SEO

Google, KOBİ mağaza envanterini çevrimiçi hale getirmek için Pointy'yi satın aldı

Şirketler Salı günü yaptığı açıklamada, Google'ın İrlandalı Pointy şirketini satın aldığını duyurdu. Pointy, on yıldan uzun bir süredir yeni başlayanları rahatsız eden bir sorunu çözdü: küçük, bağımsız perakendeci envanterini çevrimiçi hale getirme.

Anlaşmanın şartları açıklanmadı, ancak Pointy 20 milyon dolardan daha azını artırdı, bu nedenle muhtemelen Google için pahalı bir satın alma değildi. Ancak, ürün aramanın geleceği üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Yerel envanter feed'lerini tamamlar. Bu satın alma, Google'ın özellikle Google My Business (GMB) listelerinde, bilgi panellerinde ve reklamlarında daha fazla yerel envanter verisi sunmasına yardımcı olacak. Google Alışveriş Kampanyalarının, büyük ölçüde kurumsal satıcılar tarafından kullanılan ve ilk olarak 2013 yılında başlatılan yerel envanter reklamlarını tamamlamaktadır.

Son on yılda çok sayıda şirket, küçük işletme ürün envanterini çevrimiçi hale getirme zorluğunu çözmeye çalıştı. Bununla birlikte, çoğu başarısız oldu, çünkü KOBİ perakendecilerinin çoğu, ürün feed'leri oluşturabilecek ve API'lerle entegre olabilecek karmaşık envanter yönetim sistemlerinden yoksundur.

Sivri POS donanımı

Kaynak: Sivri

Sivri nasıl çalışır. Şirket, yerel mağaza envanterini çevrimiçi hale getirmenin ve ardından bu envanteri organik arama sonuçlarında veya ücretli arama reklamlarında sergilemenin basit bir yolunu oluşturdu. Satış noktası barkod tarayıcısına bağlanan düşük maliyetli bir donanım cihazı kullanır (yukarıdaki resme bakın). Square de dahil olmak üzere diğer birçok POS sistemiyle uyumludur.

Cihaz kurulduktan sonra, tüccar tarafından satılan her ürünü yakalar ve daha sonra ücretli veya organik sonuçlara itilebilen dijital bir ürün kaydı oluşturur. (Şirket ayrıca küçük perakendecilerin verileri kullanarak yerel envanter reklamları oluşturmasına yardımcı olur.) Pointy ayrıca her mağaza ve ürün için optimize edilmiş ve ürün aramaları için sıralanabilen yerel envanter sayfaları oluşturur.

Pointy aslında gerçek- zaman envanteri. Bununla birlikte, akıllıca, ürün satın alma sıklığını ölçerek bunu tahmin etmek için makine öğrenme algoritmaları kullanır. Sistem, yerel perakendecilerin sık satın alınan ürünleri stoklayacağını varsayar. Bu aşırı bir basitleştirme, ama aslında böyle çalışıyor.

Pointy, “ABD'de ve İrlanda'da hemen hemen her şehirde ve her kasabada yerel perakendecilere hizmet verdiğini” bildiren bir blog yazısı söyledi.

Neden önemsiyoruz. Sivri edinme büyük olasılıkla Google'a en az üç şekilde yardımcı olacaktır:

  • Tüketicilerin Arama'da bulması için daha yapılandırılmış, yerel envanter verileri sağlayın.
  • Bağımsız satıcılardan zamanla daha fazla reklam geliri elde edin.
  • Google'ın ürün aramada Amazon ile daha etkili bir şekilde rekabet etmesine yardımcı olun.

E-ticaretin tatillerde geleneksel perakendeciden daha iyi performans göstermesine rağmen, çoğu insan alışveriş bütçelerinin büyük bölümünü çevrimdışı olarak geçiriyor ve yerel alışveriş yapmayı tercih ediyor. Gerçekten de, Z kuşağı bir A.T.'ye göre mağazalarda alışveriş yapmayı tercih ediyor. Kearney araştırması.

İnsanların Amazon'da alışveriş yapmasının nedenlerinden biri, aradıkları ürünleri bulabilmeleridir. Genellikle belirli bir ürünü yerel olarak nerede bulabileceklerini bilmezler. Ancak, daha fazla envanter verisi varsa, bunun yerine daha fazla kişi yerel mağazalardan satın almayı tercih edebilir.


Yazar Hakkında

Greg Sterling, SMX etkinlikleri ve VP, Uberall'daki Market Insights için programlama ekibinin bir üyesi olan Search Engine Land'a katkıda bulunan bir editördür. !