قاعدة البيانات

وورد مقابل جملة

Bir CMS seçimi söz konusu olduğunda, hangisinin daha iyi olduğu sorulur – Joomla veya WordPress. Her ikisi de benzersiz ve güçlü bir şekilde farklı olsalar da, birçok benzerlikleri de var. Hem Joomla hem de WordPress, açık kaynak kodlu bir yazılımdır ve gereksinimlerinize göre kolayca özelleştirilmelerini sağlar, hangisinin daha iyi kullanılacağına karar vermek genellikle göz korkutucu bir iş haline gelir. Bu yüzden, size Joomla ve WordPress arasında, bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için bir karşılaştırma sunuyoruz:

Temel işlev:

WordPress'te: WordPress, tüm sistemin çalışmasını ve kurulmasını sağlayan bir web sitesi motorudur. Temel içeriği bir esinti yayınlamanın yanı sıra

Joomla'da: Joomla, farklı içerik türlerinden bir buketin çeşitli şekillerde yönetilmesi ve yayınlanması içindir.

Birincil kullanım:

WordPress'te: Bir blog aracı olarak başlasa da tam teşekküllü bir CMS'ye dönüşmüştür. WordPress'in neler yapabileceğini görmek için NY Times'ın bloglarını kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte, WordPress halen yenidoğanlara hitap etmektedir.

Joomla'da: Son kullanıcılara, geliştiricilere ve tasarımcılara benzer.

Tahmini kullanıcı sayısı:

WordPress'te: Dünyada 54.971.377 WordPress sitesi var. 333 milyondan fazla insan her ay 2,5 milyardan fazla sayfa görüntülemektedir. WordPress.com kullanıcıları ortalama bir günde yaklaşık 500.000 yeni gönderi ve 400.000 yeni yorum üretmektedirler.

Joomla: Mart 2012 itibariyle, Joomla 30 milyondan fazla kez indirildi. WordPress'ten sonra en çok kullanılan ikinci CMS olduğuna inanılmaktadır.

Genişletme eklentileri ile uzantıları:

WordPress'te: Dizinde, 338.446.638 kez indirilen ve sayılan 20.951'den fazla WordPress eklentisi vardır. Joomla'da: Joomla'nın 3 tip uzantısı vardır: Bileşenler, Modüller, Eklentiler. Bu uzantıların her biri tarafından belirli bir işlev işlenir. Joomla'ya göre! Eklenti Dizini, topluma 10019 eklenti sunuldu.

Genişleme temaları ve alternatifleri:

WordPress'te: Binlerce WordPress teması var – bazıları ücretsiz, bazıları ücretli. WordPress'in Ücretsiz Tema Dizini, bir kullanıcının ücretsiz olarak indirebileceği 1.580 tema listeler.

Joomla'da: Şablonların depolandığı herhangi bir merkezi dizin olmasa da, 8.000'den fazla şablonun (hem serbest hem de ticari olarak sayılması) hesaplandığı tahmin edilmektedir. şablonlar) var.

CMS Kullanan Popüler İşletmeler:

WordPress'te:

Yahoo! (İnternet araması)

PlayStation Blog (Video oyunu blogu)

eBay (Çevrimiçi Açık Artırma Alışverişi)

Boise Eyaleti (Eğitimsel)

Kirli İşlerden Mike Rowe (Ünlü)

Joomla'da:

MTV Networks Quizilla (Sosyal ağ iletişimi)

IHOP (Restoran zinciri)

Harvard Üniversitesi (Eğitimsel)

– Citibank (Finansal kurum intraneti)

– Yeşil Maven (Çevre Kaynakları)

– Dış Mekan Fotoğrafçısı (Dergi)

– Oyna Shakespeare.com (Kültürel)

– Senso Interiors (Mobilya tasarımı)

– Dünyadaki Binlerce Hükümet Ajansı

Güvenlik:

WordPress'te: WordPress için birkaç güvenlik eklentisinin kullanılabilirliği, CMS'nizin güvenliğini yönetme görevini kolaylaştırmıştır. WordPress araçları, yüklü çekirdek dosya ve eklenti güncellemelerini arayabilir ve bunları otomatik olarak ekleyebilir, böylece yöneticinin işini daha da kolaylaştırır. MYSQL komut satırı istemcisi aracılığıyla yönetici hesabını varsayılan yönetici olarak yeniden adlandırarak güvenliği daha da artırabilirsiniz. Parola koruması, dosya izinlerini kısıtlama ve değiştirme, ayrı veritabanları yönetme, güvenlik duvarı eklentileri vb. Gibi özellikler, genel WordPress güvenliğini sıkılaştırmaya yardımcı olur.

Joomla'da: MySQL ve PHP üzerine kurulu Joomla'nın temel kodu büyük ölçüde güvenli ve güvenli olarak kabul edilir.

Kullanıcı tabanı ve destek:

WordPress'te: Sadık bir kullanıcı tabanına sahip olmasına rağmen, WordPress forumları Joomla'daki kadar aktif değildir.

Joomla: Çok büyük bir kullanıcı tabanı ve yüksek düzeyde aktivite Joomla forumunda

Kurulu CMS'nin boyutu:

WordPress'te: Sunucuya yaklaşık 10 MB.

Joomla'da: Joomla, 30 MB'a kadar yüklerken, 100 MB'lık küçük bir çalışma sitesi tarafından alınabilir

SEO:

WordPress'te: WordPress'te sıralamanızı geliştirmenize yardımcı olabilecek ayarlanabilir eklentiler var.

Joomla'da: Web sitenizi düzgün bir şekilde ayarladıysanız% 100 mükemmel meta veri ve SEF URL'leri alabilirsiniz. Bununla birlikte, düzen şemasında yer alan tablolar bir sorun teşkil etmektedir.

Şunlar için idealdir:

WordPress'te: Küçük 5-10 sayfalık büyük, geniş sitelere kadar basit siteler.

Joomla'da: Eklemek için genişletilebilen web siteleri çok sayıda işlevsellik.