SEO

Google’ın SSS Şeması’nın egemen olduğu arama sonuçlarına olan çözümü

Bu yılın başlarında, içeriğinize Nasıl Yapılır Şemasını nasıl ekleyeceğinizle ilgili bir makale yazdım. Bunu, Sıkça Sorulan Sorular Şeması için SSS başlıklı bir yazı ile takip ettim.

Her ikisi de, içeriği nasıl JSON-LD komut dosyasıyla işaretlerken her birinin nasıl işlediğini açıkladığım “Şema Başlangıç” olarak adlandırdığım eğlenceli bir deney yapmıştı.

Google’la yaptığım bir konuşmadan bahseden, uygulama yönergeleriyle ilgili SSS Şeması yazımın bulunduğu bir bölüm.

Sorumumda kullanılan örnek, özellikle “SSS” hakkında olmayan bir sayfanın olup olmadığıyla ilgili. yani daha genel olarak “araba sigortası” ile ilgili bir sayfa) işaretlemeye uygun. Yanıt evet oldu, sayfa kalifiye oldu.

Bu yazı Mayıs ayında tekrar yayınlandığından beri, bu özellik üzerine alımlar fırladı:

Yukarıdakiler, son 30 günde MozCast 10K sorgu kümesinde büyümeyi gösteriyor. Gördüğünüz gibi, artış, sektördeki birçok insan için belirgin olan istikrarlı olmuştur.

Ama bu eğilim devam edecek mi? Ve Google, 10 mavi bağlantının 10 sonuçta bu SSS'ye dönüşmemesini sağlamak için bu özelliği nasıl yönetiyor?

Bu soruya ve daha fazlasına, vahşi ortamda karşılaştığım örnekler de dahil olmak üzere bu yazıda cevap verilecek. SEO topluluğu tarafından benimle paylaşmıştı.

Google’ın çözümü: Sadece ilk sayfada görünen maksimum 3 SSS sonucu

Her iki sorunun da cevabı. Google, ilk sayfada en fazla üç SSS sonucu gösterecektir. Ama okumaya devam et, hikaye daha var. Bunun nasıl gerçekleştiğini bilmek çok fazla karışıklığı önleyebilir

Maksimum üç sonuç fikri ilk kez Andy Simpson'dan bir soru tarafından teşvik edilen Peter Mindenhall tarafından önerildi. Ancak buna ek olarak, sadece sorgudan ziyade oyunda ilk sayfa filtresi var gibi gözüküyor.

SEMrush geçmiş verilerine bakıldığında, bu özelliğin başlatıldığından beri üçten fazla SSS olmadığını görebiliyorum. ilk sayfadaki sonuçları. Bu, filtrelemenin baştan beri bir özellik olduğunu düşünmemi sağlıyor.

Öncelikle bu fikri daha sonra inceleyelim, daha sonra SSS SERP tedavisi için öngörülebilir gelecek için eğilim tahminlerine girebiliriz.

10 organik sonuç içeren SERP, SSS Şeması'nı yoğun olarak kullanan bazı kategoriler için bunun nasıl görünebileceğini şöyle gösteriyor:

Yukarıdaki ekran görüntüsü, 1, 2 ve 5 sonuç işaretlemesini kullanarak 10 sonuçtan 5'ini gösteriyor. Sonuçlar 3 ve 4 kullanılmıyor, bu yüzden SSS SERP işlemi yok.

Örneğin, sonuç 4 işaretlemeyi kullanıyorsa, bu sonuç 5'in bu özel sorgu için SERP tedavisini alamayacağı anlamına gelir (teknik sorun olmamasına rağmen).

Ancak bu yalnızca ilk sayfadaki 10 sonuç için değil, arama ayarlarınızın sayfa başına 100 sonuç olarak ayarlanması durumunda da geçerlidir.

Ancak bunun için zor ve hızlı kurallar yoktur. bu etki. İlk sayfada görünmesine rağmen sonucun görünmeyebileceği son vakalar gördüm.

Kısacası, ilk sayfada sıralama yapmıyorsanız, o zaman size verilme olasılığı düşük. SERP tedavisi alma fırsatı. Ve arama yapanların büyük çoğunluğu için bu en iyi 10 durumdur.

En iyi 10'da sıralama yapıyorsanız ve SSS Şeması kullanıyorsanız ve tedavi ile ilgili sonuçların üstünde üçten az sonuç var. görünmüyorsa, ilgisiz bir şey olabilir.

Olası birkaç senaryo şunları içeriyor:

  1. Google, sorgu eşleşmesinin sayfanızdaki içerikle yeterince alakalı olmadığı için sonucunuzu filtrelemeye karar verdi
  2. Uygulamaya ilişkin kurallar bir şekilde ihlal ediliyor (belki de içeriğiniz doğada fazla tanıtım amaçlı olabilir)
  3. Uygulamanızla ilgili teknik bir sorun var. Sorun gidermek için Google’ın Zengin Sonuçları Testi ve Yapısal Veri Testi Aracı'nı kullanın.

SSS Şeması'nın uygulanması SEO topluluğu tarafından geniş çapta ele alınmıştır. Daha fazla bilgi için bu yazıyı ve bu yazıyı Lily Ray tarafından kontrol ettiğinizden emin olun.

SSS Şeması'nın trendi sonunda uzaya ulaşacak mı?

Moz'un veri kümesine dayanarak, eğilimin devam etmesi muhtemel değil. Asıl SSS Şeması uygulaması ile aynı oranda

Moz grafiği, SERP tedavisinin arama sonuçlarında ne zaman görülebildiğini gösterir. Ancak unutmayın, bir sorgu için gösterilebilecek en fazla üç sonuç vardır.

Bu, 10K sorgu kümesi, sorgu başına (varsayımsal) üç sonuç elde ettiği ve aracın en fazla rapor edebileceği anlamına gelir. 19659002] İşaretlemenin fiili olarak uygulanması bakımından, bu muhtemelen artmaya devam edecektir. Ancak, herhangi bir trafik oluşturucu sorgu için sayfanız konum 10'dan düşükse, o zaman etkili bir zaman kaybı olur.

Eğer o teknedeyseniz, sayfanızın sıralamasını iyileştirmeye odaklanın, o zaman potansiyel olarak kullanımını araştırın SSS Şeması. Ancak unutmayın, sonuçlar bu işaretlemeyle garanti edilemez.

Son düşünceler

Hala bu işaretlemenin büyük bir hayranı değilim. Daha önce kendi sitelerinde bir SSS bölümü olmayan sitelerin artık birdenbire yapmalarını sevmiyorum, sadece SERP tedavisi görmeleri için

10 mavi bağlantının olmayacağını bilmek biraz daha rahatlatıcı. Bu sonuç kokuyor 10 SSS olun. Bunun yerine, koku daha seyreltilmiş bir sürüm olmaya devam edecek…

Sayfanın yukarısındaki gibi bir şeyle karşılaştığınızda yayıncıları bu işaretlemeyle (* öksürük * booking.com) aşırmaktan suçlamıyorum. :

Arama sonuçlarında daha fazla yer elde etmek için herhangi bir fırsat, özellikle organik sonuç # 2 sayfayı aşağı iterse, bundan yararlanacak.

Bu notta, başka birinin SSS kombinasyonunun farkına vardığını fark ettin. Şema ve inceleme pasajı, inceleme güncellemesinden bu yana çok daha nadir hale geldi? Bu çok büyük bir değişiklik.

Jonathan Jones, blogunda son bir yayını incelemeyi tavsiye ettiğim bu konuyu araştırdı. Gözden geçirme güncellemesi nedeniyle, yukarıdaki sayfa için bir noktada bir arada kaybolacak Bekleyelim ve ne olacağını görelim.
Bunlardan herhangi biriyle ilgili bir sorunuz varsa, bana Twitter'da ulaşmaktan çekinmeyin.


Bu makalede dile getirilen görüşler misafir yazarın görüşleridir. ve mutlaka Arama Motoru Arazi. Personel yazarları burada listelenmiştir.


Yazar Hakkında

Brodie Clark, Avustralya'nın Melbourne kentinde bulunan bir SEO Danışmanıdır. Dünya genelinde orta ila büyük ölçekli şirketlere hizmet vermektedir. SEO'daki son gelişmelerden haberdar olmak için Twitter veya Linkedin'de onu takip edin.