SEO

Google, sitemizi bir günlüğüne gönderdiğinde ne öğrendik

Geçen Cuma günü Google, Search Engine Land’i dizininden ve arama sonuçlarından yanlışlıkla aldı. Bu, sayfalarımızın hiçbirinin Google aramada gösterilmediği anlamına geliyordu – hiçbiri.

Neyse ki, Cuma sabahı Google'dan bir yanıt alabildik. Sistemin “siteyi saldırıya uğramış gibi yanlış tanımladığı” söylendi ve bu nedenle yanlışlıkla dizinden kaldırıldı. Google, sorunu o sabahın erken saatlerinde yakalayıp çözdüğünü söyledi. Ancak, sitemiz saat 5: 30'da dizine geri dönmedi. o akşam.

Google tarafından yanlışlıkla arama yapılan arama motoru pazarlamacılığını kapsayan bir web sitesinin ironisi, (ya da toplumda) kaybolmadı. Ne olduğuyla ilgili daha fazla ayrıntı, Google'ın takip sorularımıza nasıl yanıt verdiği ve en önemlisi, SEO'ların, web yöneticilerinin dramatik günümüzden neler öğrenebileceği.

Şimdiye kadar öğrendiklerimiz

Toplamda, Google 30 Kasım'da 12 saatten fazla bir süredir Arama Motoru Aracını içermez.

Ne oldu? Google’ın bilgisayar korsanları sınıfından ayrıldığından sitenin tamamen kaldırıldığını söyledik (bir uyarı vermektense). bir çeşit hatayı vardı ve sitemizi saldırıya uğramış olarak sınıflandırdık. Bir Google sözcüsü, “Bu, sistemlerimizde bir hataydı – sitenin saldırıya uğradığını gösteren yanlış bir pozitif” dedi.

Neden kaldırılmadan önce uyarıda bulunulmuyor? SEO topluluğu, Google’ın siteyi yalnızca arama sonuçlarında saldırıya uğramış olarak etiketlememesi nedeniydi. Google neden siteyi tamamen dizinden kaldırmanın ciddi bir adımını attı?

“Bir sitenin saldırıya uğradığını tespit edersek, siteyi sınırlayabileceğimiz nadir durumlar var,” dedi. “Örneğin, spam gönderenler, ana sayfa da dahil olmak üzere organik sayfaları alt eder ve orijinal içeriği tamamen spam ile değiştirirse. Bu tür hack'ler nadirdir. ”

Bu, bir sitenin çok kötü bir şekilde saldırıya uğraması durumunda Google’ın, arama yapanların bilgisayarlarını ihlal edilmiş bir siteyi ziyaret ettikten sonra bilgisayarlarına yakalanma riskini istemediklerini anlamlıdır. Dolayısıyla, Google bu tür saldırıya uğramış siteleri dizinden tamamen reddeder. Ancak, Google bir hata yaptığında, etkilenen site için önemli sonuçlar doğurabilir.

Yanlış pozitiflik sık sık oluyor mu? Bunun Google'ın sık karşılaşılan bir durum olup olmadığını sorduk. Bu, hacking sınıflandırıcılarındaki tespit edilen hatalar nedeniyle deindex sitelerini de kapsayacak. Google, "Bir siteyi yanlış etiketlemek asla gerçekleşmemesi gereken bir şeydir." “Maalesef her zaman doğru yapmadık,” diye ekledi Google. Daha sonra Google, nasıl çalıştığına dair biraz daha fazla bilgi verdi: “Sitelerin saldırıya uğramış durumunu otomatik olarak belirlemeyi hayal edebileceğiniz gibi, sitelerin etiketlendiği sitelerde karmaşık sistemler var.” (19659002) “Bu özel vakada Google, arama sonuçlarımızda saldırıya uğramadan sitenin arka ucundaki hatayı tespit edebildi, ”dedi.

Gördüğümüz kadar az olduğunu biliyoruz, ancak Google bu hataların ne sıklıkla gerçekleştiğini belirtmedi. [19659002] Neden bir e-posta için birkaç saat sürdü? Google Search Console, site sahiplerine site hackerları ve diğer web sitesi sorunları hakkında otomatik e-posta bildirimleri göndermesi için programlandı. Bazı nedenlerden dolayı, bu durumda, bu e-postanın çıkması birkaç saat sürdü.

Bu site muhtemelen Cuma günü sabah 3'de Google tarafından dezenfekte edildi. Sorunun sosyal medyadaki okuyuculardan öğrendik. Site kaldırılmadan önce belirli bir zaman dilimi içinde düzeltmemiz gereken bir korsanlık olduğuna dair bir uyarı ya da uyarı almadık.

“Web sitesi sahiplerinin bildiği şeylerin olabildiğince çabuk olmasını sağlamak için mümkün olduğunca hızlı çalışıyoruz. Arama'da evrim geçirin, ”dedi. “İdeal olarak makineler, gerçek zamanlı olarak ve birlikte çalışmalıdır. Bu durumda gördüğünüz gibi, gerçeklik biraz farklı: Burada iyileştirme için kesinlikle yer var. ”

Elbette, daha çok cevabı çok isteriz. Özellikle, Arama Motoru Aracının saldırıya uğramış bir site olarak sınıflandırılmasına neyin yol açtığı hala net değil. Gerçekten sadece rastgele bir hata mıydı yoksa yanlış pozitifliği tetikleyen bir şey mi vardı? Google, bu hikayeyi yayınladığımız zamana kadar bu konuyla ilgili daha fazla ayrıntı vermemiştir.

Ayrıca, Google Arama Konsolu sisteminin e-posta bildirimleri göndermesine ilişkin ortalama süreyi, özellikle de Arama Motoru Arazi üzerinde tespit edilen bir tanesi.

O gün trafiğimize ne oldu?

Her site farklı, elbette, ama aslında bir günlüğüne organik arama trafiğini kaybediyor olabileceğine inanıyoruz. trafik Ancak, iyi haberler, kullanıcılar ve topluluk üyeleri içeriklerimize erişmek için alternatif yollar aradıkça, diğer kaynaklar çok şey aldı. Ortalama bir Cuma ile karşılaştırıldığında, Bing organik trafiği, örneğin,% 15'ten fazla artmıştır. Doğrudan kayıpları en aza indiren şey, doğrudan, sevk ve sosyal hitlerdir. Doğrudan trafik ortalamadan yüzde 25'in üzerindeydi. Tavsiye yüzde 90 oranında arttı ve sosyal medya trafiği patladı ve% 300'den fazla sıçradı, çoğunlukla günümüzün talihsiz deenksasyonumuzun kapsamına yöneldi.

Bu kazanım, dürüstçe, topluluğumuza geri geliyor. Diğer kaynaklardan trafik.

Sitenize böyle bir şey gelirse ne yapabilirsiniz?

Dürüst olacağız, eğlenceli değildi, ama sonuçta, bizim için kalıcı bir hasar olma olasılığı yok. Ancak, özellikle Siber Haftası sırasında, bir e-ticaret sitesine benzer bir şey olsaydı ne kadar trajik olacağını merak edemeyiz. Dijital pazarlamacılar olarak, web sitemize önemli miktarda trafik çekmek için Google'a veya herhangi bir şirkete güvenmenin belirsiz doğasını hepimiz biliyoruz. Ancak, bu durum, kaprislere veya birincil trafik kaynağının hatalarına maruz kalmanın doğal savunmasızlığının altını çizen örneklerdir. Özellikle insanlar olmadığında, bir sorunla karşılaşmak için arayabilirsin.

Bu tür bir hata bize gelebilirse, bu herkesin başına gelebilir, işte bu deneyimden geçebileceğimiz bazı tavsiyeler:

  1. Yanlışlıkla cezalandırıldığınızı düşünüyorsanız, birden fazla yerde gürültü yapın ve hızlı bir şekilde duyulmasını umuyoruz. Google, her gün ulaşılabilen yüzlerce “Ürün Uzmanı” ve Google çalışanı olan Google Web Yöneticisi destek forumlarını önerdi. “Bu insanlar sorunları kendi adlarına arttırabilir.” Ancak bu forumları iyi bilen biri olarak, çoğu zaman bu forumlar aracılığıyla bir şeyler tırmanmak zordur. Duymak için Twitter'ı da kullan. Ana Google hesabı var ve SEO'lar olarak, büyük olasılıkla John Mueller ( @JohnMu ) ve Danny Sullivan'ın ( @SearchLiason ) hesaplarını takip ediyorsunuz.
  2. Kuruluşunuz dağıtılmışsa, Google Arama Konsolu'na çok sayıda saat diliminde erişim hakkı vermeyi deneyin.
  3. Trafik kayıplarını telafi etmeye çalışmak için diğer kanallardan yararlanma planınız var. Örneğin, Tweetler Google Arama sonuçlarında gösterilir. Bir planımız yoktu ve yine o günlerde yaşadığımız kötü haberlerin toplumdan çok fazla ilgi görmesi şanslıydı. Bu önemli doğrudan, sevk ve sosyal trafik sürdü. Şu anda bir acil durum planı hazırlayın. Bu, trafiğiniz veya gelirinizin önemli bir bölümünü oluşturan tüm kanallar için geçerli olmalıdır. Bu, dijitalin ötesinde içerik, sosyal, e-posta, reklam ve diğer ekiplerle koordinasyon gerektirecektir. Muhtemel promosyonlar, içerik parçaları ya da acil durumlarda konuşlandırmayı düşünebileceğiniz etkileyicilere dokunmanın yolları var.

Paketler

Bu bölüm sadece “Her şeyi korumak istemiyorsunuz” demiştir. Yumurtalarınızı bir sepet içinde. ”Neyse ki aktif toplumumuz, sosyal medya varlığımız ve genel itibarımız ile nispeten zarar görmedik. Ancak, Google hala kendi girişiyle kara kutudır ve makineleri her zaman söz vermez. Mümkün olduğu kadar çeşitlendirmeye çalışın ve acil durum planlarına sahip olun.

Eğer daha fazla şey öğrenirsek, ilk öğrenen sizsiniz.


Yazar Hakkında

Barry Schwartz, Arama Motoru Aracının Haber Editörlüğü ve RustyBrick'in sahibi. NY tabanlı bir web danışmanlık firması. Ayrıca SEM konularında popüler bir arama blogu olan Arama Motoru Yuvarlak Masa programını da çalıştırıyor.