एसईओ

AB, Google, Facebook, Twitter'a yönelik tartışmalı telif hakkı yönergesini onayladı

Avrupa Parlamentosu, geleneksel Avrupalı ​​haber yayıncılarına ve telif hakkı sahiplerine, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ve Google dahil olmak üzere ABD internet şirketleri tarafından karşılanabilecek masraflar için son derece kısıtlayıcı bir telif hakkı yönergesini destekledi. Direktifin daha önceki bir versiyonu Temmuz ayında reddedilmiştir.

Yeni kurallar yürürlüğe girmeden önce üye devletler tarafından onaylanmalıdır. AB çapında farklı telif hakkı yasalarını uyumlu hale getirmek için tasarlanan yeni yönerge, özellikle tartışmalı iki hüküm içermektedir:

  • Madde 11 içeriğin snippet'leri sunulduğunda izin ve lisans ücretleri gerektirecektir
  • Madde 13 platformlar gerektirir Google / YouTube, Facebook, Twitter ve diğerlerinin olası telif hakkı ihlallerini daha agresif bir şekilde izlemesi veya sorumluluk üstlenmesi gibi. Bu siteler, yüklenmeden önce ihlaller için içeriği taramak zorunda kalacaklar.

Avrupa'nın en büyük haber yayıncıları ve eğlence şirketlerinin çoğu, kurallar için güçlü bir şekilde destekleniyor veya lobi yapıyor. 11. Maddenin, Google’ın endeksinde ve arama sonuçlarında neler sunabileceği önemli bir etkisi olabilir – özellikle zengin snippet'ler. Avrupa yayıncıları, Google’ın içeriğiyle bağlantılardan daha fazlasını gösterdiğinde esasen ödeme yapmak istiyor.

AB’nin 11. madde hakkında söylediği gibi:

Parlamentonun konumu, Komisyon’un çevrimiçi platformlar ve toplayıcıların telif hakkı ihlali nedeniyle sorumlu hale getirilmesi için planlarını zorlaştırıyor. Bu, haber yayıncısının metninin yalnızca küçük bir bölümünün gösterildiği snippet'lere de uygulanır. Uygulamada, bu sorumluluk, söz konusu tarafların, hazır bulundurdukları telif hakkıyla korunan materyaller için hak sahiplerine ödeme yapmalarını gerektirir. Parlamentonun metni, özellikle gazetecilerin kendilerinin, sadece yayınevlerinin değil, bu yükümlülük şartından kaynaklanan ücretlerden yararlanmasını gerektirmektedir.

Linkler lisanslama gerekliliklerinden muaf tutulacak ve daha küçük başlangıçlar yapılacaktır. Ayrıca yeni kuralların katı hükümlerine de tabi değildir. Yönerge, “bireysel kelimeler” in eşlik ettiği metin bağlantılarının düzenlenmiş bir lisans sözleşmesi olmadan serbestçe paylaşılmasını sağlar. “[M] köprülerle makaleleri paylaşmaya ve bunları tanımlamak için 'bireysel kelimeler' ile birlikte telif hakkı kısıtlamalarına sahip olmayacaktır.”

Wikipedia gibi ticari olmayan kaynakların yanı sıra “açık kaynaklı yazılım platformları” ( örneğin, GitHub) de sorumluluk altına girmeyecektir. Ancak, AB üyeleri tarafından onaylanırsa, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler de dahil olmak üzere (düşün: YouTube) ihlaller için Google ve Facebook'tan sorumlu olur.

Madde 13, telif hakkıyla korunan "yasa dışı" yüklemeyi önlemek için YouTube ve Facebook gibi platformların kullanılmasını gerektirir. içeriği. Bu, platformların yüklemeye izin vermeden önce içeriği taramaya etkili şekilde zorlar. Endişe, bunun büyük platformlar tarafından “sansüre” yol açacağıdır, çünkü onlar, yükümlülüğü riske atmak istemezler. Mevcut sistem, bir yayından önce bir ihlalin bildirilmesini gerektirir.

Yeni kurallar, büyük İnternet şirketlerinin içeriği ele alma biçiminde yıkıcı bir etkiye sahip olabilecek, bir "telif hakkı için GDPR" anlamına gelir. içerik ve bu içeriğin paylaşımı. Direktifin üye devletler tarafından onaylanıp onaylanmadığı görülecektir, ancak bunun olması muhtemeldir.


लेखक के बारे में

Greg Sterling, Arama Motoru Arazisinde bir Yardımcı Editördür. Dijital medya ve gerçek dünya tüketici davranışı arasındaki noktaları birleştirmekle ilgili kişisel bir blog, Screenwerk yazıyor. Aynı zamanda Yerel Arama Derneği için Strateji ve Analizler VP'sidir. Onu Twitter'da takip edin veya onu Google + 'da bulun.