قاعدة البيانات

Yazılım Geliştirme Hizmetlerinin Temel Metodolojisi

Yazılım geliştirme, tüm geliştirme prosedürü sırasında çeşitli aşamalardan geçen teknik olarak karmaşık bir süreçtir. Kavram yazılım (S / W) geliştirme yaşam döngüsü (SDLC) olarak adlandırılır ve (S / W) gelişiminin çeşitli aşamalarını içerir. Yazılım geliştirme hizmetlerini başarılı bir şekilde sunmak için kuruluşlar, projenin gerekliliklerine uyan bir geliştirme metodolojisi tanımlamalıdır. Farklı projeler farklı metodolojiler gerektirebilir, bu nedenle yazılım geliştirme hizmeti sağlayıcıları önce proje gereksinimlerini değerlendirmeli ve ardından yazılım geliştirme yaşam döngüsüne yönelik stratejiyi formüle etmelidir.

Yazılım geliştirme hizmeti sağlayıcılarının çoğu geliştirilirken uygulanan önceden tanımlanmış bir metodolojiye sahiptir. bir yazılım. Süreç proje gerekliliklerine göre biraz değişikliğe uğrar ancak proje geliştirme prosedürünün özü aynı kalır. Yazılım geliştirmenin temel aşamaları aşağıda belirtilmiştir:

Gereksinimler Özellikler: Yazılım geliştirirken ilk ve en önemli adım, projenin gerekliliklerini toplamak olmalıdır. Kuruluşlar, fizibilite ve projenin gereklerini analiz ederek başlamalıdır. Bu aşamada açıklığa kavuşturulması gereken bazı sorular şunlardır:

Müşterinin projeye yönelik beklentileri nelerdir?

Kullanıcı yazılımda ne ister?

Proje teknik olarak mümkün mü değil mi?

Yazılım geliştirme hizmeti sağlayıcıları daha fazla hareket etmeden önce, daha fazla soru ile birlikte cevaplandırılmalı ve uygun bir şekilde gerekçelendirilmelidir.

Tasarım: Bu aşamada, projenin küçük detaylarla birlikte geliştirilmesi için bir harcama geliştirilmesi yer alıyor. Proje gereksinimleri değerlendirilmekte ve bu gereksinimlerin bir yazılım biçiminde elde edilmesi için bir uygulama stratejisi formüle edilmektedir. Tasarım aşaması, sistem tasarımı ve bileşen tasarımı olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Sistem tasarımı, tek tek bileşenlerin birbirleriyle nasıl etkileşime gireceği gibi soruların cevaplandığı bir bütün olarak yazılımın tasarımıdır. Bileşen tasarım aşaması, adından da anlaşılacağı gibi, her bir bileşen için planlama ile ilgilenir.

Uygulama: Bileşenler aslında uygulama aşamasında oluşturulur. Önceki aşamada oluşturulan tasarım düzeni, bilgisayarın anlayabileceği ve yanıtlayabileceği bir makine diline dönüştürülür ve dönüştürülür. C, C ++, C #, Asp.Net, PHP vb. Gibi programlama dilleri, mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için proje gereksinimlerine göre kullanılır. Kaynak kodu ve veritabanı uygulama aşamasında oluşturulur. Yazılımın doğru ve etkili bir şekilde tasarlanması, yazılımın başarılı bir şekilde uygulanması için çok önemlidir.

Test: Test aşaması genellikle bileşenler oluşturulduktan sonra başlar ancak bazı durumlarda yazılım geliştirme hizmeti sağlayıcısı, test aşaması ile birlikte test aşamasına başlayabilir. . Bu metodoloji biraz daha fazla çaba ve zaman gerektirebilir, ancak son çözüm, bir bileşen geliştirilir kurulmaz tespit edilip çıkarıldığı zaman, herhangi bir tutarsızlık veya hatadan geçer.

Kurulum: Yazılımın bileşenleri bir araya getirilir ve tamamlanmış yazılım bir bilgisayar sistemine yüklenir ve çalıştırılır. Tüm önceki aşamalar uzmanca gerçekleştirildiyse, kurulum aşamasında sorun olmayacaktır. Son çözümün istenen şekilde çalıştığından emin olmak için yazılımı yükledikten sonra ayrıntılı bir test yapılması önerilir.

Bakım: Hemen hemen her yazılımın tamamlandıktan sonra değişiklik ve modifikasyonlar geçirdiği fark edilmiştir. Bu, bazı yeni gereksinimler, gözden kaçmış özellikler veya iş stratejisindeki değişiklik nedeniyle olabilir. Bu, yazılımın sürekli değerlendirilmesini ve bakımını gerektirir.

Yazılımın (S / W) geliştirme hizmeti sağlayıcılarının çoğu, yazılım oluşturmak için yukarıda açıklanan geliştirme metodolojisini takip eder. S / W geliştirme hizmetlerinin temel metodolojisidir. Yazılım tamamlandıktan ve başarıyla teslim edildikten sonra, servis sağlayıcının görevi sona ermez. Profesyonel bir S / W geliştirme şirketi, müşterilerine sorunsuz ve iyi işleyen bir çözüm sağlamak için bakım hizmetleri sunacaktır.