قاعدة البيانات

Web Sitesi İçeriğini Yönetme Yazılımı (CMS)

Son yıllarda, içerik yönetim sistemlerine (CMS) olan talep arttı, CMS yazılımı bir barındırma sunucusuna kuruluyor ve bu da html içeriğinin oluşturulmasını yönetmeyi mümkün kılıyor. Bir CMS'nin temel özelliği, programlama bilgisi az olan veya hiç olmayan kişilerin, önceden tanımlanmış bir düzende yazılı metin ve görüntüler üreten geliştirme araçlarını kolayca kullanabilmeleridir.

Çoğu içerik yönetim sistemi, site içeriğini saklamak için bir veritabanı ve sunum için esnek özellikler sağlayan XML dosyalarındaki ayrıntıları gerektirir. Görüntüleyiciye görüntülenen site içeriğinin düzeni, bir dizi şablon dosyası ile kontrol edilir. Yönetim işlemi genellikle bir tarayıcı arayüzünde tamamlanır; bu, bir web sitesi sahibinin, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir bilgisayardan içerik güncelleyebileceği anlamına gelir.

Sıfırdan bir CMS oluşturmak bir web tasarımcısı için çok zaman alıcı ve zor olacaktı, ancak bir yapı taşı olarak kullanılabilecek uzun bir açık kaynaklı sistem listesi var. Tasarım grafik ve css stilleri kullanılarak ısmarlanabilir.

En popüler açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemlerinin listesi

 • Drupal
 • Joomla
 • WordPress
 • İfade Motoru
 • Kurbağa
 • Bu içerik
 • Blog yazmak için sıklıkla kullanılır, Drupal ve Joomla hemen her amaç için değiştirilebilir. Bu sistemler tamamen ücretsizdir ve büyük açık kaynak topluluklarına sahiptir, bu da sistemleri destekleyen ve daha da geliştiren binlerce insan olduğu anlamına gelir.

  Birçok büyük şirket ve ünlü marka içerik yönetimi sistemlerini kullanıyor, Beyaz Saray, MTV, FedEx, Nike, Ford Motoring, Discovery kanalı, Playboy ve Nasa, Drupal'ı kullandığı bilinen en büyük isimlerden sadece birkaçı.

  İçerik yönetimi sistemleri için ticari şablonlar ve uzantılar da büyük bir iş haline geldi ve dünyanın dört bir yanındaki tasarımcıların gelişmiş özelliklere sahip güzel siteler oluşturmasına yardımcı olmak için bunları satın aldı. Roket teması, her ay yeni tasarımlar çıkaran, yüksek kalitede ticari şablonlar ve uzantılardaki en büyük tedarikçi gibi görünüyor.

  Bir CMS sitesi, bir web tasarımcısının statik bir HTML sitesinden biraz daha pahalıya mal olabilir, ancak büyük olasılıkla uzun vadede paradan tasarruf edersiniz, yeni başlayanlar için, web tasarımcınıza abartılı oranlarda en küçük değişiklikleri yapmak zorunda kalmazsınız . İkincisi, CMS siteleri kolayca yükseltilebilir ve tüm yıl boyunca yeni güvenlik yamaları yayınlandı.