قاعدة البيانات

Web Hosting Hizmetleri Nedir ve Neden Önemlidir?

Bir dereceye kadar, bir web barındırma hizmetinin, şu anda mevcut olan birçok farklı internet hizmeti türünden biri olduğu söylenebilir; bu, bireylerin ve işletmelerin çevrimiçi bir varlığa sahip olmalarını mümkün kılar. Bununla birlikte, verilen servis seviyesi önemli ölçüde değişebilir. En basit haliyle, tek bir web sayfası gibi şeylerin barındırılmasına bakıyorduk ve beklendiği gibi, bu sadece çok basit bir işlem gerektirecektir. Aslında, birçok internet servis sağlayıcısı, abonelerine ücretsiz olarak bu tür bir web barındırma hizmeti sunmaktadır. Bununla birlikte, bu çözüm, kıyaslandığında oldukça maliyetli olabilen işletme web siteleri için uygun değildir.

Tek bir web sayfası barındırma, kişisel kullanım için genellikle idealdir, ancak barındırılan tüm bir web sitesine ihtiyacınız varsa, o zaman yapmanız gerekir. daha gelişmiş bir paket türüne bakın. Veri tabanı desteği ve ayrıca örneğin Java ve PHP gibi uygulamaları geliştirmek için bir platform içermelidir. Bu özellikler olmadan, müşteriler içerik yönetimi gibi şeyler için komut dosyaları yazamazlar; web sitesi forumları vb. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, komut dosyaları yüklemek ve web sunucusunu yönetmek için bir kontrol paneline de ihtiyacınız olabilir. Son olarak, neredeyse kesinlikle e-posta gibi diğer modüllere ihtiyacınız olacak. Bazı web barındırma hizmetlerinin yalnızca e-ticaret gibi belirli hizmetleri barındırdığını ve herkes bunları kullanabilse de, ağ altyapısının bir kısmını dış kaynak olarak kullanmayı tercih edenler tarafından tercih edildiğini unutmayın.

web barındırma hizmeti genellikle yaşanan aksama süresine göre belirlenir. Başka bir deyişle, bir yıl boyunca, web barındırma sorunları nedeniyle siteniz ne sıklıkla kullanılamayacak. Bir sistemin çevrimiçi olduğu sürenin uzunluğu güvenilir bir gösterge değildir. Unutmayın, birçok internet tabanlı işletme kalıcı bir internet bağlantısına güveniyor. Bu tür bir senaryoda, birinin bilgisayarı bir web sitesi ana bilgisayarı olarak kullanılabilir. Sonuçta, bu ucuz bir seçenektir, ancak olumsuz, ucuz veya ücretsiz seçeneklerin her zaman sınırlı olduğu ve hepsinin ücretli bir web barındırma hizmetinden bekleyebileceğiniz özelliklerin çoğunun bulunmadığı açıktır.

Paylaşılan Web Barındırma Hizmeti

Paylaşılan web barındırma hizmetini seçmeniz gerekirse, web siteniz bir sunucuyu herhangi bir sayıda başka web sitesiyle paylaşır. Bu tür bir yaklaşımın avantajları, birkaç farklı sitenin mevcut CPU dahil olmak üzere ortak bir kaynak havuzunu paylaşabilmesidir; RAM, vb.

Bayi Web Hosting

Bazı insanlar bir web barındırma paketi satın alırlar ve daha sonra devam ederler ve esasen onları web barındırma yapan "üçüncü taraflara" kiralarlar. Bu durumda, bazı satıcılar mekanik ve / veya teknik destek gibi bazı hususlar üzerinde kontrolü sürdürmeyi tercih etmelerine rağmen, hizmetin çoğu yönü ana barındırma şirketi tarafından sunulan ile aynı olacaktır.

Ev Sunucusu

Terimden de anlaşılacağı gibi, bir ev sunucusu temelde birinin evinde kurulu tek bir ev sahipliği makinesidir. Barındırılabilecek sitelerin sayısı kaçınılmaz olarak birkaç faktöre bağlı olacaktır ve çoğunlukla, tipik ev sunucusu herhangi bir tüketici sınıfı genişbant internet bağlantısı ile kullanılabilir.

Günümüzde mevcut çok sayıda ücretsiz web barındırma seçeneği ile, birçok kişi ücretli bir barındırma hizmeti kullanmayı düşünmekte isteksizdir. Ancak, daha önce de belirtildiği gibi, ücretli barındırma hizmetleri ücretsiz değildir, çünkü çoğu işletme için hayati öneme sahip çok daha fazla özellik sunarlar. Bu günlerde, karar vermeden önce kesin gereksinimlerinizin ne olduğunu tam olarak anlamak her zamankinden daha önemli. Şu anda, Linux tabanlı barındırma en yaygın türdür, ancak müşterilerin elbette PHP ve Perl gibi başka seçenekleri de vardır.