التسويق الرقمي

Webin Geleceği: Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik veya Dijital Emtia

Web 2.0'ın ilkelerinden biri, kullanıcılar ve yazarlar gibi hem de ortak yapım projesinin kalitesiyle ilgilenen kullanıcılara duyulan güven. Atasözü dediği gibi, "Kuyuya tükürmeyin, bir su içmek için yararlı olacaktır." Ancak, deneyimler ağa spam, truva atları ve virüslerle su basmak isteyenlerin daha az olmadıklarını göstermektedir.

Genellikle, belirli bir konu hakkında materyal ararken, iki parametreye göre rehberlik edilir: ne kadar yakından ilgilendiğinin konusuna ne kadar materyal ve yazarın ne kadar güvenilir olduğu. Bunu veya bu metni kimin yazdığını bulmak, kullanıcı (eğer çalışma alanında bir profesyonelse) genellikle kimin okumaya değer olduğunu ve kim olmadığını bilmektedir.
Toplu içeriğin SORULAR VE CEVAPLAR – açık saygınlık. Bununla birlikte, giderek daha fazla ilgili, yapılandırılmış ve güvenilir bilginin, giderek bir meta haline geldiğinden daha fazla olduğunu biliyoruz. Birçok analitik kurum, sadece bilgi satarak büyük para kazanır. Bilginin bir meta olduğu bir toplumda, kaçınılmaz olarak para için satılabilecek bir şey ücretsiz olarak yayınlamama arzusu vardır.

Açıkça görüldüğü gibi, kullanıcı, Encyclopedia Britannica (metinlerin yazarları ve editörleri kaliteyle ilgili olarak kişisel sorumluluk aldıklarında) gibi Vikipedi'ye başvuramazlar, ancak bilgi belli bir sınırda ücretlendirilir. Tam makaleyi almak için ödemek zorundasınız. Geçici ücretsiz erişim elde etmek için bile, kayıt olmanız ve sonuç olarak biraz zaman geçirmeniz gerekir.

Britannica gibi kaynaklar dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar tarafından güncellenmemesi gerçeğiyle ilişkisini kaybediyor mu?

The Guardian ile yaptığı röportajda Britannica referans materyalleri editörü Ted Pappas, Vikipedi'nin yaratıcılarından hiçbir şekilde tehdit olmadığını, kademeli iyileşmenin mükemmelliğe yol açacağı gerçeğine dayanarak, bu ayrıcalığın tamamen kanıtlanmadığını söyledi. . "Britannica editörleri Vikipedi'den hiçbir tehdit görmediklerini söyleseler bile, bu bir sinsiliktir. Britannica'daki makalelerin kalitesi Vikipedi'den daha yüksek olabilir, ancak özgür, zamanlılık, bütünlük ve yetenek olma faktörüdür. "Kolektif zekâ" materyallerini alıntı yapmaksızın kullanmak için (Wikipedia'nın uzun süredir Britannica'yı popülaritesinden çok geride bırakması)

Eğer metinler öznelse, fotoğraflarda sorun yok gibi görünüyor. Ne yazık ki, fotoğraf ve videolar, metin kadar kolay bir şekilde oluşturulmakta ve düzenlenmekte ve bugün, bir grafik editöründe resmin çizilmediğinden emin olmak imkansızdır. Bu nedenle, Flickr gibi toplu olarak oluşturulan görüntü bankaları, hiç kimse fotoğrafın üzerine yazılan orijinallik için sorumluluk taşımamaktadır, göreceli bir değere sahiptir.

Burada listelenen kolektif yazarlığın tüm bu dezavantajları sosyal hizmetlerin altını çizmek değildir. Makalede yapılan kaynaklar, çalışmasının ve inkar edilemez faydaların getirildiğini göstermektedir. Yeni sosyal hizmetlerin hem avantajları hem de dezavantajları olduğu gerçeğini iyi anlamamız gerekiyor. Dinamik içerik oluşturma sistemi, İnternet kullanıcılarının geniş bölümlerini tartışmasına izin verir, bu da konulara daha hızlı bir şekilde tepki veren ve anında tartışma sağlayan, ancak yukarıda belirtilen eksiklikleri ortadan kaldıran, eşi görülmemiş bir konu kapsamı sağlar.