التسويق الرقمي

Veri Madenciliği ve Yeniden Hedefleme ile Pazarlamanızı Maksimize Etme

Bu Pazarlama Tekniklerinden Korkmamak İçin 3 Adım; Onları benimseyin

Artan dönüşümlerden müşteri deneyimini geliştirmeye kadar, her tür şirket veri madenciliği ve yeniden hedefleme kullanıyor.

Çok etkili pazarlama teknikleri var, ama çoğu tüketici onları yaratıcı değil, ürpertici olarak görüyor.

Facebook'un veri madenciliği haberlerinde ne zaman olduğunu hatırlıyor musunuz? Cambridge Analytica, milyonlarca Facebook kullanıcı hesabına erişmek için bir sınav uygulaması oluşturdu. Her iki şirket de kullanıcılara teknik şartları kabul ederek teknik olarak izin verdiklerini iddia etse de, bu gibi insanlar veri toplamadan korkan olaylardır.

Kendi işinizin pazarlayıcısı olarak, veri madenciliğine ve yeniden hedef kitlenin korkutulmasına izin vermemeye dikkat etmelisiniz. Hedef kitlenizden uzaklaşın … Kendiniz kullanmaktan çekinmeyin.

İlk şeyler ilk … Veri madenciliği nedir?

Veri madenciliği, daha büyük bir ham veri kümesinden veri ayıklamak ve analiz etmek. [19659003] Örneğin, perakende mağazaları ilgili ürünleri önermek için müşterinin göz attığı öğelere bakar. Mobil sağlayıcılar, şirketten ayrılma olasılığını tahmin etmek için müşteri hizmetleri etkileşimleri gibi verileri kullanır ('çığlık' olarak bilinir) ve ardından onları kalmak için teşviklerle hedefler.

Yeniden hedefleme nedir?

Yeniden hedefleme veya yeniden pazarlama Web sitenize veya mobil uygulamanıza geri dönen kullanıcıları getirmek için bir tekniktir.

Bu, sitenize basit bir Javascript kodu koyarak yapılır ve yeni bir ziyaretçi geldiğinde, kod bir anonim tarayıcı çerezini bırakır. Çerez, göz atarken kullanıcının bilgisayarında saklanır, onları çevrimiçi takip etmenize ve reklamlarınızı göstermenize izin verir.

Yeniden Hedefleme Örnekleri :

• Bir teknoloji web sitesi, En sevdiğiniz blog'unuzu okumak için sitenize gittiğinizde baktığınız dizüstü bilgisayar.

• Bir seyahat sitesi, siteden ayrıldıktan ve ayakkabı almak için alışverişe geçtikten sonra sınırlı süreli indirimli uçuşları gösterir. [19659003] İlgili tüketicileri yeniden hedeflemek için veri madenciliği kullanarak, işletmeler hedef pazarlarına en alakalı reklamları sunmaya geldiğinde çok yoğun bir şekilde odaklanabilir.

Yeniden hedeflenen kullanıcılar söz konusu olduğunda yeni kullanıcılardan daha iyi performans gösteriyorlar. Bu maddeye bakan web sitesindeydiler, geri dönüp daha sonra hatırlatırlarsa geri dönmeleri daha olasıdır.

Başarılı Veri Madenciliği ve Yeniden Hedefleme için 3 Adım

Doğru bir şekilde yapıldığında bu pazarlama teknikleri azaltabilir Muşteri kazanımı maliyetleri ve dönüşümleri ve satışları iyileştirir. Yapmalısınız:

1. Hedef alın. Herkese aynı şekilde mesaj gönderemezsin. Birisi arabalarını terk ederse, ana sayfaya giren bir ziyaretçiden farklı mesajlara ihtiyaç duyarlar.

2. Güven inşa et. Geri dönüş politikalarını daha açık hale getiriyor ya da müşterileri güvence altına alıyor olsanız da asla kendi bilgilerinizi paylaşmayacaksınız, güven yaratın.

3. Profesyonel ol. Veri madenciliğini ve yeniden hedeflemeyi burada kapsayabileceğinden çok daha fazlası var. Ekibimiz sonuçları alan etkili bir yeniden hedefleme kampanyası oluşturmanıza yardımcı olabilir!