Dijital Pazarlama

Bugünün Dijital Medikal Pazarlama – Dijital Sevk Pazarlama Yeni Çağ

Geleneksel medya kanalları, pazarlama mesajları sunarken anahtar kelimeleri, dijital toplulukları ve dijital medyayı kullanan "kişiselleştirilmiş" dijital kanallara yol gösteriyor. Prospektif hastalar artık sarı sayfalarına, gazetelere ya da radyo ve ağ televizyonlarına medikal hizmet alımlarını yaparken başvurmamaktadırlar, daha ziyade çevrimiçi "arkadaşlarına" referans kaynakları olarak ve aradıkları şeyi içeren hedefli web sitelerine güvenmektedirler. 19659002] Dr. Goodbar'ı arayarak çevrimiçi

Artık potansiyel hastaları arama çubuğuna "Plastik Cerrah" yazıp, sorguları veya konumlarıyla ilgisiz alakasız içerikle dolu bir yanıt beklemeyin. Bunun yerine, hem arama yapan hem de arama motorları daha sofistike hale geldi. Birincisi, arama yapan kişi, arama sonuçlarını en başından sonuna kadar daraltmak için, arama ifadesinin 2 veya daha fazla kelime ve bazen 5 kelimeden fazlası için daha fazla "uzun kuyruk" araması kullanmaktadır. İkincisi, arama motorları sonuçlarına yerel bir önyargı kullanıyorlar, yani Tulsa'dan bir sorguyu başlatan bir araştırmacı, tamam, arama motorunun Tulsa ile ilgili olarak sınıflandırdığı sonuçları alacaktır.

Günümüzün dijital tıbbi uygulama pazarlaması beklemek zorundadır. ve kendi tıbbi uygulamalarını ve uzmanlıklarını araştırmak için mevcut ve muhtemel hastaları tarafından kullanılan spesifik anahtar kelimelere cevap vermek. Örneğin, hasta demografiniz "meme büyütme" ifadesini kullanıyorsa, tam olarak bu arama ifadesi için web sitenizdeki, Facebook Hayran sayfanız, blog'unuz, Twitter hesabınızdaki dijital varlığınızı optimize etmek akıllıca olacaktır. Bu sayede, arama motorlarının çevrimiçi varlığınızı böyle bir arama ifadesi ile alakalı olarak belirlemesi beklenir.

Dijital Medikal Pazarlama Ortamının Seçimi

Tıbbi pazarlama mesajlarınızı göndermek için dijital dağıtım kanallarını seçmeniz gerekir. Hedef hasta demografinizin belirleyici yönleri. Seçim aracı Twitter Tweet mi? Bir Facebook yazısı mı? Bir YouTube Videosu mu? Hastalarınızın ve potansiyel hastalarınızın dijital olarak nerede bulunduğunu öğrenmek için iyi bir fikirdir ve onlarla birlikte orada olunuz.

Özellikle dikkat çeken şey, internetteki internetten daha hızlı büyüyor. Günümüzde, nüfusun büyük bir kısmı, mobil cihazlar tarafından sunulan bilgi özgürlüğüne, kendi cep telefonu olmadan evlerinden çıkma ihtimalinin düşük olduğuna bağlı. Ağ hızlarında ve cihaz işlevselliğindeki ilerlemeler, zengin medyayı mobil platformda çevrimiçi bir deneyime eşdeğer derinlik ve içerikle teslim etmeyi sağlar. Sonuçlar, hastalarınızın ve potansiyel hastalarınızın içerik tüketiminde ve aramalarında giderek daha fazla dijital olacağıdır. Medikal pazarlama medya kanallarınızın geleceği bu nedenle dijital varlıklarınızı bu yeni mobil cepheye optimize etmek olacaktır.

Hasta Sevk Topluluğunuz Sosyal Ağlıdır

Yeni "ağız sözcüğü" başvurusu bugünün dijital sosyal ağlarından geliyor. . Facebook, Twitter, Yelp gibi sosyal ağlar kendi aralarında topluluklar. Belirli gruplar, listeler, yerler, bireyleri bütünleştirmek ve konsantre etmek için tüm işlevler. Bu sosyal ağların ve türetilmiş toplulukların temel faydası, üyelerin birbirleriyle iletişim kurabildikleri ve birbirleriyle etkileşebilecekleri bir altyapı olmasıdır. Olmanız gereken yer burası. Burada dijital varlığınız varsa referanslar giderek dijital olarak temel alınacak ve yararınıza olacak.

Günümüzün Medikal Pazarlama Sosyal Yardım Stratejisini Tanımlama

İşinizi geleneksel olarak kapınıza getirmenin geleneksel yollarının bir dünyada daha az ve daha az etkili olması bekleniyor. Herkesin kendi "kişisel kanalına" sahip olduğu dijital parçalanma. Bu, tıbbi pazarlama erişim stratejinizin kişisel olarak yakın görünmek zorunda olduğu ve yine de uygun maliyetli olacak şekilde yeterli ölçek ekonomisine sahip olması gerektiği anlamına gelir. Bu bugünün sürveyansı. Çözümler, dijital içeriğin web sitenizden sosyal medya kanallarına dönüştürülmesini, sosyal yardım mekanizmalarının merkezi bir kaynağa dönüştürülmesini ve bu yeni dijital demografiyle sosyal olarak etkileşim kurmak için gerekli çabayı göstermeyi içerir.


Yeni bir dile, yeni bir cepheye benziyor, ama bu dijital hastaların nerede ve ne zaman aradıklarını bulabilenlere temettü ödeyecek. Bu nedenle tıbbi uygulama pazarlamanız, hedef hasta demografilerinizin değer verdiği ilgili medya kanalları aracılığıyla ilgi çekici içerikler sunmaya başlar ve yeni hasta huninizi doldurmaya başlar.