ürünler ve filmler önermek için kullanıyorlar. geçmiş tecrübeler.
  • Görüntü ve Konuşma Tanıma: Yapay zeka ve makine öğrenmesi daha iyi hale geldikçe, görüntü ve konuşma tanıma araçları daha gelişmiş ve doğru hale geliyor.

Hangi Endüstriler Veri Bilimini Kullanıyor?

Neredeyse her endüstri büyük miktarda veri üretiyor ve sorunları çözmek ve daha iyi sonuçlar üretmek için bilgi odaklı yaklaşımdan veri odaklı yaklaşıma geçti. Bazı dikkat çekici endüstriler şunlardır:

  • Bilgi Teknolojisi: Bu, Data Science'ın bel kemiği haline geldiği en açık sektördür. Facebook'ta arkadaş önermek, YouTube'da video önermek, Netflix'te film önermek, Amazon'da ürün filtrelemek, Uber'de kullanıcı deneyimini geliştirmek ve Dominos'ta gerçek zamanlı takip sağlamaya kadar, Data Science her yönüyle kullanılıyor.
  • Havacılık ve Lojistik: Havayolları, hava durumunu ve olası gecikmeleri tahmin etmek ve yolcuları buna göre bilgilendirmek için kullanıyor, FedEx gibi lojistik şirketleri de maliyet verimliliğini artırmak için en iyi yolları ve en iyi ulaşım yöntemlerini keşfedebiliyor.
  • İnsan Kaynakları: Data Science'ın yardımıyla şirketler çalışanların yıpranmasını tahmin etmeyi ve verimliliklerini artırmanın yollarını bulmayı kolay buluyor.
  • Tıp Bilimi: Biyoinformatikte, Veri Bilimi, Genom verileriyle birlikte araştırmacılara ve doktorlara genetik yapıları analiz etmede ve belirli ilaçların hastalıklarda nasıl etki edebileceğini anlamada yardımcı oluyor.
  • Astrofizik: Uzay Bilimleri'nde de büyük astronomik veri kümeleri oluşturmak için kullanılıyor.
  • Bankacılık ve Finans: Bankaların daha iyi müşteri hizmeti, sahtekarlık tespiti, ekonomik koşulları belirleyen ve tahmin eden müşterilere hizmet vermesinde yardımcı oluyor.

Veri Biliminin Kapsamı

Günümüzün en heyecan verici kariyeri olarak ortaya çıkmıştır. Çok sayıda boş yer var, salonlar yüksek, kariyer artışı olasılığı umut verici ve iş heyecan verici. Glassdoor ve Harvard Üniversitesi gibi organizasyonlar bile Data Science'ı 21. yüzyılın en iyi mesleği olarak listelediler.

Bir Veri Bilimcisi Olmanıza Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Endüstride Veri ile ilgilenen uzmanlara Veri Bilimcileri denir ve bu, istatistik, bilgisayar bilimi ve işletme alanlarında uzmanlık gerektirir. Bu nedenle, çevrimiçi kursun öğrencilere Hadoop, SAS, Excel, R, Tableau, Minitab vb. Gibi önemli araçların yoğun bir uygulaması ile birlikte Veri Biliminde kullanılan tüm kavram ve algoritmalar hakkında derinlemesine pratik bilgiler vermek için tasarlanması Python ve SQL gibi diller. Öğrencileri gerçek bir iş ortamında sınai çalışmaya hazırlamak için sayısız web semineri, değerlendirme ve canlı projeler tasarlanmıştır.