SEO

Avrupa antitröst şefi, Google’ın açık artırmaya dayalı alışveriş çözümünün işe yaramadığını söyledi

Avrupa antitröst şefi Margrethe Vestager dün yaptığı açıklamada, Google’ın Avrupa’daki alışveriş rakiplerine daha fazla trafik çekmeye yönelik çabalarının esasen başarısız olduğunu söyledi. Bu, Google’ın 2017’de, alışveriş aramalarında şirketin “pazardaki yerini kötüye kullandığını” tespit ettiği bir Avrupa Komisyonuna cevaben yaptığı değişikliklere verdiği önceki ve nitelikli desteğinin tersine çevrilmesidir.

2,7 milyar dolarlık hikaye. Google’ın temyiz ettiği 2017 kararında, yaklaşık 2,4 milyar Euro (2,7 milyar dolar) ceza verildi. Ayrıca, Google’ın SERP’deki Avrupalı ​​alışveriş karşılaştırması rakiplerine “eşit muamele” sağlaması gerekiyordu. Bu, Ürün Listeleme Reklamlarına (PLA'lar) yerleştirme için teklif vermeyi içeren bir çare olarak ortaya çıktı. Tahsis edilmiş veya ayrılmış slotları olmayan karşılaştırma motorlarıyla yerleştirmek için Google Alışveriş’in kendisinin görev alması gerekiyordu.

Bağımsız bir işletme birimi olarak yeni faaliyet gösteren Google Alışveriş’in aynı zamanda karını (% 20) tutması ve eşit şartlarla rekabet etmesini sağlamak için Avrupa Komisyonu tarafından düzenli incelemeye sunulması gerekiyordu.

Google'ın alışveriş rakiplerinden. Vestager yaklaşıma erken destek sağladı ve başlangıçtaki sonuçlardan teşvik edildi, ancak karşılaştırma motorları haksızlık olarak algıladıklarından şüpheli bir şekilde şikayet ettiler. Eleştirileri arasında şunlar vardı:

  • Müzayede ile önceki sistem arasında AB antitröst kurallarını ihlal eden önemli bir fark yok
  • Google’ın karlı bir şekilde işlem yapma taahhüdü “sadece bir Google cebinden diğerine ödenen anlamsız bir iç muhasebe” dir. ”
  • Açık artırma, karşılaştırma motorlarını“ karlarının büyük bir kısmını teklif etmeye zorluyor ”zorluyor.”
  • Karşılaştırma motorlarının PLA'larına tıklayan kullanıcılar doğrudan ticari sitelere gidiyor, karşılaştırma motorlarının kendilerine gitmiyorlar. “Sürecin değerini ortaya koy.”
  • Tüketiciler zarar görmekte, çünkü açık artırmaya dayalı yaklaşım, alaka düzeyine dayanıyor ve Avrupa'da “gelişen [online] karşılaştırmalı alışveriş pazarını” ortadan kaldırıyor ”diyor.

On dört karşılaştırma motoru 22 Kasım 2018’de Vestager’a mektup gönderen “Komisyon’un Google’ın uyumsuz” uyum mekanizmasını reddederek Yasaklama Kararını yürürlüğe koymasını istedi ism 've Kararda belirtilen eşit muamele ilkesine bağlı olan etkili bir çözüm talep ediyor. ”

Avrupa’daki en az bir yarışmacı Avrupa Komisyonu’ndan daha fazla ceza alabilecek“ uyumsuz bir dava ”başlatmasını istiyor .

Neden umursayalım. İtiraz lehine sonuçlanırsa Google son kahkahayı alabilir. Ancak herhangi bir kararın zamanlaması hala çok uzak olabilir. Ancak, yakın gelecekte, Komisyon Üyesi Vestager, alışveriş karşılaştırma sitelerine anlamlı trafik çekmesine yardımcı olmak için SERP’de daha fazla değişiklik isteyebilir.

Google’ın açık artırmaya dayalı alışveriş çözümü, başka bir antitröst Google çözümüne gölge düşüren reddedilirse: Android kullanıcıları için “arama seçeneği”. Google, hangi arama sitelerinin Android kullanıcılarına potansiyel varsayılan motorları olarak sunulacağını belirlemek için bir açık artırma kullanmayı planlıyordu. En yüksek üç teklif veren Google’la birlikte görünecekti. Ancak bu yaklaşım, PLA alışveriş karşılaştırması açık artırmasının esas olarak haksız olduğu tespitiyle zayıflatılabilir.


Yazar Hakkında

Greg Sterling, Arama Motoru Arazi’nde Katkıda Bulunmaktadır. Dijital ve çevrimdışı ticaret arasındaki bağlantılar hakkında yazıyor. Daha önce LSA, The Kelsey Group ve TechTV'de liderlik görevlerinde bulundu. Onu takip et Twitter veya onu LinkedIn'de bul. !