التسويق الرقمي

Yaratıcı Kampanya Fikirleri İpuçları

Hiçbir iki zihin birbirine benzemez. Aynı yaratıcı kısa metrajlı iki kişi çok farklı kampanyalar üretecek. Bunun nedeni, fikirlerin ince havadan gerçekleşmediğidir. Okunur, tecrübeli ve günlük olarak gözlemlenenlerden gelirler.

Ayrıca, bazı insanlar daha yaratıcı düşünmeyi daha sık kullandıkları için diğerlerinden daha yaratıcıdır. Beynin yaratıcı gücü kas gibi o kadar esnektir, o kadar güçlü olur ve fikirlerin daha hızlı gelmesine yol açar.

Sanat yönetmeni ve إعلان metin yazarlarının reklamları oluşturmak için kullandıkları tekniklerden çoğu, kurgu yazısından ödünç alınan tekniklerdir , film ve tiyatro. Bu konularda kitaplar iyi bir arka plan okuması yapar.

Ofiste sağlıklı bir sanat ve sanayi reklam kitapları seçmek zorunluluktur. D & AD'in bazı kopyalarını ve Alastair Crompton'un Telif Hakkı Tekniği gibi bazı özel okumaları alın.

Kampanyanızı daha güçlü hale getirmek, marka bilincini artırmak ve kampanyanın yanıt oranını artırmak için kullanabileceğiniz bazı teknikler aşağıda verilmektedir.

Basit aptallık yap

KISS. Aptalca tutun. Fikri küçük bir alanda ifade edin. Bir post-it notunda, bir peçete. Fikrinizi somut diyagram veya cümle ile ifade edemezseniz, muhtemelen bir fikriniz kalmaz. Çoğu zaman, birkaç ilgisiz parçanız olabilir.

Birçok pazarlamacının değerlendirmeyi zor bulduğu şey, bebeklik döneminde fikirlerdir. Bitmiş görüntülerle oluşturulmuş bir fikir olmadan, fikrin ne kadar ileri gidebileceğini veya bir fikrin ne kadar hareket edilebileceğini görmezler. Bununla birlikte, fikirleri çok fazla cilalanmadan değerlendirmek avantajlıdır.

Kavramların yüzeylenmesine ve iyi fikirlerin parlaymasına izin verir.

Kapak bölgelerini – kendi alanlarını

Oluşturduğunuz daha fazla fikir , ne kadar çok alan veya bölge kapsayabilir. Birkaç farklı fikir getirmek yeterli değil. Reklamlar bunun yerine fikirleri alanlara veya topraklara taşır. Bu bölgeleri müşteri anlayışlarından, araştırmalardan ve sade seziden tanımlıyorlar.

Bir fikir iyi olabilir, ancak stratejik olarak doğru bölgede yer alıyor mu? Doğru kampanyayı seçmek, en verimli topraklarda doğru fikri bulma meselesi olabilir.

Yaratıcılar, yeni topraklara veya mevcut toprakları görmenin yeni yollarına uğrarlar. Aksi takdirde fikirleri orijinal değildir ve etkileri yoktur.

Fikrinizi bir kampanya haline getirin

Reklam öğeleri ve müşteriler, farklı medyada ölçeklenemeyen kampanya fikirlerinden nefret eder. Bunlar çok fazla açıklamaya ihtiyaç duyar ve çoğu kez yalnızca televizyonda çalışırlar.

Pazarlamacılar, yalnızca televizyonun zenginliğinde değil, aynı zamanda küçük alan banner reklamlarında da etkili olabilecek kampanya fikirleri için hareket etmelidir. Aksi takdirde, önemli temas noktalarını kaçırırlar.

Başını çevirin

Beyin fırtınası oturumunda, müşteriler ve temsilciler sıklıkla aynı fikirleri almalarından şikayet eder. Bunun nedeni grubun düşünceye meydan okumaktan korkması veya grup yüzünden absürd görünen fikirleri bastırması olabilir.

Grup, 'çözülmemiş' yolları seçmediği sürece, beyin fırtınası oturumları her seferinde aynı sonuçları verecektir. Katılımcılar, korkularını ve eleştirilerini bırakmalı ve düşüncelerini başında çevirmelidirler.

Otomobil üreticileri her zaman arabalarını dört tekerlekli olarak tanıttıysa, tekerleği olmayan otomobil özellikli bir fikir deneyin. Bunlar tüketicilere meydan okuyan ve özgür basını artıran fikir çeşitleri.

Beyin fırtınası sırasında bir 'eğer olursa' egzersizi dahil ederek fikir hacmini ve grubun etkinliğini artırabilir. Grubun katkıda bulunduğu parçaların toplamı, herhangi bir katkıdan daha fazla.

Düz başlık, ilginç görsel

Bir طبعة kampanyasının temel bileşenleri, bir başlık ve bir görsel. Tuhaf görsel ve tuhaf bir manşet görüntüleyen bir reklam oluşturmak, normalde bir kitlenin yorumlamasına çok tuhaf bir reklam getirir. Aynı şekilde, başlık ve görsel her ikisinin de düz olması halinde, sözcük değişmez hissediyor ve 'ahhha' içermiyor.

Doğru denge elde etmek için, literalin eşit bölümlerine ve reklamdaki tuhaflığa ihtiyacınız var gibi görünüyor. Her reklamın hem başlık hem de görsel olmadığını unutmayın. Bazıları basitçe görsel ve bazıları sadece bir başlık.

Başlık, görselle aynı mı?

Genç reklam öğeleri sıklıkla bir başlık ve görsellerle reklamlar oluşturma hatasına düşüyorlar aynı şey. Bunun yanında bir örnek. Bu yaratıcı çok çalışmıyor. Hem başlık hem de görsel aynı şeyi söylüyor.

Bunun yerine, sayfada ilgisiz bir başlığı ve görselliği birlikte yerleştirmeyi deneyin. Ayrı ayrı, çok fazla bir şey ifade etmiyorlar, fakat bir araya getirildiğinde, izleyicilerin çözebileceği bir bilmece haline geliyor.

Akıllı mı? Veya çok zekice mi?

'Zeki' reklamcılık tartışmaları hiç bitmiyor. Akıllıca reklamlar izleyicilerinin riski tamamen eksik. Tersine, topal reklamlar fark edilmeyecek.

Her iki ifade de doğru. Kötü reklamların etkisi yoktur. Ve çok akıllı olmak, ödüllerin yargılama panelinden başka kimseyi yalıtmaz. Orta, marka ve yaratıcılık, istenilen efekti elde etmek için ağırlıklandırılmalıdır.

Örneğin, viral bir video olarak tasarlanan EPURON için bir parça çok akıllı sayılabilir. Fikir rüzgarın kişileştirilmesi ve izleyicinin iki kez izlemesini gerektiren çok seviyeli olarak çalışır. Bunu elde etmek için izlemeniz gerekiyor.

Eğer bu bir TVC olsaydı, izleyiciden iki kez izlemesini istemek imkansızdı. Bununla birlikte, yaratıcılığın viral bir YouTube videosu olması gerektiği gerçeğini verin (bu nedenle birden fazla kez oynatılabilir) esprili unsur daha viral hale getirmek için iyidir.

Topikal konulara referans ]

Reklamlar, geçerli olan kamu malı alanından yararlanabilir. Spor, din, siyaset, seks – hepsi de referansa ulaşmak için bereketli yerlerdir. Lokal bir meseleyle ilgili bir fikir oluşturmak çok güçlü olabilir ve genellikle tartışmalara yol açabilir.

Mizah, gags, zımba çizgileri, kazançlar

Mizah gag, yumruk çizgisi, kazançtır – Bu, kitleleri okumak için iyi teknikler. Çoğu reklamın kesintili olduğunu fark edin. Tüketicileri gülümseterek telafi etmek, onları kesintiye uğrattığımız için yapabileceğimiz en az ufak şey.

Gerçekten komik olan gaga özellikli fikirler, çok fazla sevgi ve kilometre kazanabilir. Aslında en komik olanları toplumun bazı kesimlerini rahatsız eder.

Mizahı dağıtırken komik olduğundan ve markaya bağlı olduğundan emin olun. Aksi takdirde gag hatırlanır, ancak marka çabucak unutulur.

Şok değeri

Tütün kullanmayan sigara içimi gibi bazı sektörlerde sigara içimiyle ilişkili kanserden ölmüş gerçek insanlar bulunması istatistiksel olarak kanıtlanmıştır diğer tekniklerden daha etkilidir. Şok kampanyalarıyla ilgili sorun, hızlı bir şekilde yorulmalarıdır. Şok değerini kaybederler. Bugün şok edici olan şey yarın sıradan bir şeydir.

Bu, reklamverenleri bir sonraki şok edici görsel veya istatistiğe itmeye zorlar. Bu kampanyaları uzun vadede sürdürmek kolay değildir.

Puns and visual puns

Bunlar çok popüler tekniklerdi. Bir dergide dolaşabileceğiniz bir zaman vardı ve neredeyse her sayfada bir cinas yer aldı.

Daha akıllı cinayetler bir başlık olarak oluşturulmadı, ancak görsel olarak ifade edildi. Bunlara görsel punalar denir. Çoğu yaratıcı kişi punals kullanımından kaçınılmalıdır

Pun'lar risklidir. Kalplerinde genellikle hiçbir çekirdek fikri yoktur ve bu nedenle kampanya için bir tehdit oluşturmaktadırlar

Pun'ler gerçekten son bir çare.

Yan yana koyma

İki dipolar görsellik Bir araya getirilirler. Örneğin iki rakip futbol takım antrenörünün yüzlerini ele alalım; ya da ucuz bir araba ve lüks bir otomobil. Bunlar ortak bir ilişkiyi paylaşan iki uç, ancak çok farklı.

Yan yana getirme, bir stereotipe karşı meydan okumak ve fikirleri değiştirmek için yararlı olabilir.

Metaforlar ve aşırıyağa 19659002] Metaforlar en yaygın öykü anlatma tekniklerinden biridir. Reklamverenlerin onları sıkça kullanması hiç de şaşırtıcı değil. Metaforlar, izleyicinin anladığı bir yapıdan, az bilgi sahibi oldukları başka bir konuyu açıklamak için ödünç alırlar. Örneğin, güç fişleri cinsellik için bir metafor olabilir

Metaforlar da bir aşırılık olabilir. Bir abartısızlık duygusal etki için bilinçli abartıdır. Etki kasıtlıdır ve izleyicinin aşırı yüksekliği tam anlamıyla yorumlaması beklenmemektedir.

İroni

İyilik, iki bilgi seviyesi arasındaki tutarsızlığa dikkat çeken bir ifade biçimidir. En basit biçimdeki ironinin tanımı, kimsenin makul bir şekilde gerçekleşmesini ve gerçekte ne yapmasını beklediği arasındaki farktır. Demek ki makul bir şekilde gerçekleşmesini beklemeyeceğiniz bir şeyin ironi olduğu düşünülür.

Dağılım

Dengeleme, sözcüklerin başında veya sözcüklerin başında ortaya çıkan, tekrarlanan sesler dizisidir. Allitasyon, melodi oluşturmak, ruh hali oluşturmak, önemli kelimelere dikkat çekmek ve benzerlikleri ve zıtlıkları belirtmek için kullanılır. Başlıklarda, etiket satırlarında ve kampanya başlıklarında görünürler

Allteration, bir deyimi biraz daha yakışıklı ve daha unutulmaz kılar.

Yapışkan fikirler

Yapışkan normalde bir veya Yukarıdakilerin bir kombinasyonu gerçekten iyi çalışıyor. Konuşulan ve yazılan bir reklamla son buluyorsunuz. Yapışkan hale gelen bir reklam kampanyası viral. Çok müdahale ya da medya harcaması olmadan, izleyiciler fikirleri iletir ve paylaşır, çoğunlukla onu değiştirir ve kendi fikrine geçirir.

Heineken'in son ​​zamanlardaki TVC bu makalede kapsanan çeşitli teknikleri bir araya getirdi ve çiviledi .