SEO

DuckDuckGo Chrome için yeni bir 'varsayılan arama' seçeneği, dikkat etmeye başlamanın zamanı geldi mi?

Google’ın Chrome kullanıcıları tarafından kullanılabilecek potansiyel "varsayılan" arama motorları listesine yeni seçenekler sunduğu bildirildi. En önemlisi, DuckDuckGo şimdi dünya çapında 60 pazarda bu seçeneklerden biri haline geldi.

DDG listeye katılıyor. Geçmişte kullanıcılar, ABD’deki Google, Bing, Yahoo, Ask ve AOL’yu da içeren mevcut seçeneklere manuel olarak alternatifler eklemek için her zaman özgürdü. Ancak, Chrome kullanıcılarının büyük çoğunluğu bu tür bir özelleştirmeyi yapmıyor; Google varsayılan varsayılan motordur.

DuckDuckGo ayrıca bir Chrome uzantısı da sundu. Şu anda gizlilik alanıyla birlikte yüklü olmayan uzantılara sahip olmayan kullanıcılar: “verileriniz satılık olmamalıdır.”

TechCrunch'a göre DuckDuckGo, Arjantin, Avustralya, Belçika da dahil olmak üzere 60 pazarda eklendi, Brezilya, Kanada, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Yunanistan, Hindistan, Meksika, Filipinler, Güney Afrika, UKUS ve diğerleri.

Daha fazla görünürlük. Chrome, dünya genelinde yüzde 62 pazar payına sahip, dünyanın en popüler tarayıcısıdır. ABD'de, StatCounter'a göre, piyasa daha rekabetçi:

  1. Krom – yüzde 49,3
  2. Safari – yüzde 31,6
  3. Microsoft tarayıcıları – yüzde 9,8
  4. Firefox – yüzde 4,5
  5. Diğerleri – yüzde 4,8

DuckDuckGo’nun Chrome varsayılan seçenekler listesine eklenmesi hiç şüphesiz bir PR artırması sağlayacak. Ek kabul etme ve arama hacmini artırıp artırmadığını göreceğiz.

Şirketin gizlilik dostu mesajı, kısmen arama motorunun artan sorgu hacimlerine neden olan birçok kullanıcıyla rezonansa girdi. DuckDuckGo CEO'su Gabriel Weinberg dün Kongre'den önce mahremiyet ve çevrimiçi reklamcılık konusunda ifade verdi.

Neden umursamalısınız. Mevcut trendler devam ederse, DuckDuckGo’nun pazar payının sonunda Yahoo’nun üzerine çıkabileceğini öne sürmek çirkin değildir. BenzerWeb tarafından 2016 analizinde kullanıcı katılımı açısından Bing'den daha iyi performans gösterdi.

SEO’lar, DuckDuckGo’dan daha fazla trafik gelip gelmeyeceğine dikkat etmek isteyecek ve bunun için optimizasyon yapmayı düşünecek. Yelp, DuckDuckGo'daki yerel sorgular için iyi bir performans sergilediğinden, Yelp için optimize etmek yerel odaklı işletmelerin sıralamasına yardımcı olabilir.

Bir Google Analytics notu. İzlemeden bahsetmişken… Chrome, DuckDuckGo'yu bir arama motoru olarak düşünebilir, ancak Google Analytics, organik olarak sınıflandırdığı 50 standart arama motoru arasında sayılmıyor. DuckDuckGo trafiği yerine, organik trafik olarak sınıflandırmak için bir filtre ayarlamadığınız sürece yönlendirme trafiği olarak kaydeder.


Yazar Hakkında

Greg Sterling, Arama Motoru Arazisinde Katkıda Bulunan Editördür. Dijital medya ile gerçek dünya tüketici davranışları arasındaki noktaları birleştirmek üzerine, Screenwerk adlı kişisel bir blog yazar. Ayrıca Yerel Arama Derneği Strateji ve İçgörü Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Onu Twitter'da takip et veya Google + 'da bul.