SEO

Google’ın ‘ideal’ sayfa hızı yok

“[Optimizing for site speed] hiçbir zaman, yalnızca sizin için optimize ettiğiniz ve yapabileceğiniz bir puana sahip olduğunuz bir noktaya gitmeyecek” dedi ve #AskGoogleWebmasters'ın 30 Ekim tarihli Google Webmaster Trendleri Analisti Martin Splitt dedi. Splitt, webmaster trendleri analisti John Mueller'e site hızı, araçlar ve metrikler konusunda dört soru sormak için katıldı.

İdeal sayfa hızı. “SERP'te daha iyi sıralama için herhangi bir içeriğin ideal sayfa hızı nedir?” Diye sordu Twitter kullanıcısı @ rskthakur1988.

“Temel olarak, sayfaları“ az çok gerçekten iyi ”ve“ oldukça kötü ”olarak sınıflandırıyoruz; Gerçekten bu ikisi arasında bir eşik var ”dedi. Splitt, site sahiplerinin ideal bir sayfa hızına erişmek yerine sitelerini kullanıcılar için hızlı hale getirmeye odaklanmaları gerektiğini belirtti.

Google, gerçek hız ölçümleri açısından teorik hızı hesaplamaya çalışıyor Mueller, laboratuvar verilerinin yanı sıra kullanıcılardan gelen gerçek alan verilerini kullanan bir sayfanın (Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu verilerine benzer şekilde) açıkladı.

En iyi hız aracı. “Acaba, bir sitenin Sitemi Test Et aracını kullanarak mobil hızı iyi ve GTmetrix rapor puanları yüksekse, SEO için Google PageSpeed ​​Insights puanları ne kadar önemlidir?” Diye sordu Twitter kullanıcısı @olgatsimaraki.

araçlar işleri biraz farklı şekillerde ölçer ”dedi. “Genelde önerdiğim şey, bu farklı araçları almak, bundan elde ettiğiniz verileri almak ve bunları web sayfalarınızdaki düşük asılı meyveleri keşfetmek için kullanmak; böylece sayfanıza gerçekten hız vermek için kolayca geliştirebileceğiniz şeyler çarpmak. ”

Yukarıda belirtilen araçlar farklı izleyiciler için de geçerlidir. “Sitemi Test Et oldukça yüksek seviyede, bu yüzden herkes kabaca ne olduğunu anlıyor, GTmetrix çok daha teknik olduğu ve PageSpeed ​​Insights bunun tam ortasında olduğu için kiminle ilgilendiğine bağlı olarak – kime işleri düzeltmek için bu raporu vermeye çalışıyoruz – birini ya da diğerini kullanabilirsiniz, ”dedi Splitt.

En iyi sayfa hızı ölçümü. “Sayfa hızının“ iyi ”olup olmadığına karar verirken bakılması gereken en iyi ölçüm nedir? PageSpeed ​​Insights gibi araçlarla verilen puanlar yerine FCP / FMP gibi metriklere niçin / niçin odaklanmamalıyız? ”Diye sordu Twitter kullanıcısı @drewmarlier.

İlk çekişmeli boyaya sahip olan FCP, navigasyondan zamana kadar geçen süreyi ölçer. ilk metin veya resim boyanır. Splitt, FMP veya ilk anlamlı boya, bir sayfanın ana içeriğinin görünür hale gelmesi için geçen süreyi ölçer.

“İnsanların içeriğinizi okuduğu ve etkileşime girmediği bir web siteniz varsa, ilk anlamlı boya veya ilk içerikli boya muhtemelen ilk giriş gecikmesinden veya etkileşime girme zamanından daha önemlidir. Fakat eğer insanların hemen içeri girip bir şeyler yapmasını gerçekten istediğiniz, gerçekten etkileşimli bir web uygulamasıysa, o zaman muhtemelen bu metrik daha önemlidir. ”

“ Skorlarla ilgili sorun, şeyleri fazlasıyla basitleştiriyor ”dedi. bir puana odaklanmak yerine, “farklı araçların neyi geliştirmeniz gerektiğini veya neyin iyi gitmediğini belirlemeniz için size verilen özel bilgileri kullanın.”

Kusursuz hız ölçümleri. “#Devtools Audits (v5.1.0) hakkında neredeyse boş bir sayfayı test ediyorum (genellikle her şey için 0.8ms ve FID için 20ms, ancak bazen TTI, FCI ve FID'de daha kötü sonuçlar veriyor). Aynı sayfa, aynı kod. Neden? ”Diye sordu Twitter kullanıcısı @ ocurcelik66.

Yukarıdaki kısaltmalar aşağıdakileri ifade eder:

  • FID – İlk giriş gecikmesi; Bu, bir kullanıcının sitenizle ilk etkileşime girdiği zaman (yani, bir şeyi tıkladığında) tarayıcının etkileşime yanıt verebileceği zaman arasındaki süreyi ölçer.
  • TTI – İnteraktifleşme zamanı; bir sayfanın tamamen etkileşimli hale gelmesi için geçen süre
  • FCI – İlk CPU boşta; CPU tarafından yapılması gereken herhangi bir JavaScript veya başka bir iş bulunmadığı zamandan önceki süre.

“İlk önce bu, bu ölçümler mükemmel değil” diye belirtti. ölçümler.

“Özellikle bu metriklere fazla takılma. Algılanabilir bir sorun olduğunu görüyorsanız ve sitenizin ana iş parçacığı üzerinde çalışmaya devam etmesi ve bir veya 20 saniye boyunca CPU çalışması yapmasıyla ilgili bir sorun varsa, araştırmak istediğiniz şey budur. 20 milisaniye ise, muhtemelen sorun değil, ”dedi Splitt.

Basit bir cevap yok. Splitt, “Hızı tek bir basit sayıya ayıramazsınız – bu bir sürü faktördür,” dedi. Her şeyi gösteririm, mesaj geçmişini gösteririm, fakat yeni aldığım mesajı cevaplamaya çalışırsam ve giriş alanına dokunup yazmaya başladığımda 20 saniye sürüyor, bu kadar hızlı mı? Pek sayılmaz. Ancak, bir blog gönderisinin altındaki iletişim formunu ilk 10 saniye içinde kullanabilmem çok mu önemli? Zorunlu değil, değil mi? Peki, bunu bir sayıya nasıl koyarsın? Siz yapmazsınız. ”

Yukarıdaki örnekte Splitt, hızın kullanıcı deneyiminizi nasıl etkilediğini en doğru şekilde yansıtan hız ölçümünü seçmenin önemini vurguladı. Doğal olarak, farklı içerik türleri kullanıcı tarafından farklı seviyelerde etkileşime ihtiyaç duyacaktır, bu yüzden bazı metrikler diğerlerinden daha alakalı olmaktadır.

Neden umursayalım. Belirli bir metriği, hatta belirli bir hız puanını aşırı vurgulamak, Google’ın hızı bu kadar belirli bir şekilde kategorize etmediğinden kaynaklarınızın en iyi şekilde kullanılması olmayabilir.

Neyi ölçeceğinizi bilmek, uygun bir seçim yapmanıza izin verecektir. referans ve ölçüm araçlarını kullanmak, böylece kullanıcıların sayfalarınızla etkileşime girme şekli için anlamlı bir etkisi olmayan bir ölçümleme yapmak yerine, sitenizin hızını kullanıcı deneyimini artıracak şekilde artırabilirsiniz. Tüm metriklerde olduğu gibi, bağlam önemlidir.

Site hızındaki en son kapsama için, SEO: Site Hızı bölümünü işaretleyin.


Yazar Hakkında

George Nguyen, Third Door Media'da Yardımcı Editördür. Geçmişi içerik pazarlaması, gazetecilik ve hikaye anlatıcılığı.