SEO

DuckDuckGo, Info.com Google’ın Android arama seçeneklerinde Bing'i geride bıraktı

Google, AB'deki Android kullanıcıları için varsayılan arama sağlayıcı ekranında hangi arama motorlarının görüneceğini açıkladı. Bing, yalnızca Birleşik Krallık'ta bir seçenek olarak görünürken, DuckDuckGo ve Info.com 31 AB bölgesinde de Google ile birlikte görünecek, The Verge ilk olarak Perşembe günü bildirdi.

Google bunu neden yapıyor? Android arama seçimi ekranı, Google'ın Avrupa Komisyonu'nun Temmuz, 2018 antitröst kararına uyma çabalarının bir parçasıdır.

Arama seçimi ekranına bir örnek. Kaynak: Google.

Nasıl çalışır. 1 Mart'tan itibaren, arama seçimi ekranı AB'de Android cihazlarını ilk kez ayarlayan kullanıcılara gösterilecek. Google, DuckDuckGo, Info.com ve diğer bir arama motoru (bölgeye bağlı olarak değişir) seçenek olarak görünecektir.

Kullanıcı istediği sağlayıcıyı seçtiğinde, ilgili uygulama yüklenecek ve varsayılan arama motoru haline gelecektir. Chrome'da ve ana ekran arama kutusunda.

Neden bu arama motorları? Arama sağlayıcıları, Google'ın, her bir sağlayıcının, kullanıcı başına seçen kullanıcı başına ne kadar ödeme yapmak istediğine ilişkin teklifleri kabul ettiği bir açık artırma yöntemi kullanılarak seçildi varsayılan olarak arama motoru.

Açık artırmalar, üç kazananın Google'a dördüncü en yüksek teklif tutarını ödediği "dördüncü fiyat" sistemi kullanılarak ülke bazında gerçekleştirildi. İlk açık artırma döngüsünde seçilen arama sağlayıcıları, dört ay boyunca (30 Haziran'a kadar) arama seçimi ekranında görünecek ve gelecekteki açık artırmalar üç ayda bir yapılacaktır.

Açık artırmalar herkes için adil değil. Berlin merkezli arama motoru Ecosia'nın CEO'su Christian Kroll, Search Engine Land'e gönderilen bir açıklamada, “Bu açık artırmanın Temmuz 2018 AB Komisyonu kararının ruhu ile çeliştiğine inanıyoruz” dedi.

Ecosia, kârını ağaçlandırma çabaları. Kroll, “Biyoçeşitlilik sıcak noktalarına ağaç dikmek bizim önceliğimizdir, bunun gibi teklif verme süreçleri, Ecosia gibi amaca yönelik arama motorlarını kesti. Ecosia, metodolojinin Ağustos 2019'da ilk açıklanmasından kısa bir süre sonra açık artırmayı boykot edeceğini açıkladı.

Bing nerede? Microsoft'un arama motoru, arama ağı reklam gelirinin bulunduğu İngiltere dışında bir arama seçeneği olarak belirgin bir şekilde yok. The Verge, daha düşük GSYİH'ye sahip ülkelerden daha yüksek olması gerektiğini belirtti.

Neden önemsiyoruz. AB'deki kullanıcılara aralarından seçim yapabileceği diğer üç arama sağlayıcısı sunmasına rağmen, arama diğer Android uygulamalarıyla yoğun bir şekilde entegre olduğundan ve Google, kullanıcıların çoğunluğunun alıştığı şeydir. Bir açık artırma yöntemi kullanıldığından, seçimler yalnızca hangi arama motorlarının kullanıcı başına en fazla ödeme yapmaya istekli olduğunu yansıtır ve ilgili ülkelerdeki arama pazar payını göstermez.


Yazar Hakkında

George Nguyen, Third Door Media'da Yardımcı Editördür. Arka planı içerik pazarlaması, gazetecilik ve hikaye anlatma. !