Dijital Pazarlama

Çevrimiçi İşe Alımın Avantajları ve Dezavantajları

İnternetin işe alım için kullanımı artmaya devam etti ve birçok şirket artık şirket web sitelerinde iş başvurusu yapabilme olanağı sağlıyor. Diğer birçok çevrimiçi etkinlik gibi, çevrimiçi işe alımın avantajları ve dezavantajları vardır. Bununla birlikte, dengede, çevrimiçi işe alımın sayısız avantajı, dezavantajlardan ağır basmaktadır.

Çevrimiçi İşe Alımın Avantajları

Daha geniş erişim

İşverenler, artık çevrimiçi işe alımları, herhangi bir işe alım stratejisinin ayrılmaz bir parçası olarak görüyor. iş arayanların çok daha büyük bir sayı ve coğrafi erişimlerini bulmalarını ve doldurmak istedikleri pozisyonlar için yüksek nitelikli adaylar bulmalarını sağlar.

Düşük maliyetli

Bir işi çevrimiçi yapmak, geleneksel işe alımlara kıyasla daha ucuza çıkarır yerel gazetelerde reklam gibi yöntemler. Ayrıca, çevrimiçi iş siteleri, çevrimiçi olarak herhangi bir iş ilanının görünürlüğünü artırmak için indirimli reklam paketleri sunma eğilimindedir, bu da işverene daha fazla değer verir.

Çevrimiçi işe alım süreci, işverenlerin işe alım acenteleri gibi aracı kullanmaktan kaçınmasına da yardımcı olabilir. ve bu nedenle ilgili maliyetlerden kaçının. Bu yaklaşım aynı zamanda işverenin potansiyel adaylarla doğrudan temas kurmasını sağlar.

Zamandan tasarruf

İyi bir aday bulmak ve işe almak için harcanması gereken zaman, süreç içindeki artan otomasyon sayesinde de büyük ölçüde azaltılmıştır. İşe sadece belirli kriterleri karşılayan adayların başvurabilmesi için adaylara otomatik filtreler uygulanabilir. Bu, başvuruların hacmini çok hızlı bir şekilde birkaç kişiye birkaç kişiye düşürerek çok fazla zaman kazandırabilir.

Çevrimiçi İşe Alma Dezavantajları

Adayların Sesi

Bir işverenin alabileceği çok mümkün Eğer tarama işlemi etkin bir şekilde kullanılmazsa veya kriterler çok gevşek ayarlanmışsa, çok büyük bir uygulama hacmi. Pek çok kişi, az miktarda deneyime sahip oldukları profillerinde ayrıntıları içerecektir, ancak bu detaylar belirlenen kriterleri geçerse, o zaman hala bir başvuru yapılabilir.

Yanlış bilgi

Bu, herhangi bir tehlikede işe alım süreci, ancak çevrimiçi işe alırken daha çok olması düşünülebilir. Adayların profillerinde veya özgeçmişlerinde çevrimiçi olarak kendileri hakkında söyledikleri, sahip oldukları becerilerle eşleşmeyebilir. İşveren adayı gerçekten karşılayana kadar doğrulayamadığını iddia edebileceği beceriler doğrulanamaz, bu da iş için uygun olmayan adaylarla zaman kaybetmek anlamına gelebilir.