يونكس / لينكس

VPS ve Cloud Web Hosting Arasındaki Fark

VPS ve bulut web barındırma, günümüzde piyasada web barındırma için en popüler seçeneklerden ikisidir; ve ikisi de çoğu zaman birbirine karıştı. Her iki tür de bir sunucudan birden çok web sitesi çalıştırsa da, bu web sitelerinin her biri aynı sunucuda bulunan diğer web sitelerinden bile bağımsız olarak çalışır. Öyleyse ikisi arasındaki fark nedir?

İkisi arasındaki en büyük fark, çalıştırıldıkları sunuculardır. Bir VPS tipik olarak yalnızca bir fiziksel sunucudan oluşur – donanım ve yazılım normal bir bilgisayarınkinden çok daha fazla yetenekli gibi görünse de. Bu fiziksel sunucu içerisinde birçok, birçok farklı web sitesinin saklanacağı yer. Ancak, aynı fiziksel konumda olmalarına rağmen, bu web siteleri bir hiper yönetici ve sanallaştırma yazılımı kullanarak neredeyse birbirlerinden ayrılmıştır. Her web sitesine bir miktar kaynak tahsis edilmiştir ve biri asla bir başkasıyla etkileşime girmez.

Cloud web barındırma oldukça farklıdır.

Cloud web barındırma birçok farklı web sitesinin aynı sunucuda olmasına izin verir; ve tıpkı VPS gibi, web siteleri de birbirine karışmaz. Ancak VPS'den farklı olarak, bulut web barındırma genellikle yalnızca bir sunucuya veya bir fiziksel makineye bağlı değildir. Bunun yerine, bulut web barındırma sunucuları bir kümeden veya bulutlardan oluşur. Bu bulutlar üst üste binerler ve birbirleriyle iç içe geçerler, böylece gerektiğinde birbirlerini destekleyebilirler. . Her bulut ve bu sunucu kümesindeki her web sitesi başka bir web sitesinden tamamen ayrı olsa da, yine de birbirlerini destekleyebilir ve kaynakları paylaşabilirler.

İki farklı barındırma türünün depolama olanakları da farklıdır. VPS tipik olarak web sağlayıcısının yakınında bir yerde saklanır, tam yerinde değilse, kısa sürede ulaşması oldukça kolay olan bir yerde. Öte yandan bulut barındırma, genellikle ana bilgisayar veya web sitesi sahibi tarafından fiziksel olarak erişilemeyen uzak sunucular kullanır. Bu, vesilesiyle sunucularına erişmeleri gerektiğini düşünen şirketler veya bireyler için büyük bir faktör olabilir.

Son olarak, VPS ve bulut web sunucularının sunduğu destek düzeyinde de büyük bir fark var. VPS hosting, size bir sunucu kiralar ve sizin için saklar, ancak genelde bulacağınız tüm destek budur. Tavsiye ve yardım için web sunucusunu bazen arayabilecek olsanız da, daha önce kaydolduktan sonra sunucunuzu korumanıza, kurmanıza veya yönetmenize yardımcı olmazlar. Cloud hosting ise bir sunucu ortamında rahat çalışmayanlar için birçok farklı yönetilen hosting seçenekleriyle birlikte geliyor. Bu, çok fazla teknik bilgiye sahip olmayan kişiler ve BT ekibine sahip olmayan işletmeler için özellikle kullanışlı olabilir.

VPS ve bulut barındırma ilk başta çok benzer. Ancak yüzeyin altına biraz kazmak, bu iki tür barınmanın gerçekten ne kadar farklı olduğunu gösteriyor. Neyse ki, web sitenizin gereksinimlerini web sunucunuzla karşılaştırmayı ve sizin için doğru olan barındırma türünü bulmayı kolaylaştıran bu farklar!