SEO

Google, yeni içeriği tekrar endeksleyemiyor

Google, bu sabahın başından itibaren web’de yeni içerik dizine ekleyemediğini onayladı. Google’ın “bazı siteleri etkilediğini” söylediği bir hata var.

Ancak, bazı sitelerden daha büyük. Görüşümüze göre, bu sadece “bazı siteler” den çok daha büyük görünüyor. Açıkçası Google, indeksleme sorunlarını çözmek için istekli çünkü Google yayıncıların en yeni içeriğini göstermek istiyor. Google’ın Washington Post’tan, New York Times’tan, Wall Street Journal’dan ve diğer popüler dergilerden son dakika haberleri göstermemesi için Google’ın muhtemelen pek de mutlu olmadığı bir şey.

Popüler bir haber sitesinden içerik aramaya çalışırsanız ve yalnızca son bir saat içinde içeriği gösterecek şekilde filtre uygularsanız, şu anda bu siteden herhangi bir yeni gerçek içerik verilmez.

Google Haberler’deki kişisel blogda da sorunlar var:

Yani bu oldukça yaygın görünüyor.

URL Muayene aracı hataları. Bununla ilgili olarak, Google, Google Arama Konsolundaki URL İnceleme aracının da sorun yaşadığını söyledi. Google, Twitter’da “Bu sorunun çözülmesini beklemenizi ve daha sonra URL’leri kontrol etmenizi öneririz. Sabrınız ve rahatsızlıktan dolayı özür dileriz! ”

Bu nedenle, URL’lerinizi Google’ın endeksine Google’ın içindeki araçlar aracılığıyla manuel olarak göndermeyi denemek istiyorsanız Arama Konsolu, şanssız kalırsınız.

Yine mi? Evet, yine, Google’ın Mayıs 2019’da yeni içeriği endeksleme konusunda sorunları vardı ve ayrıca Nisan’da da Google’ın Nisan 2019’da birçok siteyi yeniden indekslediği bir sorunu vardı.

Neden önem veriyoruz. Google, yeni içeriğinizi dizine ekleyemiyorsa ve Google trafiğinizin büyük kısmı yeni içerikten geliyorsa, trafiğinizin bu hata süresi boyunca bir düşüş görmesi muhtemeldir. Bu aynı zamanda Google Arama Konsolu performans raporlarınızı da etkileyebilir, bu nedenle de aklınızda bulundurun.

Bu şu anda devam etmekte olan bir konudur ve Google henüz bunu düzeltmedi.

URL Denetim aracı güncellemesi: Google, URL Muayene aracının sabitlendiği saat 11: 41’de ET’de bir güncelleme yaptı. Endeksleme sorunları hala sorun gibi görünüyor. İşte Google’ın güncellemesi:

Endeksleme sorunları çözüldü. Google, 9 Ağustos’ta saat 10: 55’te ET’de indeksleme sorunlarının çözüldüğünü bildirdi. Buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


Yazar Hakkında

Barry Schwartz, Arama Motoru Arazi Haber Editörü ve NY merkezli bir web danışmanlık şirketi olan RustyBrick'in sahibidir. Ayrıca, SEM konularında popüler bir arama blogu olan Search Engine Roundtable'ı da yönetiyor.