SEO

Fraggles Hakkında Her Şey (Fragment + Handle) – Beyaz Tahta Cuma

SEO’da “fraggles” nedir ve mobil ilk indeksleme, varlıklar, Bilgi Grafiği ve günlük işlerinizle nasıl ilişkilidir? 2019 MozCon konuşmasına bu bakışta Cindy Krum, Whiteboard Friday'in bu sayısında fraggles hakkında anlamanız gereken her şeyi açıklıyor.

Yeni bir sekmede yüksek çözünürlüklü sürümü açmak için yukarıdaki beyaz tahta resmine tıklayın!

Video Transkripsiyonu

Merhaba, Moz hayranları. Benim adım Cindy Krum ve Denver, Colorado merkezli MobileMoxie'nin CEO'su. Mobil SEO ve ASO danışmanlığı yapıyoruz. Seattle’da buradayım, MozCon’da konuşuyorum ama aynı zamanda bugün bu Beyaz Tahta Cuma gününü sizin için kaydediyorum ve sahtekarlıklardan bahsediyoruz.

Bu yüzden sahtekarlar açıkça "Fraggle" ı yaratan Jim Henson'dan ödünç aldığım bir isim. Kaya." Ama bu kelimelerin bir birleşimi. parça ve tutamağın bir kombinasyonu. Fraggles’tan yeni bir yol veya Google’ın endekslediği yeni bir öğe veya şey olarak bahsediyorum.

Fraggles ve mobil ilk dizine ekleme

Mobile-first endeksleme fikrine başlayalım, çünkü şunu anlamalısınız: Fraggles anlamaya devam etmeden önce. Bu nedenle, mobil ilk endekslemenin Google’ın söylediğinden biraz daha fazla olduğuna inanıyorum. Google, mobil ilk endekslemenin yalnızca tarayıcının değiştirildiğini söylüyor.

Öncelikle tarama yapan ve dizine ekleyen bir masaüstü tarayıcısı vardı ve şimdi de tarama ve dizine alma için ağır kaldırma yapan bir mobil tarayıcıya sahipler. Bunun doğru olduğunu düşünürken, bahsetmedikleri sahnelerin arkasında daha çok şey olduğunu düşünüyorum ve bununla ilgili çok fazla kanıt gördük. Yani mobil ilk indekslemenin endekslemeyle de ilgili olduğunu düşünüyorum, bu yüzden adı.

Bilgi Grafiği ve varlıklar

Bu yüzden Google’ın, endeksleri, varlıklar etrafında veya özellikle Bilgi’deki varlıklar etrafında yeniden düzenlediğini düşünüyorum. Grafik . Yani bu benim çok basitleştirilmiş bir Bilgi Grafiğinin kaba diyagramım. Fakat Bilgi Grafiği tamamen kişi, yer, şey veya fikir ile ilgilidir.

N ounlar varlıktır. Bilgi Grafiği, oradaki tüm ana kişi, yer, şey veya fikir varlıkları için düğümlere sahiptir. Ama aynı zamanda bu fikre endeksler ya da bu fikre ya da bu şeye, bu şeye ilişkilerini düzenler. Bunun Google’a yararı, bu kavramların, bu kavramların, bu ilişkilerin tüm dillerde gerçek kalması ve varlıkların işleyiş şeklidir, çünkü varlıklar anahtar kelimelerden önce gerçekleşir.

Bu, zor bir kavram olabilir. SEO'lar beynini sarmak için anahtar kelimelerle uğraşmaya alışkınız çünkü. Ancak, bir varlığı bir anahtar kelime ile tanımlanan ve dilden agnostik olabilecek bir şey olarak düşünürseniz, Google'ın varlıklar hakkında düşündüğü durumdur, çünkü Bilgi Grafiğindeki varlıklar kendiliğinden yazılmaz veya benzersiz tanımlayıcı bir kelime değildir, bu bir sayıdır ve sayılar dille agnostiktir.

Ama anne gibi bir varlık düşünürsek, anne tüm dillerde var olan bir kavramdır, ancak bunu tanımlamak için farklı kelimelerimiz var. Ancak, hangi dilde konuşursanız olun, anne babanla, kızla, babanızla, farklı dillerle konuşsak bile aynı şekilde dedeyle ilgili. Öyleyse Google, "konu katmanı" olarak adlandırdıkları ve bilgileri filtrelemenin ve dünyayı anlamanın bir yolu olarak kullanabiliyorsa, bunu güçlü oldukları dillerde yapabilirler ve "Bunun kesinlikle doğru olduğunu biliyoruz." Tüm zamanların% 100'ü. ”

O zaman bu anlayışı, zor zaman indeksleme veya anlama zorluğuna sahip dillere uygulayabilir, o kadar güçlü değiller veya algoritma, dilin karmaşıklığı gibi şeyleri anlamak için inşa edilmemişler. , gerçekten uzun kelimeler yaptıkları veya farklı şeyler ifade etmek ya da farklı kelimeleri değiştirmek için çok kısa kelimelere sahip oldukları diğer dilleri kullandıkları Almanlar gibi

Diller farklı şekilde çalışır. Ancak, güçlü oldukları yerlerde Bilgi Grafiğini oluşturmak için çeviri API'lerini ve doğal dil API'lerini kullanabilirlerse, bunu oluşturmak için makine öğrenmesiyle de kullanabilirler veya soruları cevaplamak için daha iyi bir iş yapabilirler veya zayıf oldukları diller. Bunu anladığınızda, o zaman mobil-ilk endekslemeyi büyük bir Bilgi Grafiği oluşumu olarak düşünmek kolaydır

Bunu istatistiksel olarak görmüştük. Daha fazla Bilgi Grafiği sonucu ve Bilgi Grafiği sonuçlarıyla ilgili görünen daha başka şeyler var, insanlar da soruyor, insanlar da aynı şekilde ilgili aramalar yapıyor. Bunların hepsi Bilgi Grafiğindeki farklı unsurları veya farklı düğümleri tarif ediyor. Bu yüzden, aramada bu şeyleri gördüğünüzde, şunu düşünmenizi istiyorum, hey, bu konunun diğer konularla nasıl ilişkili olduğunu gösteren Bilgi Grafiğidir.

Google mobil-ilk indekslemeyi başlattığında, bence bu iki buçuk yıl sürmesinin nedeni, tüm web'i yeniden düzenlemeleri ve Bilgi Grafiği etrafında organize etmeleridir. AMA’ya, John Mueller’in Bilgi Grafiği’nin başlatıldığı tarihte doğru yaptığını düşünüyorsanız, JavaScript ve href dilbilgisi hakkında birçok soruyu cevapladı.

. Varlık anlayışını istiyor veya varlık anlayışının gerçekten önemli olduğunu biliyor, bu yüzden href lang da gerçekten önemli. Yani bu kadarı yeter. Şimdi fraggles hakkında konuşalım.

Fraggles = fragment + handle

Yani, fraggles dediğim gibi, fragman artı tutamaç. Fraggles'ın – buraya gelmeme izin verin — fraggles ve fragmanları, orada fragmanları olan birçok şey olduğunu bilmek önemlidir. Böylece yerel uygulamaları, veritabanlarını, web sitelerini, podcast'leri ve videoları düşünebilirsiniz. Bunların hepsi parçalanmış olabilir.

URL’leri olmasa da, bir URL’leri olmasa da, yararlı bir içerik olabilir, çünkü Google’ın amacının, dünyadaki web sitelerini düzenlemek için değil, dünyadaki bilgileri düzenlemek olduğunu söylüyor. Bence, tarihsel olarak, Google web sitelerinin bu gezinme ve dizine eklenmesinde bir nevi kilitli kaldığını ve onu rahatsız ettiğini, başka şeyler göstermek istediğini, ancak hepsinin URL’lere ihtiyaç duyduğu için bunu yapamayacağını düşünüyorum. 19659008] Fakat fragmanlar ile, potansiyel olarak bir URL’lere sahip olmaları gerekmiyor. Bu yüzden bunları aklında tut – uygulamalar, veritabanları ve bunun gibi şeyler – ve sonra şuna bak.

Yani bu geleneksel bir sayfa. Bir sayfa hakkında düşünürseniz, Google, tarihsel olarak altyapıları, sayfalara ve sayfa sıralamasına göre zorlanır. Ancak, sayfalar bazen üzerinde çok fazla konu varsa, rütbe almak için mücadele eder.

Örneğin, size burada gösterdiğim şey sebzelerle ilgili bir sayfa. Bu sayfa sebzelerle ilgili en iyi sayfa olabilir ve marul, kereviz ve turpla ilgili en iyi bilgiye sahip olabilir. Ancak bu konular ve belki daha fazla konu olduğu için hepsi birbirini sulandırıyor ve bu harika sayfa tek bir konuya, her seferinde bir şeye odaklanmadığı için sıralamaya zorlanıyor.

en iyi şeyleri sıralamak için. Ancak tarihsel olarak, bir seferde bir sayfaya en iyi şeyleri koymaya ve onları dağıtmaya zorladılar. Yani yarattığı şey bu "içerik kral, daha fazla içeriğe ihtiyacım var, daha fazla sayfa inşa et" SEO’da. Sorun şu ki, herkes sıralamak istedikleri her anahtar kelime veya sıralamak istedikleri her anahtar kelime grubu için daha fazla sayfa oluşturabilir, ancak yalnızca bir tanesi bir numara olacak.

Google hala hepsini taramak zorunda kalacak. bize yapmamızı söylediği ve bu karakteri burada yarattığını düşündüğüm sayfalardan, sanırım, Çöp Yığını Marjory, Fraggles'ı hatırlarsanız, Marjory Çöp Yığını her şeyi bilen oracle idi. Ancak hepimiz, her konu için ayrı bir sayfa olması için bir miktar düşük ila orta kaliteli içerik oluşturduğumuzda, bu Google’ın hayatını zorlaştırır ve tabii ki hayatımızı zorlaştırır.

Öyleyse neden yapıyoruz? Bütün bu işler? Yanıt, Google’ın yalnızca sayfalarını dizine ekleyebilmesi ve sayfa çok uzun veya çok fazla konu olduğunda Google’ın kafasını karıştırmasıdır. Bu yüzden Google’ın bunu yapmasını sağladık. Ama hadi iddia edelim, benimle bu konuda devam edelim, çünkü bu bir teori, kanıtlayamam. Ancak Google tam bir sayfayı dizine almak zorunda kalmadıysa veya buna kilitlenmediyse ve bir sayfanın bir bölümünü dizine ekleyebiliyorsa, bu, Google’ın farklı konuların bir sayfadaki ilişkilerini daha kolay anlamasını kolaylaştırır. Sayfanın bitlerini Bilgi Grafiğinin farklı parçalarına göre düzenleyin.

Böylece sebzeler hakkındaki bu sayfa Bilgi Grafiğinin sebze düğümü altında indekslenebilir ve düzenlenebilir. Ancak bu, sayfanın marul kısmının Bilgi Grafiğinin marul kısmı altında ayrı ayrı endekslenemeyeceği anlamına gelmez, bu nedenle kereviz ve kereviz, turp ve turp turşusu. Şimdi bunun yeni bir şey olduğunu biliyorum ve uzun süredir SEO yapıyor olup olmadığınızı düşünmek zor.

Ama Google’ın neden bunu yapmak istediğini düşünelim. Google, sesli arama yaptığımız, Google Ana Sayfa Merkezi’nizin ekranlı bir tür durumu olduğu veya mobil aramalarımız olduğu bu tür yeni arama deneyimlerine doğru ilerliyor. Google’ın ne yaptığını düşünürseniz, insanlardaki artışın da sorduğunu gördük ve özellikli snippet’lerdeki artışı gördük.

Uzun zamandır bir parça fragman yapıyorlardı. zaman veya indeksleme parçaları ve bunları özellikli snippet'lerde göstermek. Bu ve fraggles arasındaki fark, bir fraggle tıkladığınızda, bir arama sonucunda kaldığında, Google'ın sayfanın o bölümüne otomatik olarak kaydırmasıdır. Bu da tutamak kısmıdır

Yani daha önce duymuş olabileceğiniz ele alır. Bir çeşit eski okul web binası. Onlara yer imleri, çapa bağlantıları, çapa atlama bağlantıları, buna benzer şeyler diyoruz. Otomatik olarak sayfanın sağ kısmına kaydırdığı zaman. Ancak, fraggles ile gördüğümüz şey Google’ın metin parçalarını kaldırması ve üzerine tıkladığınızda doğrudan bir sayfadaki o metne doğru ilerliyorlar.

Bu yüzden bunun zaten bazı sonuçlarda gerçekleştiğini görüyoruz. İlginç olan Google’ın bağlantıyı kaplaması. Buradaki atlama bağlantısını programlamanız gerekmez. Google aslında onu bulur ve sizin için oraya koyar. Dolayısıyla Google zaten bunu yapıyor, özellikle AMP özellikli snippet'leriyle. AMP özellikli bir snippet'iniz varsa, AMP sayfasından kaldırılan özellikli bir snippet'iniz, tıkladığınızda, Google aslında özellikli snippet'i kaydırıp vurgulayarak sayfadaki bağlamda okuyabilir.

Ama bu ayrıca, özellikle daha iyi cevaplar alabilecekleri forumlar ve konuşmalar ile, diğer daha çekingen durumlarda da oluyor. Fraggle ve jump link gibi bir şey arasındaki fark, Google’ın kaydırma bölümünü kaplıyor olmasıdır. Bir kırılgan ve bir site bağlantısı arasındaki fark, diğer sayfalara bağlanan site bağlantıları ve kırılganlıklar, aynı uzun sayfanın birden çok parçasına bağlanıyorlar.

Yani düşük bir yapı oluşturmaya devam etmekten kaçınmak istiyoruz. Çöp Yığınına gidebilecek kaliteli veya orta kaliteli sayfalar. Google'ın, sayfanın belirli bir konu hakkında doğru bölümünü bulup tanımlayabildiğini düşünmeye başlamak istiyoruz ve bu konular, bunları Bilgi Grafiğine endekslerken anlayabilecekleri kadar yeterince konuyla ilgileniyorlar.

Bilgi Grafiğinin farklı alanlara yerleşmesi

Bu yüzden kişisel olarak Bilgi Grafiğinin oluşumunu birçok farklı şeyde gördüğümüzü düşünüyorum. Öne çıkan snippet'lerin, Bilgi Grafiği'nde bir ev aramak veya onaylamak isteyen gerçekler veya fikirler olduğunu düşünüyorum. İnsanlar ayrıca ilgili düğümler gibi görünüyor. İnsanlar da aynı şeyi arar. İlgili aramalar, aynı şey. Öne çıkan snippet'ler, oh, orada iki kez, iki özellikli snippet. Web’de bulundu; bu, Google’ın konuya göre genişleticileri koymasının ve daha sonra tıklamanız için size özellikli snippet'lerin atlı karıncalarını vermesinin başka bir yoludur.

Yani tüm bunları görüyoruz ve bazı SEO’lar Google’ın çok fazla içerik kaldırması ve arama sonuçlarına koyması ve tıklama alamadığınız için biraz üzülüyor. Mobil aramaların% 61'inin artık bir tıklama elde etmediğini biliyoruz ve bunun nedeni insanların doğrudan bir SERP'de istedikleri bilgileri bulmalarıdır.

Bu SEO'lar için zor, ancak Google için harika çünkü Google'ın sağladığı anlamına geliyor kullanıcının istediği tam olarak ne. Bu yüzden muhtemelen bunu yapmaya devam edecekler. Bence SEO’lar fikirlerini değiştirecek ve bu pencereli içerikte, kaldırılmış içerikte olmak isteyecekler çünkü Google yerel uygulamalar, veritabanları ve diğer içerikler, web siteleri için bu tür şeyler yapmaya başladığında , podcast'ler, bunun gibi şeyler, o zaman bunlar sadece web siteleri sıralanırken uğraşmak zorunda kalmayacağınız yeni rakiplerdir, ancak bunlar Google’ın göstereceği veya yükselteceği ve göstereceği ilgi çekici türden içerikler olacaktır. SERP’nin URL’leri olması gerekmese bile, SERP Google’ın pencerelerini gösterip gösterebildiğinden, gösterilmiyor.

Yani bu benim için ve özellikli parçacıklar. Yorumlarınıza sorularınızı cevaplamak isterim ve çok teşekkürler. Umarım Fraggles hakkındaki teoriyi beğenmişsinizdir.

Speechpad.com tarafından video transkripsiyonu