SEO

Google, H1’lerin sıralama için önemli olmadığını söylüyorsa, neden bunları kullanmalısınız? İşte nedeni

3 Ekim’de, Webmaster Trendleri Analisti John Mueller, Google’ın sıralamada H1 başlıklarına nasıl yaklaştığını açıklayan bir #AskGoogleWebmasters baskısı yaptı. Bu açıklama biraz karışıklığa neden oldu.

Google'ın söylediği

“Sistemlerimiz çok seçici değil ve buldukça HTML ile çalışmaya çalışacağız – tek H1 başlığı, birden fazla H1 başlığı ya da sadece anlamsal HTML içermeyen metin parçalarını biçimlendiriyor ”dedi Mueller,

Başka bir deyişle, Mueller, Google’ın sistemlerinin sayfadaki içeriğin ana odağını belirtmek için belirli başlıklar yapısına dayanmak zorunda olmadığını söylüyor. 19659002] Yaygara nedir?

Mueller'in cevabı, bir sayfada tek bir H1 ve sonraki başlıkları kullanmak ve optimize etmek için uzun süredir devam eden “en iyi uygulamaları” karşılayacak gibi görünüyor. Bu, en son SEO Faktörleri Periyodik Tablo'muzda başlıkların verildiği +2 ağırlığına bile yansımıştır.

“Bu, tüm SEO uzmanları tarafından verdiğim yıllar süren SEO tavsiyelerine doğrudan aykırı görünüyor” PsychCentral.com'un kurucusu Dr. John Grohol, birçok kişi tarafından paylaşılan bir tepkiyi ifade ederek, 'yi tweetledi. Diğerleri, H1 uygulamalarının organik görünürlüğü nasıl etkileyebileceğini görme konusundaki deneyimlerini dile getirmişlerdir.

Başlıklar nasıl kullanılacaktır?

Başlıklar hiyerarşisi, bir sayfadaki içeriğin ne olduğunu, fikirlerin nasıl gruplandırıldığını, nasıl yapıldığını anlatır. kullanıcıların sayfada gezinmesini kolaylaştırır. Birden fazla H1 uygulamak veya başlıkları tamamen atlamak, karışık bir sayfa yapısı oluşturabilir ve bir sayfanın okunmasını zorlaştırabilir.

Erişilebilirlik, başlıkları kullanmak için de önemli bir nedendir. World Wide Web Consortium’un Web’inde, mahkemelerin web sitelerinin Engelli Amerikalılar Yasası’nın altına girdiğine karar verdiğine dikkat çeken bir noktaya değindi:

“Başlık işaretlemesi, yardımcı teknolojilerin metnin başlık durumunu bir kullanıcıya sunmasına yardımcı olacak” dedi. İçerik Erişilebilirlik Yönergeleri (WCAG) açıklar. “Bir ekran okuyucu kodu tanıyabilir ve metni, seviyesi, bip sesiyle bir başlık olarak ilan edebilir veya başka bir işitsel gösterge sağlayabilir. Ekran okuyucular, ekran okuyucu kullanıcılarının ilgilendikleri içeriği daha hızlı bir şekilde bulması için etkili bir yol olabilecek başlık işaretlemesini de gezebilirler. Geliştirilen görsel gösterimi değiştiren yardımcı teknolojiler, aynı zamanda başlık işaretlemesi ile tanımlanabilecek başlıklar için uygun alternatif bir görsel görüntü sağlayabilecektir. ”

Joost de Valk, Yoast SEO WordPress eklentisinin kurucusu WordPress temalarının çoğunun yalnızca yazı başlıkları için tek bir H1 başlığına sahip olduğunu – “SEO için (her ne kadar zarar vermese de) iyi bir erişilebilirlik için tasarlandığını” belirtti.

SEO danışmanı Alan Bleiweiss

ekran okuyucularının% 69'unun bir sayfada gezinmek için başlıklar kullandığını ve% 52'sinin başlık düzeylerini çok yararlı bulduğunu belirten bir WebAIM anketine işaret etti.

Birçok SEO, Google’ın, dahil olmak üzere erişilebilirlik standartlarına önem vermemesinden endişe duyuyor. rel = prev / next, görme engelli siteler gibi ekran okuma teknolojisine bağımlı olan kullanıcılar için içeriği anlamayı zorlaştırabilir, bunları uygulamada engelleyici site sahipleri olabilir. Bunu yapmak kendi sorumluluğunuzdadır.

H1s ve SEO

“RankSense'in CEO'su ve kurucusu Hamlet Batista, Arama Motoru Arazi'ye“ 19659004] “I SERP'lerde başlık etiketleri yerine kullanılan H1'leri gördüm. Bu nedenle, H1'i sayfanın ana konusu yapmak iyi bir fikirdir; Böyle bir durumda, oldukça iyi bir başlığınız var, ”dedi Batista, birden fazla H1'e sahip olmanın, eğer H1 başlık yerine kullanılırsa, arama sonuçlarında hangi metnin görünebileceğini daha az kontrol edebileceğini ekledi.

hıçkırık sıralamalarına zarar verdi.

Search Engine Roundtable’ın duyuru kapsamı üzerinde bıraktığı yukarıdaki yorumda, yorum yapan kişi, H1’lerin içeriğinden çıkarılmasıyla sonuçlanan bir hataya atfedilen performansın azalmasına neden oldu.

uygun başlıkları kullanın

Tek söylediğim John Mueller, Google’ın başlıkları veya başlık hiyerarşilerini kullanmadığınız zamanlarda bile bir sayfada neyin önemli olduğunu anlayabildiğini söylüyor. “Bu bir gizli sıralama zorunluluğu değil” dedi Mueller 'da ' da 'yi takip etti. “Bir komut dosyası sayfayı görüyor, bazı şeyleri“ önemli parçalar ”olarak vurguluyorsunuz, bu yüzden çoğu zaman bunu diğerlerine göre biraz daha fazla kullanabiliriz. Hiçbir şeyi / her şeyi vurgulamıyorsanız, anlamaya çalışacağız. ”

Mueller’in #AskGoogleWebmasters videosunun sonunda söylediği gibi,“ Bu konuyu düşünürken, SEO birincil hedefiniz olmamalıdır. Bunun yerine, kullanıcılarınızı düşünün: içeriğinizi kendilerine erişilebilir hale getirme yollarınız varsa, birden fazla H1 başlığı veya diğer standart HTML yapıları kullanarak, o zaman SEO çabalarınızın önüne geçemez. ”


Yazar Hakkında

George Nguyen, Third Door Media'da Yardımcı Editördür. Geçmişi içerik pazarlamacılığı, gazetecilik ve hikaye anlatıcılığıdır.