قاعدة البيانات

WordPress Web Sitesi Binası için Eksiksiz Eğitim Rehberi

WordPress'i öğrenmek için eksiksiz bir rehber

WordPress'i öğrenmek, deneyimsiz bir programcı için çok uzun bir yol olabilir. Bu kılavuz okuma yazma bilmeyen programlardan serbest programlama katrilyoner programına gitmenize yardımcı olabilir. Yetkili bir WordPress geliştiricisi olmak için gereken adımlara genel bir bakış anlamına gelir. Bu rehber hem tecrübeli hem de deneyimsiz kişilerin WordPress'in etrafına sarılmasına yardımcı olabilir.

Efsanelere inanma

Programlamada herhangi bir alanı öğrenirken (evet öğrenmeniz gerekir), bir ton efsane var ekli. Birçoğu, cahilden avlanan tıklama yemi makalelerinden yutturulur. Bu yüzden bugün göreceğim en kalıcı üç efsaneyi ortaya koyacağım:

 • Hayır, 24 saat içinde programlamayı öğrenemezsiniz. Ya da bir hafta. Veya bir ay. Programlama dünyasının bütünlüğünü öğrenmek için önce açık bir programla ölümsüz olmanız gerekir. 24 saat boyunca bazı temel bilgileri öğrenebilirsiniz, ancak yeni programlama becerilerini öğrenmeyi asla başaramazsınız (tembel değilseniz).
 • Ölçeğin ters ucunda bir olmanız gerekeceğini söyleyen bir efsane dahi, matematiğin inanılmaz güçlerini bahşetti. Gerçeklerden başka bir şey yok. Alanda uğraşması gereken patates kafalarının miktarı ve ne kadar az gerçek matematik kullanacağınıza şaşıracaksınız.
 • Belki de favorim: Web siteleri yapmak için araçlar olduğunda programlama öğrenmenin bir anlamı yok. Bu en ağırlaştırıcıdır, çünkü açıklaması en zor olanıdır. Ancak kısaca "WordPress temam varsa neden kodlamayı öğrenmem gerekiyor?" Sorusu sorulur. "Programcı olmasaydı temaların nereden geleceği" sorusuyla cevaplanabilir. Web geliştirme araçları ile aynı. Dünya üzerinde, programcılar dışında daha fazla araç yazabilecek hiçbir araç yoktur. Ayrıca, var olan veya olacak olan herhangi bir araç ciddi sınırlamalarla birlikte gelir. Ancak bu daha uzun bir konu.

Evet, programlamanın temellerini öğrenmek zorundasınız

Bir kez daha "Neden programlamayı öğrenmek zorundayım? Onun WordPress'i!" Diye ağlıyorsunuz. WordPress hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, bunun ne kadar sınırlı olduğunu da o kadar çok öğreneceksiniz.

İşte sır. WordPress, bir web geliştirme aracı değil, bir platformdur. Yani, ağır işlerin çoğunun hala beyninizi biraz esnetmeniz ve programlamanız gerekiyor. Önceden nasıl programlanacağını öğrenmezseniz karşılaşabileceğiniz bazı konular:

 • Temam harika! Ancak altbilgideki widget'lerin stilinden nefret ediyorum.
 • Bir üyelik sitesi oluşturmak istiyorum ve x işlevselliğine ihtiyacım var, ancak eklenti yok.
 • Bir üyelik sitesi oluşturmak istiyorum, ancak eklentilerim çakışıyor. 19659006] Satın aldığım temanın büyük bir yağma problemi olduğu ortaya çıktı ve dürüstçe tema geliştiricisinin öldüğünü düşünüyorum.

Nasıl programlandığını bilmeseydiniz bu durumlarda ne yapardınız?

Şimdi, lütfen programlamanın temellerini öğrenin

HTML ve CSS öğrenmek için yola çıkmadan önce, lütfen biraz zaman ayırıp rahatlamanız gerekir, bu yüzden kafanıza bir çalışma ders programı fırlatabilirim.

Geri dönmeden önce öğrenmeniz gerekenler, aşağıdaki gibidir:

 • HTML: Web siteniz (ekran). Kişisel öneri: Yaygın hatalar, satır içi, satır içi – blok ve blok seviye öğelerinin sağlam bir şekilde kavranması ile göreceli ve mutlak konumlandırmanın kesin tutulması ile çözülebilir.
 • CSS: Bu, web sitenizin gizli sosudur. HTML'nizin sayı ızgarasına göre bir boya olduğunu ve CSS'nin de boya olduğunu hayal edin. Her web sitesi CSS kullanır.
 • PHP: Bu web sitesinin kara kutusudur. Kimse seni görmüyor ama sen. Aslında tüm işlevselliği yaratan şey budur, tüm düşünceleri yapar ve web sitenizin içeriğini sunar. Gerçek "programlama" budur. Öğrenin.
 • MySQL: Veritabanları, web sitenizdeki her şeyin depolandığı yerdir. PHP ile veritabanı ile güvenli bir şekilde nasıl etkileşime gireceğinizi öğrenmeniz gerekecektir. Parametreli sorguları arayın.

Bir kere bunlardan geri döndünüz. WordPress'in temellerine dalmaya başlayabiliriz. Öğrenmek için isteğe bağlı bir şey javascript. Bu, animasyonlar için harika bir şey veya hatta bir sayfayı yenilemek zorunda kalmadan bir kullanıcıya içerik sunmak. Ayrıca başka bir geliştirici tarafından oluşturulan bir javascript'i düzeltmeniz veya güncellemeniz gereken bir zaman olabilir.

WordPress'i Ayarlama

WordPress'i web sitenize kurmanın birkaç yolu vardır. En kolay olanı, cPanel hesabınızdır. CPanel'inizde WordPress'i sizin için kuracak bir program vardır. Örneğin, QuickInstall, WordPress için tek bir tıklama kurulumuna sahiptir. Başka bir yol da WordPress kaynak dosyalarını indirmek ve onları FTP üzerinden sunucunuza yüklemek.

WordPress'i yükledikten sonra, işleri ayarlamak için WordPress sitenize giriş yapmak isteyeceksiniz. WordPress sitenizi arka uçtan kurmaya ilişkin birçok kılavuz vardır, ancak öğrenmeniz gereken temel bilgiler aşağıdadır:

 • Site temanızı yükleme: Kendi temanızı oluşturmayı planlıyor olsanız bile, kurulması önerilir Çalışmanızı temel almak için başka birinin teması. Bu, web siteniz için harika bir başlangıç ​​noktası olacaktır.
 • Eklentileri tanıyın: kurulumu kolaydır ve web sitenizin işlevselliğinin çoğunu sağlar.
 • Menüler: bunların nerede olduğunu ve nasıl ayarlanacağını öğrenin. onları yukarı. Web sitenizin herhangi bir yerinde kullanılabilen menüler oluşturabilirsiniz.
 • Widget'lar: widget'ların eklentilerle karıştırılmaması gerekir. Widget'lar kullanıcı arayüzü öğeleridir (bir Twitter beslemesi gibi), eklentiler, sitelerinizin işlevselliğinde kapsamlı değişiklikler yapabilecek dosya gruplarıdır.
 • Sayfalar ve gönderiler arasındaki farkı öğrenin. Bu şeylerin çok farklı ve ayrı amaçları var.

Bu size temel bir web sitesi oluşturmak için yeterli mühimmat verecek. Ancak, daha az basit bir şey istiyorsanız, devam etmeniz gerekecektir.

İçeriğin kullanıcıya nasıl ulaştırılması

WordPress'in içeriğinizi nasıl alıp son kullanıcıya sunduğunu bilmek yardımcı olacaktır.

Php öğrendiyseniz, muhtemelen bir web sitesinin kullanıcıya nasıl sunulduğunu bileceksiniz. Olmazsa ve bu ana kadar elde etmiş olsaydın, utanç verici bir insansın ve binlerce kişiden ölmeyi hak ediyorsun. Aptalca geliyor, ancak tarayıcının verileri nasıl yorumladığını ve PHP'nin içeriğin doldurulmasının ne olduğunu, web sitesinin nasıl derlendiğini vb. Bilmek çok yararlı.

Temalar, WordPress'in kullanıcıya içeriği sunma şeklini tanımlar. Bunu, web sitenizin belirli bölümlerini (blog sayfası veya başlığı gibi) görüntülemek için şablon görevi gören php dosyalarıyla yaparlar. Ayrıca CSS ve php dosyalarını da içeriyorlar ve hatta bir web sitesine işlevsellik sağlayabilirler. WordPress temanızı tanıyacaksa, uymanız gereken belirli kurallar da vardır. Ancak, ana bölümler şöyle olacaktır: başlık, dizin sayfası, kenar çubuğu, altbilgi, functions.php ve stil sayfası.

Karşı karşıya kalabileceğiniz bir şey daha sayfa şablonlarıdır. Sayfa şablonları, tek bir site sayfasını görüntülemek için yalnızca farklı yöntemlerdir. Ne hakkında konuştuğum hakkında hiçbir fikriniz yoksa, "sayfa şablonuna" bakın, aslında, yine de yapın.

Ayrıca yazı tipleri hakkında bilgi edinin. Web sitenizdeki her şey, sayfalar, yazılar veya ekler gibi bir yazı türüdür. Bir sayfa şablonu, belirli bir yazı tipi için bir şablondur. Gönderi tiplerini öğrenmek yolun aşağısındaki karmaşayı giderebilir

WordPress'in sağladığınız içerikten, kullanıcılara, ziyaretçilerin kendisiyle ilgili bilgilere kadar değişen tüm global değişkenlerinin bir listesi var. Bunları ezberlemekten çekinmeyin, gittiğinizde onlara referans verin ve WordPress'in size sunduğu küresel değişkenlerin türüne aşina olun. Bunları bulamazsanız, işlevselliği kendinize, bir eklenti biçiminde veya sadece function.php dosyasına eklemeniz gerekebilir. Global değişkenler WordPress geliştirmede önemlidir

Eklentiler

Eklentiler web sitenize veya başkalarına işlevsellik eklemenizi sağlar. WordPress için aslında büyük bir eklenti pazarı var. Programlama topluluğunda bazı yağ kokain birikintileri kazanmak ve biraz itibar kazanmak için harika bir yoldur.

Temel olarak eklentiler, web sitelerine işlevsellik değiştiren veya ekleyen dosya gruplarıdır. Bununla birlikte, dosyalarınızı WordPress'in okuyacağı şekilde ayarlamak için belirli kurallar vardır.

Eklenti oluştururken rakiplerin ne zaman ekleyeceğini öğrenmek de önemlidir.

Hooks: Actions and Filters

Kancalar, işlevlerinizden birini WordPress'e "bağlamanıza" izin verir, böylece belirli bir zamanda çalıştırılır. Kanca kullanmazsanız, birçok işlev türü mümkün olmaz. Bunların ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını öğrenmek hayatımı kurtaracak ve bir olasılıklar dünyasını serbest bırakacağımı söylediğimde bana güvenin

İkisi arasındaki farkı ve nasıl kullanacağınızı öğrendiğinizden emin olun. Bu bilgi, WordPress'in işlevselliğini büyük ölçüde değiştirmenize izin verecek ve sitenizin işlevselliği için kapıları büyük ölçüde açacaktır.

Eylemler, belirli bir WordPress olayı meydana geldiğinde bir işlevi çalıştırmanıza izin veren kancalardır. Örneğin bir yayın oluşturduğunuzda, veritabanınızdaki bir değeri güncellemek isteyebilirsiniz.

Filtreler belirli zamanlarda verileri değiştirmenize izin verir. Bir filtre ayarladığınızda, WordPress bir görevi tamamlamadan önce verileri bu veri üzerinden geçirir. WordPress bir giriş hatası göstermek üzereyse, kullanıcıya bildirmeden önce bu hata mesajını değiştirmeyi veya değiştirmeyi seçebilirsiniz. Belki de "Bu dolandırıcılıktan uzak dur bu benim büyükannem yadigarı!" veya "Kirli gözlerinin web siteme bakmasını istemiyorum, köylü hackly!".

Pratik

Doğal olarak, her şeyin batması için pratik yapmanız gerekir. Ancak, benim gibi başlamak istersen, çevrimiçi olarak küçük bir iş bulabilir ve önce kafasına atlayabilirsin. Baskı, öğrenmeye çalışmanıza yardımcı olacaktır. Birini becerirseniz, onları bana her zaman yönlendirebilirsiniz.

Ancak, daha güvenli bir rotaya geçmek istiyorsanız, aşağıdakileri yapmanızı öneririm:

Küçük bir paylaşılan barındırma paketi kiralayın (siz ayda birkaç dolar patlatabilir), bir tema kapmak ve küçük bir blog sitesi oluşturmak. (Kullanmak isteyeceğiniz bir şey yapın! Aslında kullanın!).

Para harcamak istemiyorsanız ve gerçekten istemiyorsanız, bilgisayarınızda yerel bir sunucu da kullanabilirsiniz. çalışmalarınızı herkesle paylaşın

WordPress'te yolunuzu öğrendiğinizde, başka bir küçük site başlatın. Ancak, bu sefer biraz daha iddialı olmak ve bu sefer, tüm işlevselliği kendiniz koymak için elinizi deneyin. Kafanız karıştıysa, her zaman bir başkasının çalışmalarını koparabilir ve onlardan bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Tebrikler!

Eğer çok görünüyorsa. Bu. WordPress, ilk başta pek çok kişinin varsaydığından çok daha büyük bir konudur. Ancak, bir seferde bir ısırık alırsanız, sonunda WordPress web siteleri oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeyi öğreneceksiniz. Çok talep gören ve bir derece gerektirmeyen bir beceridir. Fişi takmaya devam edin ve buna değdiğini göreceksiniz!

Umarım, bu rehber size sağlam bir WordPress geliştiricisi olmanızda yardımcı olacaktır.