डिजिटल विपणन

Apple iAd, Google AdWords’den Nasıl Farklı?

Apple'ın bugünkü etkinliğinde, iAd adında bir mobil विज्ञापन platformu başlattığını duyurduğunda, ortaya çıkan yaygın bir soru Google'ın mobil cihazlar için Google'ın AdWords programından nasıl farklı olduğudur.

iPad artık 450.000'den fazla ürün satıp saymaya başladığında Apple, mobil donanım / yazılımın çalması için liderliğini sağlamlaştırıyor. IAds'ın duyurulmasından önce, Apple mobil cihazlarında bir reklam kampanyası başlatmak isteyen reklamverenler gerçekten yalnızca iki ana seçeneğe sahipti. Google'ın geleneksel masaüstü arama ağı reklamları gibi anahtar kelimeler tarafından tetiklenecek mobil sayfalara metin, resim veya video birimleri yerleştirecek Google'ın Google AdWords programını kullanmanın geleneksel rotasını izleyebilirler.

Diğer seçenek, reklamları belirli uygulamaların içine yerleştirecek mobil reklam uzmanlarından birini kullanmaktı. Bunların en büyüğü, kısa bir ihale savaşından sonra Google tarafından satın alınan ve geçen yıl Apple ile birlikte durduğu Admob oldu. Bir başkası Apple'ın sadece birkaç ay önce satın aldığı Quattro Wireless idi.

Mobil reklamcılık büyük bir iş … ve daha büyük olması bekleniyor. 2009 mali yılı 400 milyon dolar iken, 2013 yılına göre neredeyse dört katına çıkması bekleniyor. Aslında, 5 yıl içinde tahminler, tüm web reklamcılığının% 50'den fazlasının mobil cihazlarda gerçekleşeceğidir. O zamana kadar toplam reklam pazarı birden çok milyarda olacak. Apple'ın neden bu pastadan bir parça istediğini görmek zor değil.

Steve Jobs, arama alanındaki reklamların mobil cihazlarda iyi çalışmadığı inancıyla bugün çok kararlıydı. Bu, sınırlı ekran mülkünden kaynaklanmaktadır, insanlar kitap okumak, oyun oynamak veya Skype araması yapmak gibi belirli uygulamalar için mobil cihazları kullanma eğilimindedir. Masaüstü veya dizüstü bilgisayar gibi büyük bir ekranda yapabileceği gibi genel tarama için fazla kullanılmazlar. Bundan önce, mobil cihazlarda reklam vermede gerçek bir fırsatın, belli bir asgari duygusal / eğlence değeriyle yapılan uygulama reklamlarında olduğunu düşünüyor. Bir oyunun seviyeleri arasında veya bir aramadan önce veya sonra veya bir uygulamanın kullanılmasından çıkan videolar ve havalı etkileşimli oyunların düşünün.

Steve'in görünüşte istemediği şey, Google’ın ve yahoo’nun bir mobil cihazın küçük ekranını tıkayacak ve kullanıcıları rahatsız edebilecekleri web’in her yerinde göründüğü gibi sıkıcı metin reklamlar kullanmaktır.

Bu nedenle Apple, çeşitli amaçlara hizmet edecek kendi sistemini kuruyor. Her şeyden önce, reklam birimlerine reklam birimleri satmak için Admob satın alma ve diğer mobil cihazlara özel reklam platformları aracılığıyla doğrudan Google ile rekabet edecektir. Ayrıca, geliştiricilerle, uygulamaları için optimize edilmiş reklam alanlarının tasarlanmasına yardımcı olacak, reklamlardan gelir elde etmelerine ve para kazanırken uygulamalarının fiyatını düşürmelerine yardımcı olacak şekilde çalışacak.

Son olarak, Apple’ın gerçek reklamlarla ne kadar yaratıcı girdi elde edeceği belli değil. Bunlardan biri, uygulama mağazasında kabul edilen veya kabul edilmeyen uygulamalarda olduğu gibi, bir tür kalite kontrolünün olmasını beklerdi.

Peki ya Google?

Google, reklam birimlerini geleneksel arama yoluyla satmaya devam edecek. Yani bir şekilde bu, Google'ın ekmek ve tereyağı arama reklamlarıyla doğrudan kafa kafaya savaş değil. Ancak, web reklamcılığı bir sonraki birkaç yıl boyunca daha hareketli bir yöne yönlendirildiği için, hem dolar hem de bir şeylerin ilerledikçe reklamın alacağı biçim için doğrudan bir savaşta olduğu görülecektir.

Henüz belirtilmemiş olan şey, iAds platformunun Apple ekosisteminin dışına uzanmasıdır. Örneğin, iAd'ları android veya Windows mobil cihazlarda kullanabilecek misiniz? Bu platform sadece Apple cihazları için mi? Sadece Steve Jobs kesin olarak biliyor ve karar verici faktör muhtemelen uzun vadede Apple için en iyisi olacak.