Dijital Pazarlama

Dijital Tabela – InfoTrends Narrowcasting için Önemli Büyüme Görüyor

Geçtiğimiz ay pazar araştırması ve danışmanlık şirketi InfoTrends, Kuzey Amerika'daki dijital tabelalar için şimdiki ile 2011 arasında daralan uygulamalar için güçlü bir büyüme bekliyor.

Araştırma firması, yaklaşık 12 kişilik darbeliteli dijital tabela ekranlarında bileşik yıllık büyüme oranını bekliyor 2006 ile 2011 yılları arasında yüzde yüz oranında bir artışa işaret ediyor. Aynı zamanda, 2011 yılına göre yüzde 18,5'lik güçlü bileşik yıllık gelir büyümesi öngörüyor. Bu rakam, 2011 yılına kadar toplam 2.59 milyar dolarlık bir gelir elde ediyor. Karşılaştırma amacıyla, darboğaz endüstrisi 2006 yılı sonunda 1,1 milyar dolar olarak belirlendi. 97 bin sitede kurulu 630.000 ekrandan oluşan bir taban.

Araştırmacılar, bu pazarda yürüttükleri üçüncü büyük çalışma olan "Narrowcasting: Dijital Tabela için Fırsat ve Mağaza İçi TV Ağları" başlıklı yeni InfoTrends raporunun bir parçası.

Hedefe yönelik reklam yayınlamak için dar mesaj kullanmanın etkinliğine ilişkin sorular buharlaşıyor gibi görünüyor. InfoTrends, bu yılki araştırmaya katılanların, 2004 programındaki reklam programlarının etkililiğinin ölçülmediği konusunda daha az endişe duyduklarını bildiriyor. Araştırmacı, dar alanlı sistemleri gösteren veri kütlesini, neden olarak etkili olacak şekilde ortaya koyuyor.

Buna ek olarak, raporda, yapılandırılmış bir ankete yanıt veren ağa bağlı dijital görüntülerin veya mağaza içi TV sistemlerinin mevcut 51 kullanıcısı bulunduğunu gösterdi. Rapor, yüzde 80'i önümüzdeki üç yıl boyunca ağlarının kullanımını artırmayı planlıyor ve kalan yüzde 20'si mevcut seviyelerde kullanımı sürdürmeyi bekliyor.

Bütün bunlar ne anlama geliyor? Darwinizm reklamcılığı için dijital tabela ağları ana akımın bir parçası haline geliyor – cüretkâr ve avangard için ayrılmış bir çeşit deneysel ortam değil. Medya alıcılarının gözünde bir risk olarak görülmek yerine, satın alma noktasında tüketici harcama kararlarını etkilemek isteyen pazarlamacılar ve reklamverenler için önemli bir iletişim aracı haline geliyorlar.

Özellikle dijital tabelaların gözükmesi şaşırtıcı değil. Ağlar ana girişe giriyor. Kendinizi bir reklam köşkünün radikal bir dönüşümüne tanıklık eden reklamcıların ve pazarlamacıların ayakkabılarına koyun: televizyon. Tam olarak anladıkları ve anladıkları bir ortamdan sonra TV, kontrol edilebilir, tanımlanabilir bir reklam teklifinden uzaklaşarak izleyicilerin ne izlediklerine ve en önemlisi de bu tartışmalar için reklamlara daha fazla hakim olmasını sağlayan reklamlara doğru ilerliyor.

Denver Post’dan bir hafta, saygın derecelendirme ajansı Nielsen Media Research’in dijital çağda televizyon izleyicilerinin izlenmesini geliştirdiğini ortaya koyuyor. Makaleye göre, bir DVR'de üç gün sonra belirli bir gösteriyi izlemek aynı gösterinin canlı görüntülerinin yüzde 108'ini oluşturuyordu. Oldukça iyi sesler çıkıyor.

Ancak, New York reklam ajansı Group M'den bir yönetici, birçok reklam ajansının görüntüleyenlerin gecikmeli modda nasıl izlediğini (yani bir DVR aracılığıyla) analiz ettiğini ve bunun Yüzde 60 reklamı atlıyor. TV hanelerinin yüzde 18'inin DVR'leri ve daha fazlası yolda olduğu göz önüne alındığında, "canlı görüntüler" olarak adlandırılanların "gecikmeli mod" görüntülemesine izin vermesiyle, reklamları izleyenlerin sayısı kayar.

Tüketicilerin bir satın alma kararı verdiği fiziksel konumda yer alan dijital tabela ekranlı Narrowcast ağları, insanlara reklamı hızlı bir şekilde ilerletme seçeneği sunmuyor. Bu nedenle, tek başına, Kuzey Amerika'daki ekranların sayısında, InfoTrends'in dijital tabela daralma gelir büyümesi ve büyüme tahminlerini görmek şaşırtıcı olmayacaktır.